V Norsku druhou Popelku nenajdete, říkal režisér Václav Vorlíček v prosinci 2017 u Lucie Výborné

Václav Vorlíček zemřel 5. února 2019 ve věku 88 let. Je podepsán pod pohádkou Tři oříšky pro Popelku, komedií Dívka na koštěti či seriálem Arabela. Připomeňte si jeho vánoční rozhovor s Lucií Výbornou z roku 2017, kde mluvili o jeho nejhezčích filmech a pohádkách. 

Pane, vy jste režisér! Tak se jmenovala kniha, která vyšla v listopadu 2017 a ve které režisér Václav Vorlíček vzpomínal nejen na své filmy, ale i na řadu důležitých životních zážitků. A třeba i na to, jak se dal dohromady s Milošem Macourkem…

„Znali jsme se od vidění, popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou oblíbený režisér. „Věděl jsem, že se zaobírá fantazií a říkal jsem si: To by nebyl špatný partner! Když jsme pak společně jeli na festival do Zlína, odpečetil jsem mu tajemství – svůj nápad vrhnout do skutečného světa komiksové figurky. Byl jsem opatrný, protože nápady se kradou.“

Nejsem Libuše Šafránková, hraju podle sebe, říká Tereza Voříšková

Tereza Voříšková

Říká se o ní, že je nejobsazovanější mladou českou herečkou, ona sama přitom tvrdí, že patří ke „ztracené generaci”. V rozhovoru s Janem Pokorným mluvila především o snímku Po strništi bos, v němž si zahrála roli, kterou v Obecné škole ztvárnila Libuše Šafránková.

A tak přišel film Kdo chce zabít Jessie a zrodila se legendární dvojice Vorlíček-Macourek. Z jejich spolupráce vznikla řada skvělých počinů: Pane, vy jste vdova, Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka, ale třeba i Létající Čestmír nebo Mach a Šebestová.

„Najít někoho, kdo by to uměl tak jako Miloš Macourek, je velmi těžké, byl to člověk s obrovskou fantazií,“ vysvětluje v rozhovoru režisér. „Film Pane, vy jste vdova, se třeba zrodil na obrovském kameni v moři na Hvaru, v plavkách a s bloky.

V Norsku Popelku nenajdete

Václav Vorlíček je autorem celé řady fantaskních a originálních komedií. Do dějin české kinematografie se ale zapsal i jako autor jedné z nejpopulárnějších filmových pohádek všech dob – filmu Tři oříšky pro Popelku.

Jde o jeden z mála českých filmů, které se dočkaly i mezinárodního uznání. Jeden příklad za všechny: Norové po dlouhou dobu tlačili na Václava Vorlíčka, aby jim Popelku natočil také, ovšem s norskými herci. „Přijel jsem do Osla, a když jsem viděl tamní děvčata, uvědomil jsem si, že tam žádnou druhou Libušku nenajdu,“ usmíval se ve studiu Radiožurnálu režisér.

Připomeňte si Václava Vorlíčka poslechem celého rozhovoru.

autoři: lvb , als
Spustit audio