Umíte aspoň trochu romsky? Tak na Vás čeká soutěž Romano suno / Romský sen

20. duben 2019

Je to už dlouhá tradice, že se v dubnu u příležitosti Mezinárodní dne Romů vyhlašují témata soutěže Romano suno / Romský sen. Ta byla prvotně určena dětem a mládeži, ale už pátým rokem se do ní mohou přihlásit také dospělí. Jejím cílem je podpořit znalosti romštiny, které soutěžící mohou využít buď v literární, nebo audiovizuální části soutěže. Soutěž má také výtvarnou část, které se mohou zúčastnit i ti, kdo romsky neumí.

Soutěž Romano suno / Romský sen má dlouhou tradici – a my stojíme na prahu 22. ročníku. Jaká jsou letošní soutěžní témata, vyjmenovává Marie Bořkovcová z organizace Nová škola.

„Letos dali porotci dohromady zase čtyři témata jako každý rok.

1. Tvoje největší dobrodružství /So nekbareder predžiďiľal?

2. Co bys chtěl/a dostat na Vánoce? A co bys chtěl/a naopak dát? So bi kamehas pre Karačoňa te chudel? A so bi kamehas te del?

3. Co bys dělal/a, kdybys viděl/a mimozemšťana? / So bi kerďalas, te bi dikhľalas le mimozemšťanos?

4. Kde bydlíš? Kde jinde bys chtěl/a ve svém městě bydlet a kde naopak ne? / Kaj bešes? A kaj avrether andre tiro foros bi kamehaste bešel? U kaj na?

A pak je ještě volné téma.

„Poslední volné téma v romštině překládáme takto: Pisin pal oda, so kames, což je doslova: Piš to, co chceš.“

Soutěž má tři větve.

„Literární, kam děti píší romsky. Pak je sekce audiovizuální, kam mohou soutěžící zaslat videa nebo audionahrávky, kde namlouvají svá vyprávění nebo své rozhovory či scénky. A třetí kategorie je výtvarná pro ty děti romské i neromské, které neumí romsky.“

Na tvorbu mají účastníci tři měsíce.

„Jako každý rok je uzávěrka na konci školního roku, což je letos 28. června.“

V případě potřeby mohou děti požádat o pomoc s romštinou, což není proti pravidlům soutěže.

„My vycházíme ze situace, že hodně dětí romsky umí, ale ne úplně, jenom částečně. A pokud se chtějí soutěže zúčastnit, budeme moc rádi. Takové děti se mohou obrátit na svoje rodiče, babičky, asistentky pedagoga, pokud mají někoho v okolí. A rozhodně můžou zavolat i mně do Nové školy – svůj telefon uvádím na všech plakátkách a ráda jim s romštinou pomůžu, když to budu sama vědět.“

Na webu o.p.s. Nová škola jsou i videa o soutěži.

„Na našem webu máme za prvé spoty, které dělám většinou já a Iveta Kokyová, kde v romštině říkáme, co to je za soutěž, jak se do ní dá přihlásit, jaké příspěvky můžou účastníci dělat a jaká jsou témata. A také máme spot, kde Iveta Kokyová popisuje, co by psala o tématu Co by bylo, kdybych potkala mimozemšťana. A také máme na našem webu ukázky videí dětí, které zvítězily v uplynulých letech. Tam se můžou děti inspirovat a získat přehled, jak to video může vypadat.“

A jak si Iveta Kokyová představuje své setkání s mimozemšťanem?

„Překvapilo mě, že říkala, že by se zastavila a ptala se toho mimozemšťana, co tam dělá. Zároveň by ho seznámila s tím, že ona proti němu nic nemá, a že snad ani on jí nic neprovede. Ptala jsem se jí, jestli si představovala, že s ním bude mluvit česky nebo romsky či jinak a že jí bude rozumět, ale na to říkala, že to ještě neřešila. Myslím, že tu představu nemá ještě do detailů. Ale to téma vymyslela ona.“

Ze soutěže Romano suno každoročně v prosinci vychází sborník vítězných prací. Letos však bude ještě jedna novinka.

„Vydáme ještě další sborník, kde budou zvlášť texty dospělých účastníků soutěže, protože to rozšíření literární části Romano suno je letos pátým rokem a už se nám sešlo opravdu hodně hezkých textů. A každý rok musíme nechávat i hodně hezké texty neohodnocené, protože ten počet vítězných míst máme omezený. Ale teď je příležitost vydat sborník zvlášť dospělým.“

Spustit audio