Ve válce: Už dva roky Ukrajina čelí ruské agresi. Poslechněte si seriál Martina Dorazína

Pole kolem Svjatohirsku vydává svědectví války. „Mnozí civilisté jsou nezvěstní,“ říkají dobrovolníci

Válka Ruska proti Ukrajině trvá už téměř dva roky, konflikt ale začal už v roce 2014 ruským obsazením Krymu a části Donbasu. Ukrajina reagovala zahájením protiteroristické operace. A tým ukrajinských dobrovolníků z organizace Černý tulipán, která do té doby na pláních Donbasu pátrala po ostatcích nepohřbených vojáků druhé světové války, začal nacházet i těla obětí nového konfliktu. V prvním díle seriálu se vracíme do mrazivého února roku 2022.

Čtěte také

S pěticí dobrovolníků ze Slavjansku jdeme nekonečnou bílou plání za městem k místu, kde našli ostatky vojáků. Asi dvě těla. Dobrovolníci mají s sebou lopaty, detektory kovu, vak na ostatky a další nástroje.

Člen pátracího oddílu Kyrill vysvětluje přesný postup.

„Nejdříve pracujeme v archivech a zkoumáme mapy. Pročítáme paměti účastníků bojových operací a pak to všechno porovnáváme s leteckými snímky terénu. Tak jsme zjistili, že tady pod námi leží jeden voják a rozorané tělo druhého. Někdy nám volají sami traktoristi, že našli nějaká těla. Jindy je nacházejí vesničani v lesích. Těla šesti vojáků našel jeden hledač starých mincí s detektorem kovů. Náhodou.“

Druhá světová válka

Velitel pátračů Aleksej Jukov našel kousek mýdla, zatím není patrné, jestli patřilo Němcům, nebo sovětské armádě. A kousek dál je celá zachovalá lebka. Osobní věci padlých vojáků je potřeba vyjmout ze země pečlivě, protože tam mohou být důležité dokumenty, které poslouží k jejich identifikaci.

Čtěte také

Humanitární organizace Černý tulipán v těchto místech našla asi čtyři tisíce lidských ostatků, německých i sovětských vojáků. 

Pohřešovaní civilisté

Dávná minulost se ale tady, u Svjatohirsku, setkala s tou nedávnou.

„Pracujeme také s ostatky obětí poslední války. První těla našich padlých jsme našli a odvezli už na začátku května 2014. Zpod trosek doněckého letiště je ale nikdo doteď nevytáhnul a spousta práce nás asi čeká u Saur Mohyly, Ilovajsku a Debalceva. Hodně lidí je pohřešovaných, protože seznamy zmizelých mají jen ozbrojené síly, ale v Donbasu bojovaly i dobrovolnické oddíly složené z místních lidí, kteří se do žádného seznamu nezapsali,“ říká Aleksej.

A je tu ještě třetí kategorie hrůzných nálezů. Civilisti, kteří se stali oběťmi ruské armády a separatistů už před deseti lety.

Čtěte také

„Nevíme, kolik civilistů celkem zahynulo. Mnozí jsou dodnes nezvěstní. Zemřeli buď v důsledku přímých bojů, nebo je unesli, mučili a zabili. Chtěli je okrást, nebo šlo o jejich politické názory. U Lymanu v Doněcké oblasti jsme našli tělo kluka, kterému ukradli auto a mučili ho. Tomu odpovídal charakter ran – drtili mu kyčelní i kolenní klouby a lámali ruku. Nakonec ho zastřelili z kalašnikova, vedle jsme našli nábojnice. Jako pátrač už pracuji 24 let a vím, že válka vede pouze k jednomu: k zabíjení a násilí. Jinou tvář nemá.“

A to nikdo z nás netušil, co Ukrajinu čeká za pár dnů. Pole kolem Svjatohirsku, která nestačila vydat všechna svědectví, se znovu stala poli bitevními. 

autoři: Martin Dorazín , prh
Spustit audio

Související