Ve Vysokém Mýtě Sověti obsadili třetinu města

Bylo to město ve městě. Vysoké ostnaté ploty, kasárny obehnané betonovými zdmi a závory s vojáky, kteří hlídali vojenský prostor. Sověti obsadili skoro třetinu Vysokého Mýta. A i po dvaceti letech, co odsud skoro desetitisícová posádka odešla, pobyt okupantů stále připomínají rozsáhlé areály budov a cvičišť. Město se je postupně snaží přebudovat.

„Nikdo asi přesně neřekne, kolik tady bylo vojáků, ale v době, kdy tu byli, se říkalo 18 až 20 tisíc,“ uvedl Miloslav Soušek, který si na sovětská vojska pamatuje jako malý kluk. Bylo mu líto, že už kvůli posádce nemohl chodit do lidové školy umění, protože její budovu obsadili vojáci. Dvacet let po odchodu armády proto dává město opět dohromady jako starosta. Kasárny se například proměnily na základní školu s velkým hřištěm.

„Jak vidíte dnes fitness, tak vedle byla ještě jedna stejná budova. Ta byla zbouraná a místo ní je teď supermarket,“ ukazuje starosta. Další vojenské budovy v okolí jsou předělané na obchody, fitness centrum, pekárnu nebo tiskárnu.

Armádní prostor zabíhal od okraje města skoro až k jeho starobylé části. Okolní louky se za okupace změnily na jedno velké cvičiště pro tanky a obrněné transportéry. Město ho následně předělalo na autodrom. „Každý víkend se pořádá řada závodů. Jedna firma z Mostu tu dělá školu smyku. Spousta řidičů se tu naučí jezdit,“ říká starosta.

Bývalá budova kasáren ve Vysokém Mýtě, která ještě čeká na opravu

Bývalé sovětské posádky projíždíme autem, areál je velmi rozsáhlý. V blízkosti školy je vjezd do dalšího vojenského prostoru, kde sídlil motostřelecký pluk a průzkumný prapor. Tady město vybudovalo sociální bydlení, firmy pak postavily nové haly a skladiště. Přesto stopa po vojácích úplně nezmizela. „Támhle je ještě betonová zeď s ostnatým drátem nahoře. Přesně tak byly stavěné kasárny nejenom české, ale i ruské,“ doplňuje Miloslav Soušek.

Opodál se ještě tyčí přístřešky pro tanky. Teď tu parkují dodávky místních firem. Město si tak alespoň částečně poradilo se sovětským dědictvím. Vojenské sklady a noclehárny prodalo podnikatelům. Zbytek pak radnice přestavěla na domov důchodců nebo hasičárnu.

Z vojenského seřadiště vzniklo náměstí a v okolních domech se usídlil městský úřad. Na některé rekonstrukce poslal Vysokému Mýtu peníze stát, platit však musela radnice i z vlastní pokladny. A tak zatímco budovy se proměňují, ve vzpomínkách místních lidí ovšem některé věci zůstanou navždy.

Sídliště sovětských vojáků ve Vysokém Mýtě v roce 1990. Snímek je ze sbírky Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě

„Byla to špatná doba. U nás na parkovišti měli vojáci ráno rozcvičku, pak jim tu tenkrát vybouchla munice. Také to nebylo jednoduché. Byli jsme šťastní, když odešli,“ vzpomíná obyvatelka města.

Vojska z Vysokého Mýta odcházela postupně. Posádce to trvalo tři měsíce, od dubna do června roku 1990.


Zobrazit kasárny ve Vysokém Mýtě na větší mapě

autor: pbe
Spustit audio