V New Orleans začínají školní rok netradičním piknikem. Těší se na něj děti i rodiče

Piknik (ilustrační snímek)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Piknik (ilustrační snímek)
0:00
/
0:00

Zatímco v Česku, ale třeba také na severu Spojených států si děti ještě v posledním srpnovém týdnu užívají prázdniny, na americkém Jihu už školáci usedli do lavic. Některé školy zahajují rok takzvaným „back to school“ piknikem, kde se školáci a rodiče poprvé po letních prázdninách opět setkají. Na jeden takový piknik se vypravila i reportérka Julie Urbišová.

Sobota, 11 dopoledne, teploměr ukazuje 32 stupňů. Dětské hřiště poblíž školy starší dcery se plní výskajícími dětmi a rodiči, kteří se snaží najít alespoň kousek stínu pro své kempinkové židle a tašky s jídlem.

Na každoroční školní piknik se vydáváme už počtvrté a po létě stráveném v Evropě se po dlouhé době opět potkáváme s americkými kamarády.

Nový začátek

Už jsem se docela těšila na začátek školního roku, protože oba kluci byli celé léto neustále v sobě,“ svěřuje se Stephanie, maminka Benjamina a Tommyho, kteří zatím o kousek dál hrají fotbal. „Na druhou stranu letos ten mladší začíná školku, takže se musím vyrovnat s tím, že se pomalu osamostatňují,“ dodává.

Spoustu zážitků, o které se chtějí navzájem podělit, mají i děti, které šplhají opodál na rozpálených prolézačkách. „Byla jsem na táboře ve škole,“ sděluje mi se spokojeným výrazem šestiletá Lynda a vyjmenovává každodenní táborové aktivity.

S kamarádkou Aubrey se společně chlubí, že jsou letos už prvňačky. Co se budou učit, to zatím prý netuší.

Tady by se chtěl učit každý

Škola Airline Park Academy má výborné hodnocení. Je státní, neplatí se zde tedy školné, a zároveň nabízí kvalitní výuku, což na jihu Louisiany nebývá pravidlem. Navíc je známá svojí přátelskou atmosférou.

Myslím, že tady funguje jedna z nejlepších komunit. Rodiče jsou velmi aktivní a děti spolu velmi dobře vycházejí. Mám tady jen jednoho syna, ale i ostatní naše děti rády chodí na jeho školní akce. Chtějí být alespoň zčásti součástí téhle školy,“ vypráví Elizabeth.

Sama je učitelka a v hloučku svých přátel právě popisuje, jak vypadá začátek školního roku ve škole, kde pracuje: „Naše škola změnila koncept a rozšířila se o několik ročníků, takže teď máme děti od předškoláků až po osmou třídu. Je to náročné.“

Prázdniny v pekle

Tady na Jihu nikomu nevadí uspořádat party v srpnovém vedru přes pravé poledne. Místní lidé jsou na to zvyklí. Děti jsou sice mokré potem a tváře mají rozpálené doruda, ve hře jim ale nic z toho zdá se nebrání.

Léto je pro české děti synonymem pro čas strávený v přírodě, u babičky a na táborech. Pravé louisianské léto ale vypadá docela jinak. „Je to jako koupat se v polévce,“ snaží se zdejší horko k něčemu přirovnat kamarád Jason.

A jeho manželka Ginny dodává: „Upřímně řečeno, v létě se snažíme zůstat co nejvíc doma. Hrajeme se synem hry, čteme knížky. Snažíme se sice chodit ven na hřiště, ale je to tedy náročné.“

Tak zase příště…

Na závěr pikniku nás čeká ještě nezbytné společné foto rodičů s dětmi a novými učiteli a setkání se pomalu rozpouští. Blíží se bouřka, a tak rychle balíme.

Stephanie ještě stihne na rozloučenou podotknout, že příště bychom mohli uspořádat piknik raději v listopadu nebo prosinci. Já osobně jsem pro.

Spustit audio
autoři: Julie Urbišová, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související