V rámci mezinárodního programu DofE jsou oceňováni i mladí Romové
Mezinárodní cena vévody z Edinburgu je komplexní rozvojový program, který dává mladým lidem ve věku 14 – 24 let šanci rozvinout svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pro reálný život, naplnit svůj potenciál a pomoct jim uspět v životě. Program funguje už 60 let ve více než 140 státech světa.
Hovoří regionální manažer Josef Nový: „Program DofE je především motivačně vzdělávací program, který ctí principy neformálního vzdělávání. Účastníci programu si určují vlastní cíle ve třech oblastech: rozvoj talentu, sport a dobrovolnictví. A poté ještě společně jedou na dobrodružnou expedici, v rámci které se učí spoustě dalších dovedností, ať už je to žití ve volné přírodě nebo jiné.“
Jaké jsou to vůbec programy? Mají nějaké úrovně? Musí účastník dosáhnout nějakého stupně, a až pak se může nominovat na stříbrnou a zlatou příčku?
„Jsou tam tři úrovně, neboli tři levely: bronzový, stříbrný a zlatý. A jak už názvy napovídají, nejsnazší je ten bronzový, který trvá tři měsíce. Stříbrný trvá půl roku. Nejdelší a nejcennější je zlatá úroveň, která trvá celý rok.“
Meziárodní program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. - princ Philip, vévoda z Edinburgu. Proto název DofE – zkratka Duke of Edinburgh. Program má vysokou mezinárodní prestiž. V České republice funguje pod záštitou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo britské ambasády. A je podporovaný významnými osobnostmi. Hovoří ambasadorka programu Lejla Abbasová:
„Jsem strašně ráda, že takovéhle programy v České republice jsou. To jsem řekla i na začátku dnešní ceremonie.“
Můžeme říct, že dnešní mládež, mladí lidé mají větší možnosti se rozvíjet, než tomu bylo předtím, před dvaceti lety?
„To máte svatou pravdu. Přesně tak to je. Někdy je možná problém se naopak v tom vyznat a pochopit a poznat, který program je vhodný a který se vyplatí naplňovat. Ale zrovna tenhle je jedním z těch, které mají celosvětovou úspěšnost a velkou tradici.“
Lejlo, narážím hlavně na to, že jsem tu viděl romské děti. Bylo to pro mě velmi překvapivé a dá se říct, že radostné, že jsem viděl, že i romské děti můžou být oceněné.
„Osvěžující bylo tu vidět dohromady normální české školy, ale také zájmová centra a nízkoprahovky, kde jsou sociální vrstvy, které nemají přístup právě k těm posh programům.“
Mezi účastníky, kteří převzali nedávno své ocenění z rukou Lejly Abbasové, byly i děti z Dětského domova se školou v Chrudimi. Hovoří Ondřej Tóth, oceněný v bronzové kategorii, a slečna Eva.
Ondro, co pro vás tohle ocenění znamená?
„Že se můžu posunout dál. A můžu být na sebe hrdý. Chtěl bych to rozšířit i mezi další lidi a nabídnout jim tenhle program. Jsem na sebe opravdu hrdý, že jsem to udělal.“
Je to pro vás o to cennější, že jste z dětského domova?
„Je. A můžu ukázat, že i z dětského domova jdou udělat věci, které si někteří lidé myslí, že se udělat nedají. Když na sobě ale máknete, jde udělat všechno.“
Eva: „Tohle ocenění pro mě znamená velkou příležitost a zkušenosti do života. Jsem ráda, že jsem je mohla získat a dál je i předávat lidem – když například říkám lidem o‚dofíku‘, ať se přidají. Už jsem navedla hodně lidí. Jsem ráda, že to můžu předávat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.