V jiném světě. Příběhy lidí, kterým do života vstoupila diagnóza autismus

„Okolí vám dává najevo, že dítě špatně vychováváte.“ Vyrovnat se s diagnózou autismu nebývá pro rodiče jednoduché

Když se řekne autismus, většina lidí si představí děti, které jsou svým chováním nebezpečné sobě i svému okolí nebo naopak geniálního fyzika Sheldona Coopera z amerického sitcomu. Odborníci ale upozorňují na to, že poruch autistického spektra je hodně a nedají se takto zjednodušit. Diagnóza autismus s sebou stále nese stigma a rodiny se často dostávají do sociální izolace. Jaké jsou pocity rodičů, když poprvé uslyší diagnózu autismus? A nacházejí podporu v okolí a u lékařů?

Helence je šest let. Že se chová odlišně, si její rodiče začali všímat před čtyřmi lety. Postupně se její vývoj nejen zastavil, ale vrátil zpátky.

Čtěte také

„Samozřejmě jsme z toho byli úplně hotoví. Okolí vám dává najevo, že dítě špatně vychováváte, že to nezvládáte... Dostáváte miliony rad, jak byste to měli dělat, a vy se cítíte jako nejhorší rodič na světě,“ vypráví maminka Adéla.

Naprosté nepochopení

Rodina se nesetkala s podporou a pochopením ani u praktického lékaře. Helenčino nepředvídatelné chování přičítal bakteriální infekci. Paní Adéla proto začala shánět odborníky sama – tehdy poprvé slyšela možnou diagnózu: autismus.

„Byl to obrovský stres. Nejhorší bylo, když jsem se obrátila na praktického lékaře a on si myslel, že jsme se všichni zbláznili. Myslela si to i rodina, takže jsem neměla podporu od nikoho,“ vzpomíná Adéla.

V té době byla navíc na rizikovém těhotenství. Chování Helenky se ale začalo zlepšovat a tak se mladá maminka přestala bát: „Krátce před porodem začala běhat, smát se... Byla to najednou taková znovu veselá holčička. Sice svá, ale říkala jsem si, že to dám.“

Autismus není jen nejtěžší forma

Autismus se dá diagnostikovat od batolecího věku, zhruba od dvanácti až osmnácti měsíců. S věkem roste spolehlivost diagnózy. Když rodiče poprvé slyší, že jejich dítě má poruchu autistického spektra, obvykle je to pro ně šok.

Čtěte také

„Spousta rodičů si představí nejtěžší formu diagnózy, ale tak tomu už není. Zhruba padesát procent dětí nemá poruchu intelektu a jsou hodně šikovné. A když dostanou přiměřenou podporu, jsou schopné se rozvíjet,“ říká psycholožka a metodická ředitelka Národního ústavu pro autismus (NAUTIS) Kateřina Thorová.

Pomáhá informovanost

Lidí s těžkou formou autismu a mentálním handicapem je v České republice několik tisíc. „Pokud jim od malička přizpůsobíme podmínky a přístup, mohou žít velmi šťastný a kvalitní život,“ dodává Thorová.

Rodiče, kteří u svých dětí pozorují nestandardní chování, často neví, jak dál postupovat. V lednu letošního roku proto NAUTIS spustil internetový portál Autismport. Zájemci tam najdou informace o tom, kam se obrátit nebo jak dítě otestovat doma.

Příští díl seriálu V jiném světě se bude věnovat integraci dětí s autismem do základních škol. Poslouchejte v úterý od 8:50.

Lidem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám pomáhá například Konto Bariéry. Nadace jim přispívá na osobní asistence, odlehčující péči, rehabilitace, nejrůznější pomůcky a další nezbytnosti. Chcete-li také pomoci těm, jež „zaklel“ autismus, pošlete libovolnou částku na transparentní účet Konta Bariéry: 17111444/5500, variabilní symbol 999.

autoři: Lucie Korcová ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.