Ve válce: Už dva roky Ukrajina čelí ruské agresi. Poslechněte si seriál Martina Dorazína

„Když střela zasáhla náš dům a tlaková vlna vyrazila dveře, na nic už jsme nečekali,“ vzpomíná Nina z Ukrajiny

Dvouletá ruská invaze na Ukrajinu připravila miliony lidí o domovy. Někteří už se domů vrátili, ale jiní se nemají kam vracet, protože jejich domy anebo byty buď už neexistují, nebo jsou na území okupovaných Rusy. Osudy těchto lidí v druhém díle seriálu mapuje stálý zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.

Dnipro. Jedna z dalších bezesných nocí, kdy se společně s uprchlíky ze záporožské a luhanské oblasti ukrýváme v době leteckého poplachu v podzemí hotelu.

Pocity a traumata běženců lze jen těžko popsat. Každý z nich to snáší jinak. Dvacetiletý Ruslan ze Severodoněcku se snaží nedat najevo svůj strach, zatímco jeho máma se chvěje a pláče. Babička smířeně mlčí.

Čtěte také

S fotografkou Ivou Zímovou a Ruslanem počítáme tzv. přílety, což jsou zásahy raketami někde nedaleko. Pro Ruslana nejsou tyto exploze ničím novým.

„V Severodoněcku jsme seděli v podzemí naší školy. Přiletěl granát a rozmetal celý zadní vchod. Další granát zasáhl střechu a třetí podlaží. Když jsem tam tahal kufry, ruksaky a tašky z bytu, nad hlavou mi prosvištěly rakety z raketometů Grad. Babička odhodila všechny tašky a utekla do sklepa. Napadlo mě, že i když všechno odhodím, stejně daleko neuteču. A když slyším, jak to sviští, neletí to na mě,“ popisuje.

Po dvou týdnech je vojáci vytáhli ze sklepa, ve kterém se tísnilo asi tisíc lidí, a odvezli je postupně do nedaleké Bělohorivky, kde byl pod vodárnou protiletecký kryt ještě ze sovětských časů.

„Vystupujeme z auta a voják nám říká: tady se můžete vykoupat. Tekoucí vodu jsme neviděli dva týdny, a tady tekla i horká. Z Bělohorivky nás potom do Dnipra odvezl ředitel vodárny Ivan Jurjevič. Je to dobrý člověk, pomohl tak mnoha lidem, a zadarmo. Ve škole zůstalo asi 300 lidí. Pak na ni svrhli bombu a všichni tam asi zahynuli. Nikdo se ta těla ani nesnažil odtud vyprostit,“ říká Ruslan.

Čtěte také

Dům už neexistuje

Ve vedlejší sklepní místnosti vypomáhá s praním a žehlením hotelového prádla paní Nina důchodkyně. I s rodinou sem utekla z města Polohy v záporožské oblasti.

„Když střela zasáhla náš dům a tlaková vlna vyrazila dveře, už jsme na nic nečekali a do půl hodiny jsme byli sbalení. Naházeli jsme věci do auta, navlékli si bílé pásky označující civilisty, označili jimi i auto a vyrazili směrem na Záporoží,“ popisuje Nina.

„Cesta trvala dlouho, protože na ruských kontrolních stanovištích nás důkladně prohledávali a zjišťovali, jestli nemáme příbuzné v ukrajinské domobraně. Rusové měli snazší práci, protože lidi dost udávali. Můj vnuk se strašně bál, ale voják, separatista z Doněcku, se mu vysmál. V Hulajpoli už byly pozice ukrajinské armády. Tam nám naši chlapci řekli, že už jsme v bezpečí a můžeme si ty bílé pásky sundat,“ líčí.

Paní Nina má jediné přání: vrátit se domů do Poloh. Loni na podzim ale přišla zpráva, že její dům už neexistuje.

autoři: Martin Dorazín , jkh
Spustit audio

Související