Tipy na výlet v Jihočeském kraji

18. leden 2019
25. ledna 1969 pohřeb Jana Palacha v Praze

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede v sobotu hru na motivy knihy Petry Soukupové s názvem Pod sněhem. V českobudějovické Galerii Nahoře probíhá výstava dokumentující události po upálení Jana Palacha. Snímky hereckých osobností první republiky představí výstava Hvězdy stříbrného plátna v Galerii Tábor.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede v sobotu od 19:30 premiéru hry o vztahu tří sester s názvem Pod sněhem na motivy knihy Petry Soukupové.

Tichý protest studentů v Budějovicích i pohřeb Jana Palacha ukazuje nová výstava fotografií

Lidé při pohřbu Jana Palacha, 25. ledna 1969

Lidé po celé zemi si připomínají 50 let od sebeupálení Jana Palacha. Památku mladého vysokoškolského studenta uctívá i nová fotografická výstava v českobudějovické Galerii Nahoře.

Snímky z Českých Budějovic a Prahy dokumentující události po upálení Jana Palacha v lednu 1969 nabízí výstava Pochodeň číslo 1, která začala v českobudějovické Galerii Nahoře.

Zahrnuje 55 fotografií, které nafotili Michal Tůma, Otta Sepp a Bohuslava Maříková. V Českých Budějovicích se 20. ledna 1969 zúčastnilo tryzny za Palacha asi 5000 lidí. Výstava k 50. výročí upálení Jana Palacha potrvá do 16. února.

Snímky hereckých osobností takzvané první republiky nebo i předměty z jejich privátního života představí výstava Hvězdy stříbrného plátna, která měla vernisáž v Galerii Tábor.

Expozice je věnována legendám, jako byla Lída Baarová, Adina Mandlová, Věra Ferbasová, Nataša Gollová, Jaroslav Marvan, Hugo Haas, Vlasta Burian nebo Oldřich Nový. Výstava potrvá do 3. března.

Na výstavě můžete vidět originály i reprinty filmových plakátů a dobových karikatur, dobové oděvy a doplňky a v neposlední řadě památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem.