V egyptské Hurghadě přišly o život dvě české turistky, matka s dcerou. Spekuluje se o otravě

30. červenec 2013
Zprávy

V egyptské Hurghadě zemřely dvě české turistky, matka s dcerou. Otec rodiny je ve stabilizovaném stavu v nemocnici. Tragický případ údajně nijak nesouvisí s nepokoji, které v posledních týdnech Egyptem zmítají. Událost vyšetřuje egyptská policie.

„Mohu potvrdit, že obě ženy v noci zemřely. Mnoho dalších informací k tomu ale nemáme. Samozřejmě se případu věnujeme. Zatím není jasné, co k jejich smrti vedlo,“ potvrdila Českému rozhlasu Jana Grohová z ministerstva zahraničí.

Podle informací Českého rozhlasu se jednalo o českou rodinu z Karviné, která byla na dovolené v přímořském letovisku v Hurghadě.

Rodinu našli ráno v hotelovém pokoji. Šestatřicetiletá matka a její osmiletá dcera už nejevily známky života. Otec je ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

Příčina smrti zatím není známá a je předmětem vyšetřování. Podle některých neoficiálních informací by za úmrtím mohla být otrava. Podle informací České televize si postižení už od včerejška stěžovali svým příbuzným v Čechách na nevolnost.

Meher Abdalláh, který pracuje v pětihvězdičkovém hotelu Titanic Palace, kde se neštěstí stalo, potvrzuje podezření na otravu jídlem:

„Neznáme ještě důvod. Nebyla tam žádná střelba ani násilí. Bylo to něco v jídle. Možná si někde dali něco zkaženého, nebo to byly nějaké léky nebo něco podobného. Týká se to jen té jedné rodiny. Je to ojedinělý případ.“

„Nevíme, co se stalo, co bylo příčinou smrti. Všechno se stalo v hotelu a vyšetřuje to turistická policie. V naší péči je jen muž, a jeho stav se lepší. Je ale v šoku, takže mu dáváme infúzi a zklidňující léky, aby si trochu odpočinul. Děláme rutinní jaterní zkoušky. Dvakrát zvracel, má vysoký tlak a srdeční arytmii, ale to je zřejmě z šoku a stresu. Žádný průjem nemá, nebolí ho břicho. Ráno by měl být v pořádku,“ řekl Českému rozhlasu lékař Muhammad Saadem z nemocnici Thebes, kde ošetřují otce rodiny.

Martin Slaný z cestovní kanceláře Blue Style již potvrdil, že se jednalo o jejich klientky: "Ještě nemáme žádné informace, proč k tomuto došlo. Čekáme na policejní protokol a výsledky lékařského šetření.“

Na místo míří speciální tým

Před odletem se rodina pojistila u ERV Evropské pojišťovny. Její zástupci do Hurghady posílají speciální tým, říká mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký:

„Prvním spojem, který se nám podařilo zajistit, dnes vyráží speciální tým složený z českého lékaře a zástupce oddělení škod, kteří budou přímo na místě k dispozici.“

ERV Evropská pojišťovna podle Divokého intenzivně komunikuje s delegáty cestovní kanceláře Blue Style, kteří mají v tuto chvíli především za úkol uklidnit ostatní české turisty.

„Zajistili jsme lékařskou péči pro všechny klienty, kteří ji budou potřebovat. Ještě dnes budou v hotelu k dispozici místní lékař s česky hovořící sestrou, aby byla komunikace pro naše klienty naprosto bezproblémová,“ dodává Divoký s tím, že přítomnost dalšího rodinného příslušníka u postiženého muže zatím není nutná, ale pokud by se jako potřebná ukázala, je pojišťovna připravena zajistit jeho dopravu do Egypta.

Podle informací ministerstva zahraničí zemře každoročně v zahraničí 300 až 400 českých turistů. Za posledních 10 let to bylo nejvíce v roce 2007, kdy v zahraničí zahynulo 494 českých občanů. Mezi nejčastější příčiny patří úrazy, dopravní nehody a utonutí.

Úmrtí podle dostupných informací v žádném případě nesouvisí se současnými politickými nepokoji v Egyptě. Hurghada patří k bezpečným turistickým destinacím v Egyptě, jako téměř všechna přímořská letoviska u Rudého moře.


Zvětšit mapu
autoři: mac , onh , pir
Spustit audio