Uběhlo 56 let od událostí srpna 1968. Co by o okupaci Československa měli vědět žáci základních a středních škol?
Od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa uplynulo 56 let. Jak by se o událostech z 21. srpna 1968 i následném nástupu normalizace, politických čistkách a omezení svobody mělo vyučovat? „Je takový moderní proud, kterému se říká badatelská výuka,“ říká předseda Asociace učitelů dějepisu Pavel Martinovský. „Žáci získají vstupní materiál – což může být třeba rozhovor s pamětníkem, dobová fotografie, v případě událostí 20. století nějaký videozáznam – a bádají.“
Související
-
Archivní nahrávky z invaze 21. srpna 1968. Poslechněte si reportáže z období Pražského jara
V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Celý týden si budeme na Radiožurnálu připomínat tyto události.
-
Mysleli jsme, že vypukla válka, vzpomíná na srpen 1968 pamětnice Jolana Pohlodková
Jolana Pohlodková zažila srpen 1968, kdy začala okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jak osudné dny prožívala vyprávěla redaktorce Ivetě Durdoňové.
-
Připomeňte si, o čem vysílal Československý rozhlas v srpnu 1968
Invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy před 52 lety byla pro spoustu obyvatel Československa překvapením. Rozhlasové vysílání tehdy sehrálo stěžejní roli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.