V roce 2034 by lidé mohli chodit po Marsu, naznačuje mladý český vědec
Snímek Marťan je jeden z nejrealističtějších sci-fi filmů, říká v rozhovoru s Lucií Výbornou talentovaný mladý český vědec Jan Lukačevič. A ví, o čem mluví. Mimo jiné je součástí týmu, co připravil součástku, která se už za pár let na Mars vypraví.
Hollywoodský hit Marťan s Mattem Damonem v hlavní roli se okamžitě po svém uvedení v roce 2015 stal jedním z nejoceňovanějších sci-fi snímků všech dob. Minimálně u vědecké komunity. „Přestože v něm najdeme některé motivy, které pouze slouží ději, jde o vcelku realistický obrázek,” říká Jan Lukačevič.
Film jeho tvůrci situovali do roku 2034. A jak říká mladý český vědec, v tu dobu už by měl člověk skutečně kráčet po povrchu Marsu. „V roce 2034 už by měli být na Marsu lidé. Alespoň tak to plánuje americká NASA,” naznačuje.
Už v roce 2028 by měla Mars začít sledovat orbitální stanice, a půjde-li vše dobře, bude v tom hrát roli i práce Jana Lukačeviče. „Na základě toho, co naměříme nyní, se bude upravovat technika vysílaná směrem k Marsu,” shrnuje v rozhovoru s Lucí Výbornou.
ExoMars2020: pozorování blesků na Marsu
Ovšem pokud jde o vesmírné plány, na nichž se Jan Lukačevič podílí, není to všechno. V raketě, která by měla opustit Zemi už za dva roky v rámci mise ExoMars 2020, odletí i jedno důležité zařízení. Na jeho vzniku pracuje i mladý český vědec.
„Jde o modul, který má několik cílů: měření vlastností zbytkového elektromagnetického pole i detekci blesků na Marsu, které mohou vznikat v prachových bouřích,” popisuje. „Zařízení koncipujeme na dálkovou detekci, proto se nebojíme, že by ho na Marsu mohlo něco zničit,” usmívá se.
Jak složité je dopravit podobné zařízení na Mars? Kde a jak se na Zemi dá simulovat atmosféra Marsu? A jak moc vědce dokáže inspirovat sama příroda? I na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala.
Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte ve videu přímo v tomto rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Členky Femenu protestovaly v Paříži proti autoritářství, e-mail je označil za hajlující Ukrajinky
-
Přerušení výkonu trestu. Aktéři v kauze strojírenského parku půjdou na svobodu, nemusí ani hradit pokutu
-
‚Prezident plodnosti‘ chystá plán na zvýšení porodnosti. Trump ale Američanky spíš nepřesvědčí
-
Řidič v kanadském Vancouveru najel do davu na festivalu. Několik lidí zemřelo a další utrpěli zranění