Tomáš Slavata, triatlonista

15. červen 2012

Ve studiu Radiožurnálu v pátek naproti Lucii Výborné usedl „železný muž“. Ne, neponořili jsme se do komiksových vod marvelovského univerza – spíše do vod triatlonových. Hostem Radiožurnálu totiž byl Tomáš Slavata, který má za sebou mimo jiného i Iron Mana, nejtěžší triatlonový závod planety. „Většina úspěšných sportovců jsou lidé, kteří chtějí mít ze sportu dobrý pocit. Jsou to lidé, kteří chápou, že filozofie sportu není o úspěchu,“ vysvětluje, odkud se podle něj bere motivace lidí, kteří se rozhodnou absolvovat tak náročný závod.

Když někdo absolvuje Iron Mana, znamená to, že uplave 3,89 kilometru, ujede přes 180 kilometrů na kole a uběhne maratón. Na to vše má 17hodinový limit. Zdá se vám něco takového až absurdně těžké? Pak vězte, že jeden z těchto závodů absolvovala i 75letá dáma. Vše totiž je, jak Tomáš Slavata poznamenává, o vůli překonat vlastní strach.

„Každý, kdo Iron Mana dokončí, je vítěz,“ soudí triatlonista, který se v nejtěžším triatlonovém závodě umístil zkraje druhé stovky. „Na startovním poli Iron Mana je ve světě kolem 2,5 tisíce lidí. Z toho je přibližně dvě stě tři sta profesionálních závodníků, zbytek je složen z amatérů. Každý, kdo chce, to zkrátka zvládne.“

Kdo však něco podobného chce dnes dokázat? Málokdo, tvrdí mnozí trenéři, když upozorňují, že české děti nemají vůli a chuť překonávat vlastní možnosti. A Tomáš Slavata s nimi do jisté míry souhlasí. „U dětí je velký problém v motivaci,“ shrnuje své dojmy. „Děti často odmítají pokračovat přes bod, kdy trénink zabolí.“

Tomáš Slavata a Lucie Výborná ve studiu

Svou roli podle něj hraje i samotná internetová doba, v níž žijeme. „V době, kdy jsme neměli televizi a internet, jsme většinu času trávili venku. Sport byl pro nás mnohem přirozenější součástí dne. Dnes to tak nefunguje,“ shrnuje.

Jak se on sám angažuje ve výchově mladé atletické generace? Proč se před časem rozhodl adoptovat děti z dětského domova? Do jaké míry jsou právě děti, které nemají snadné dětství, znevýhodněny, nebo naopak v některý případech zvýhodněny ve svém budoucím životě? A proč se domnívá, že by se nic nemělo dělat napůl? Také na tyto otázky Tomáš Slavata odpověděl.

Záznam celého rozhovoru s Tomášem Slavatou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.