Úřady začaly vydávat voličské průkazy. Lidé s nimi můžou hlasovat i v zahraničí

Volby 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Volby 2014

Na obecních úřadech je možné od čtvrtku získat voličský průkaz. Budou ho potřebovat lidé, kteří chtějí ve volbách do dolní komory parlamentu hlasovat jinde, než v okrsku svého trvalého bydliště. Kdo přijde na úřad osobně, měl by dokument dostat na počkání.

Práce nebo studium jinde než v místě trvalého bydliště, to je asi nejčastější důvod, proč lidé o průkaz žádají. Je to i případ mladé voličky z centra Prahy. „Nechci jezdit do Karlových Varů kvůli hlasování, benzín ani autobus není levná záležitost,“ vysvětluje.

S voličským průkazem je možné hlasovat v jakémkoli okrsku v Česku. Nebo také v zahraničí. „Voličský průkaz umožňuje voličům hlasovat nejenom v České republice, ale když jedou na dovolenou, tak i v zahraničí, a to na zastupitelských úřadech České republiky,“ říká Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Voliči stále můžou žádat o průkaz také písemně s úředně ověřeným podpisem nebo přes datovou schránku. Písemnou žádost musí ale mít úřad nejpozději 13. října. Osobně mají lidé poslední šanci do 18. října do šestnácti hodin. Při posledních sněmovních volbách před čtyřmi lety o voličské průkazy žádaly tisíce lidí.