Tipy na výlet ve Středočeském kraji

Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy

Speciální zimní hudební prohlídky připravil zámek Radim. Už jen do neděle si můžete prohlédnout výstavu díla Jiřího Sozanského v kutnohorské Galerii GASK. A Muzeum umění a designu v Benešově představuje tvorbu výtvarné skupiny UB12.

Zámek Radim pořádá speciální zimní hudební prohlídky. Ty zahrnují živé hudební vystoupení s názvem Komnaty plné hudby a konají se vždy o víkendu od 11, 13 a 15 hodin, a to až do Velikonoc. Otevřená je také zámecká kavárna.

V neděli končí výstava díla Jiřího Sozanského v kutnohorské Galerii GASK. Sozanský se v průběhu své tvůrčí dráhy soustředil na mechanismy lidského zla, a výstava Signum actus se zaměřuje na okupaci Československa silami Varšavské smlouvy a následné sebeupálení Jana Palacha. Výstava také představuje cyklus autorových kreseb a grafik z přelomu 60. a 70. let.

Do Rakovníka míří Maryša, Hašler i Ostře sledované vlaky. Začala přehlídka Wintrův Rakovník

Divadelní soubor Ty-já-tr Hrobeso z Prahy přiveze do Rakovníka Hrabalovy Ostře sledované vlaky

Tylovo divadlo od středy 13. března až do soboty 16. března hostí 43. ročník přehlídky amatérského divadla Wintrův Rakovník. Nejlepší soubory postoupí na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně.

Březnové víkendy patří na zámku Mníšek pod Brdy dospělým i dětem. Dospělí mohou navštívit I. okruh s kaplí, jídelnami a společenskými salónky, II. okruh s ložnicemi, koupelnami a dětským pokojíkem, nebo třeba jen vystoupat na vyhlídku z prostřední věže a rozhlédnout se po okolí.

Pro rodiny s dětmi se každý víkend otevírá Kouzelné sklepení, výtvarná dílna a zábavné prohlídky určené dětem od 3 let. V sobotu se vždy mohou těšit na oblíbenou Prohlídku s ledovou královnou Elsou, v neděli například na Prohlídku o marnivé princezně nebo O zámeckých strašidýlkách.

Muzeum umění a designu v Benešově představuje tvorbu výtvarné skupiny UB12, návštěvníci uvidí také malby a objekty Jiřího Vovse a současnou abstraktní malbu Kristíny Honzírkové. První z expozic zprostředkuje průřez tvorbou skupiny UB12, která se zformovala koncem 50. let minulého století.

Zastoupená díla představují širokou škálu technik a námětů. Návštěvníci uvidí díla Vladimíra a Věry Janouškových, Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, Jiřího a Daisy Mrázkových, Stanislava Kolíbala a Vlasty Prachatické a dalších členů skupiny.

Expozice Vrstvy zapomnění II představuje díla Jiřího Vovse, který se přes 30 let zabývá tématem paměti lidí, věcí a přírody. Výstava Kristíny Honzírkové má název Atypická romance a jde o soubor děl, jimž dominují jasné barvy, veselá zvířata, neobvyklé kompozice a hravé motivy.

Nová výstava v berounském Muzeu Českého krasu mapuje historii české cyklistiky. Návštěvníci můžou vidět třeba vysoká kola, takzvané draisiny, nebo nízké kolo nazývané bezpečník.