Vakcína proti koronaviru by mohla být teoreticky koncem letošního roku, věří vakcinolog Chlíbek
Počet nakažených covidem-19 v Česku roste rekordním tempem. To se ale podle vakcinologa a děkana Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Romana Chlíbka dalo předvídat, a to především po ukončení striktních opatřeních a návratu z dovolených . „Virus mezi námi cirkuluje, v tuto chvíli je podstatné sledovat, jaký to má dopad na zdravotní systém a jaké jsou klinické projevy pacientů,“ míní.
Epidemiolog poukazuje na dodržování už známých opatření, jako je mytí rukou, dezinfekce, omezování návštěv hromadných akcí, ochrana dýchacích cest a zodpovědné chování lidí.
„Dnes a denně se setkávám s lidmi, kteří vykazují příznaky nějaké respirační nákazy, a přesto chodí do práce nebo navštěvují rodinu a čekají, co z toho bude. Takoví lidé by měli zůstat doma, zavolat svému lékaři, a ne ještě první dva dny chodit mezi ostatní,“ doporučuje.
Firmy s vakcínou směřují k registraci
Kdy by se mohli první pacienti v Česku dočkat vakcíny? „Nejideálnější stav by mohl být teoreticky koncem letošního roku, protože v tuto chvíli jsou vážná jednání Evropské komise minimálně se čtyřmi firmami,“ říká Chlíbek.
Čtěte také
U všech těchto firem podle něj probíhá třetí, poslední a nezbytná fáze k registraci. „Zatím se drží plánu, že by mohla registrace ke konci roku proběhnout. A v tu chvíli se spustí distribuce,“ vysvětluje.
Nelze ale podle něj očekávat, že by Česko dostalo požadovaný počet dávek okamžitě koncem roku, spíše půjde o ojedinělé dodávky. „K větším dodávkám dojde hned počátkem nebo v prvním nebo druhém čtvrtletí roku 2021,“ odhaduje vakcinolog.
Vakcínu by měl hradit stát
Roman Chlíbek je rovněž přesvědčený, že by vakcínu měl plně hradit stát – jakákoliv jiná cesta bude složitá, komplikovaná a dlouhodobá. „Věřím, že se podaří vyzískat velice slušnou cenu za vakcínu, za kterou to stát bude moci nakoupit,“ vysvětluje.
V porovnání s penězi, které se už vydaly na řešení nákazy covid, budek částka za vakcínu podle Chlíbka akceptovatelná a nakoupit ji a všem poskytnout zdarma by mělo být pro stát daleko jednodušší.
Související
-
Změny nařízení nesouvisí s připraveností státu, ale s různými názory epidemiologů, míní Andrej Babiš
Česká republika má za sebou půl roku života s nákazou nového koronaviru. Jaká je vládní strategie pro podzimní měsíce? Tomáš Pancíř se ptal premiéra Andreje Babiše (ANO).
-
Blížíme se k možnosti navýšení kapacit až na 30 tisíc testů denně, tvrdí tvůrce chytré karantény
„K dnešnímu dni máme v laboratořích k dispozici přes 18 tisíc testů a jsme schopni provádět 12 tisíc odběrů denně,“ popisuje Petr Šnajdárek.
-
Za testy na covid-19 zatím pojišťovny utratily několik miliard. Ovlivní to financování běžné péče?
Laboratoře v Česku otestovaly od začátku epidemie koronaviru přes 900 tisíc vzorků na covid-19. Většinu testů hradí zdravotní pojišťovny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.