Připomeňte si, o čem vysílal Československý rozhlas v srpnu 1968
Před 52 lety se obyvatelé Československa probudili do okupované země. Invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy před 52 lety byla pro spoustu obyvatel Československa obrovským překvapením. Nečekali to ale ani někteří vrcholní politici, přestože dostávali různá varování. Klíčovou roli v srpnových dnech roku 1968 proto sehrálo svobodné rozhlasové vysílání
„Když jsem říkal, že se kolem našich hranic shromažďují vojska, zavolal si mě Smrkovský a ptal se mě: Proč to vidíš takhle dramaticky? Jak dlouho jsi byl zpravodaj v Moskvě? Říkal, že jsem tam byl moc dlouho a že to vidím moc černě,“ vzpomínal před lety novinář Jan Petránek.
Čtěte také
Do Československa nakonec v noci z 20. na 21. srpna vtrhlo 6300 sovětských tanků. Nepomohla předchozí jednání se Sověty ani ujišťování, že KSČ v zemi socialismus a pořádek udrží. Celkový počet obětí okupace byl vyčíslen na 425 Čechoslováků.
Rozhlasová štafeta
Mezi všemi sdělovacími prostředky, které v průběhu celého roku 1968, zejména pak v třetím srpnovém týdnu, sehrály důležitou roli, zaujal jedinečnou a vůdčí úlohu Československý rozhlas.
V éteru se rozběhla takzvaná „štafeta“, během níž si předávaly slovo krajské vysílače a pražská utajená studia. Rozhlas ale neměl jen informační funkci. Fungoval také jako koordinátor základního fungování země.
Poslechněte si znovu unikátní vysílání Radiožurnálu, během nějž Jan Pokorný a Martin Veselovský před dvěma lety připomněli 20. a 21. srpen 1968 minutu po minutě.
Havel ve skříni
Řada unikátních záznamů tehdejšího vysílání se do rozhlasu dostala až po roce 1989, kdy nehrozilo za jejich držení už žádné nebezpečí. Bohužel se však ne všechno dochovalo, nebo se to aspoň tak jevilo v okamžiku, kdy na srpen 1968 vzpomínal v 90. letech prezident Václav Havel.
„Psal jsem každodenní komentáře do rádia a Jan Tříska, můj přítel, je vysílal. Bylo to v libereckém rádiu. Pochybuju, že někde v rozhlase ty nahrávky existují. Ale kdyby náhodou existovaly, to bych si je věru rád poslechl,“ svěřil se v Českém rozhlase v roce 1996.
Čtěte také
Objevit se je podařilo bohužel až dva roky po jeho smrti. Magnetofonový pásek s mnoha hodinami nahrávek ze srpna 1968 uchovával po desítky let ve svém domácím archivu liberecký psycholog Vladimír Beran.
Mnoho let si archiváři mysleli, že pokud se jednou záznamy z vysílání svobodného vysílače Liberec objeví, bude na nich jen hlas Jana Třísky. Amatérská nahrávka z magnetofonu doktora Berana však vydala i jeden poklad, který nikdo neočekával. Tehdejší dramatik Václav Havel ve dnech po 21. srpnu v libereckém programu dokonce i osobně promluvil do vysílání.
Související
-
Srpnová okupace 1968
Jak vypadala invaze sovětských vojsk? Okamžiky okupace připomínáme v novém seriálu Ľubomíra Smatany.
-
Diplomat: Americký prezident podcenil obsazení Československa. Vyplývá to z tajných dokumentů
USA od konce roku 1967 do podzimu 1968 zajímala situace v Československu, kde probíhalo pražské jaro. Vyplývá to z tajných dokumentů, které prostudoval, přeložil a knižně vydal diplomat Smetánka.
-
Pražské jaro, invaze a Američané v roce 1968. Na otočení kormidla nebyl čas
Pozice Spojených států tváří v tvář československému vývoji v roce 1968 byla do značné míry podobna té v roce 1948, možná byla ještě slabší.