Top Češka v Evropské komisi: Tady mají ženy šance vyrovnané. V Česku se musí nejdřív starat o rodinu

3. červen 2024

Pro práci na vrcholných manažerských postech v institucích Evropské unie musí člověk prokázat rozhled, vizi a schopnost odolávat tlaku. „Když stoupáte výše, už se v rozstřelech neutkáváte s nikým, kdo by na tu práci neměl,“ konstatuje jedna z nejvýše postavených Češek v Evropské komisi Irena Moozová, zástupkyně generálního ředitele pro otázky spravedlnosti.

Po eurokomisařce Věře Jourové (ANO) je Irena Moozová nejvýše postavenou Češkou v Evropské komisi. Pozici na stejné úrovni brzy obsadí ještě druhý Čech – bývalý ministr pro životní prostředí Jan Dusík, který vyhrál konkurz a stane se zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi.

Čtěte také

Jinak je ale Čechů a Češek na vysokých úřednických postech v institucích Evropské unie poskromnu. Podle Ireny Moozové mělo Česko před dvaceti lety při vstupu do EU pomalý start, co se týče obsazování středních a vyšších úřednických postů. Situace se podle ní ale zlepšuje.

„Blýská se na lepší časy. Ale než někdo dospěje ze střední manažerské úrovně do té seniornější, potřebuje především čas. Musíte odpracovat určitý počet let, než vás může někdo vůbec zvažovat na vyšší seniorskou pozici,“ vysvětluje.

Schopné ženy včetně Češek mají podle Ireny Moozové v boji o vysoké posty v Evropské komisi stejné šance jako mužští uchazeči. To se však nedá říct o situaci v politice a státní správě v Česku.

„Základní problém v České republice je stále vnímání žen jako těch, které se v první řadě musejí postarat o rodinu, a teprve poté mohou zvažovat nějaké zajímavé profesní uplatnění,“ srovnává.

Jaké vlastnosti nesmí chybět uchazeči o nejvyšší posty v unijních institucích? Jak spolu v Evropské komisi ve společných týmech fungují lidé různých národností? A jaký je názor Ireny Moozové na kvóty na zastoupení obou pohlaví? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.

autoři: Zdeňka Trachtová , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.