V jiném světě. Příběhy lidí, kterým do života vstoupila diagnóza autismus
Geniální podivíni, jako je filmový Rainman Dustina Hoffmana nebo seriálový Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku, takový je „televizní“ stereotyp člověka s diagnózou poruchy autistického spektra. Díky snaze nejen odborné veřejnosti se tento zjednodušený obraz daří naštěstí v české společnosti postupně měnit. Diagnóza autismus s sebou ale stále nese stigma. Jak ve skutečnosti vypadá život lidí s autismem a jejich rodin? Poslechněte si nový seriál Radiožurnálu vždy od 8:50.
Všechny epizody
-
1
„Okolí vám dává najevo, že dítě špatně vychováváte.“ Vyrovnat se s diagnózou autismu není jednoduché
-
2
„Neuměl přijímat nadávky nebo ironii.“ Jak k autistickým dětem přistupují školy?
-
3
„Umíme pracovat, nejsme k ničemu.“ Jak si lidé s poruchou autistického spektra shánějí práci?
-
4
„Spím v takovém polospánku. Natálčino chování se zhoršuje.“ Jak se daří zvládnout nepřetržitou péči?
-
5
„Nejsou nemocní, do léčeben nepatří.“ Stát musí víc podporovat odlehčovací služby pro těžké autisty
Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace. Na druhou stranu v některých oblastech mohou lidé s autismem výrazně převyšovat ostatní, třeba v matematice, jazycích nebo umění.
Modelový příklad člověka s diagnózou autismu neexistuje. Stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní s poruchami chování. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně, jsou úspěšní v zaměstnání a vedou spokojený rodinný život. Nicméně u všech lidí s touto diagnózou je vývoj v konkrétních oblastech narušen do té míry, že lze dopad poruchy na člověka a na jeho rodinu považovat za závažný a handicapující.
Zdroj: NAUTIS
Lidem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám pomáhá například Konto Bariéry. Nadace jim přispívá na osobní asistence, odlehčující péči, rehabilitace, nejrůznější pomůcky a další nezbytnosti. Chcete-li také pomoci těm, jež „zaklel“ autismus, pošlete libovolnou částku na transparentní účet Konta Bariéry: 17111444/5500, variabilní symbol 999.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.