Tradiční akce Daruj krev s Českým rozhlasem

13. březen 2002
Zdraví

Už od rána se ve vestibulu Českého rozhlasu na Vinohradské 12 scházejí lidé, kteří se rozhodli darovat krev. Dnes probíhá už tradiční akce Daruj krev s Českým rozhlasem.

Povídala jsem si s paní Olgou Jiříkovou, zdravotní sestrou z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Akce probíhá už po dvacáté osmé, není jen pražskou záležitostí, přidávají se další regionální studia Českého rozhlasu a příslušné nemocnice. Kolik krevních konzerv získáváte navíc než ve všední den?

Jiříková: U nás odebíráme denně kolem čtyřiceti dárců. Tady, kdy odběry probíhají od osmi rána do dvaceti hodin, odebereme asi 300-350 dárců.

Mezi dárci,kteří přicházejí do budovy Českého rozhlasu bývá tak jedna třetina prvodárců. Kdo se může stát dárcem krve?

Jiříková: Tím se může stát každý zdravý člověk. Musí mu být nad 18 let, nesmí užívat pravidelně žádné léky, do toho nespadá antikoncepce, nesmí mít alergické projevy, prodělanou infekční žloutenku.

Před samotným odběrem je nutná prohlídka lékaře, ten je tady také. Vyšetření je pro dárce nějak výhodné?

Jiříková: Nejen vyšetření zde. Při ošetření nabíráme zkumavky na další vyšetření jako je krevní obraz, virologie a jedná se v podstatě o preventivní prohlídku, kterou by každý měl absolvovat minimálně jednou za rok. Pokud se stane pravidelným dárcem krve, má takovou prohlídku zdarma čtyřikrát do roka.

Kolik dá krve člověk při jednom odběru?

Jiříková: Odebíráme 450 mililitrů.

Je to náročné zatížení organizmu, musí se pak odpočívat?

Jiříková: Po odběru doporučujeme klidnější režim, nic namáhavého, doplnit tekutiny, najíst se. O velkou zátěž se ale nejedná.

Jaká je situace v dárcovství krve, snižuje se jejich počet v posledních letech?

Jiříková: Začátkem devadesátých let došlo trochu ke stagnaci. V posledních třech letech zaznamenáváme nárůst dárců, především vysokoškoláků.

autor: anr
Spustit audio

Více z pořadu