Tipy na výlet ve Středočeském kraji

14. prosinec 2018
Nádvoří hradu Křivoklát

Muzeum v Jílovém si připomíná 640 let od úmrtí císaře a krále Karla IV. Zámek v Březnici a hrad Křivoklát pořádají speciální vánoční prohlídky a v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře si zase návštěvníci mohou prohlédnout různě staré loutky na vánoční výstavě.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připomíná 640 let od úmrtí císaře a krále Karla IV. Na nové výstavě Odcházení Otce vlasti, která potrvá do 3. února, uvidíte rekonstrukci panovníkova pohřebního lože a repliky jeho korun.

Vánoční zvyky, které možná neznáte

Muzeum českých Vánoc v Ořechu

Nejenom se známými a tradičními, ale i s těmi už téměř zapomenutými vánočními zvyky, se můžete seznámit v Muzeu českých Vánoc v obci Ořech na okraji Prahy.  

Tři z nich – císařská koruna Svaté říše římské, svatováclavská království českého a lombardská, tedy takzvaná železná koruna království italského – jsou přímou součástí rekonstrukce pohřebního katafalku. Čtvrtá koruna římského krále, která na císařově katafalku nebyla, je umístěna v samostatné vitríně.

Na speciální vánoční prohlídky můžete v sobotu přijít na zámek v Březnici na Příbramsku. Uvidíte vánočně vyzdobené komnaty a dozví se třeba zajímavosti o historii Vánoc a o vánočních zvycích.

Hrad Křivoklát pořádá o tomto víkendu speciální vánoční program. Na nádvoří hradu najdou návštěvníci třeba vánoční jarmark. Zájemci můžou mezi desátou a šestnáctou hodinou přijít taky na vánoční prohlídky hradu.

Loutky různého stáří a velikosti si mohou prohlédnout návštěvníci Českého muzeu stříbra v Kutné Hoře na nové vánoční výstavě. Mezi stovkou exponátů jsou drobné figurky i velké sedmdesáticentimetrové marionety. Nejstarší vznikly v druhé polovině 19. století, nejmladší byly vyrobeny v 80. letech minulého století