V první linii

Nemocnice potřebují lidi, tak jsem se přihlásila, říká dobrovolnice. Sama je v rizikové skupině

Některé české nemocnice mají kvůli současné epidemii nedostatek personálu. Proto velmi oceňují pomoc od dobrovolníků. Jak to vypadá v laboratořích, kde denně vyhodnocují stovky testů na koronavirus? Podívali jsme se do Oblastní nemocnice Náchod. Působí tam i dobrovolníci, například Petra Řeháková pomáhá, i když sama patří do rizikové skupiny a covidem je ohrožená víc než jiní.

„Teď hlavně třídím žádanky a zkumavky na covid a zapisuju je do počítače,“ říká v jedné z laboratoří Petra Řeháková. Je vystudovaná zdravotní laborantka a tady v náchodské nemocnici před lety pracovala. Pak ale musela kvůli závažné nemoci přestat. 

Dobrovolnice Petra Řeháková

„Před čtyřmi lety jsem měla akutní leukémii a pak i transplantaci kostní dřeně, protože jinak se to vyřešit nedalo,“ vysvětluje a zároveň připouští, že si uvědomuje určité riziko: „Na to mě hned v laboratoři upozornili. Já si ale myslím, že zde to můžu chytit stejně jako kdekoliv jinde. Možná ještě v menší míře, protože tady opravdu jsou ochranné prostředky a já je používám.“

Tato 32letá optimistická máma malého kluka se nebojí. V době, kdy se tu hodí práce opravdu každého, na sebe pravidelně bere bílý plášť a zapojuje se do procesu vyhodnocování testů na covid. A rozhodně si nemyslí, že dělá něco zvláštního. 

„Přišlo mi to správné, mám na to vzdělání. Věděla jsem, že nemocnice potřebují nějaké lidi navíc, tak jsem se přihlásila. Všichni mi říkají, proč jsem sem šla, ale mně to přijde normální,“ dodává Petra Řeháková.

Důležité testování

„Každá žádanka, která přijde na příjem, se musí očíslovat a tím číslem prochází celým vyšetřením,“ popisují na chodbě oddělení klinické mikrobiologie a imunologie tři pracovnice, které připravují vzorky do laboratoří. Správná evidence je zásadní, protože zabraňuje záměně. „Pak až to jde dozadu děvčatům. Trošku to je taková pásová výroba.“

Příprava vzorků z odběru

Na první pohled monotónní testování je podle vedení nemocnice důležité i v tom, že díky počtu pozitivních výsledků u lidí z Náchodska můžou lékaři lépe odhadnout, jak se tady bude v následujících dnech vyvíjet počet hospitalizovaných. Někdy v náchodské nemocnici zpracovávají téměř tisícovku vzorků denně. 

„Teď si připravujeme vzorky, máme nový přístroj a ten nám vzoreček sám pipetuje. Touto štětičkou se vytře nos, zalomí se do toho média a my tu štětičku musíme vytáhnout, aby se přístroj zvládnul do toho média dostat,“ přibližuje i za zvuku cinkání pipet v jedné z laboratoří laborantka Barbora Hurdálková.

Čtěte také

Přetížení lidských sil

Podobně tady testy na covid vyhodnocují den co den už od května. Primáři oddělení Otakaru Kopeckému je 65 let, v oboru pracuje celý život, ale tak náročné období nepamatuje. „Neustále se to navyšuje. Začínali jsme s naprosto naivní představou, že nám bude stačit řádově stovka vyšetření za den. To se neukázalo jako správné. Jsme limitovaní lidským prvkem, který se nadá obejít a je s tím spousta práce.“ 

I kvůli přetížení lidí proto s vyhodnocováním vzorků pomáhají i ti z jiných oddělení. Konec rozsáhlého testování je přitom stále v nedohlednu. „Já jsem na ně hrdý a obdivuji je. Protože na začátku, když tahle éra nastala, tak jsme se tady o tom bavili, co budeme schopni udělat a co ne. Všichni se do toho přihlásili a dodneška tady nikdo neřekl, že by z toho vystupoval. Ale mají toho taky plné zuby,“ uzavírá trochu skepticky lékař Otakar Kopecký.

autoři: Martin Pařízek , als
Spustit audio

Související