V Evropě situace klidná není, čekám, že nárůst bude následovat i u nás, říká náměstek Prymula

2. březen 2020

Nový typ koronaviru se dostal i do České republiky. Všichni tři nakažení jsou teď v péči lékařů pražské nemocnice Na Bulovce. Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula ujišťuje, že jejich zdravotní stav je příznivý. V Evropě ale situace klidná není, v Německu a ve Francii dochází k masivnímu šíření. „Očekávám, že nárůst v Česku bude následovat podobným způsobem,“ varuje.

Čtěte také

V Česku jsou potvrzené tři případy, už se ale také čeká na výsledky dalšího vyšetření. „Máme tady jeden suspektní případ z hlediska velmi pozitivní epidemiologické anamnézy, kdy se do České republiky dostala Íránka, která má v této chvíli klinické potíže. Je hospitalizovaná a čekáme na vyšetření,“ popisuje.

Respirátory prioritně do nemocnic

A jak Prymula odhaduje vývoj situace v souvislosti s tím, že řada lidí jezdí do Itálie lyžovat? „V Evropě situace klidná není. Tikající bombou je Itálie, v Německu a ve Francii dochází k masivnímu šíření. Očekávám, že nárůst v České republice bude následovat podobným způsobem,“ zdůrazňuje.  

Jsou ale nemocnice vybavené, aby nebyli ohroženi lékaři a sestry?  „Nemocnice ano, zásobování rouškami a respirátory jde prioritně do nemocnic, na druhou stranu musíme doplnit zásoby u praktických lékařů, kde jsou menší, než jsme si mysleli, “ upozorňuje.

Vše podstatné, co potřebujete vědět o epidemii koronaviru, včetně základních informací o tom, jak se chránit, najdete přehledně na webu iRozhlasu.

Světový pohár v biatlonu bude bez diváků

Čtěte také

Velmi dlouhá diskuze na Bezpečnostní radě státu se vedla o omezení pořádání velkých akcí, jako je třeba nadcházející Světový pohár v biatlonu v Novém městě na Moravě.

„Blíží se doba, kdy budou některé větší akce limitované," potvrzuje epidemiolog. „Není možné postupovat tak, že bychom jednu akci zrušili a ostatní nechali běžet,“ říká s tím, že diskutovat se bude i nad hokejovými utkáními a podobně.

„Byly země, které více méně zrušily veškeré hromadné akce, a budeme diskutovat, jestli k takovému opatření nepřistoupíme i u nás,“ uzavírá.

autoři: Jiří Chum , prh
Spustit audio

Související