Tipy na víkend v Praze

Vodárenská věž na Letné

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Akce Obývák Václava Halva se čtením jeho děl. Noc divadel po celé Praze. Retrospektivní výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka.

Prahu čeká o víkendu Festival svobody při příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Korzo Národní 2018 nabídne v neděli od 10 do 22 hodin diskuse, přednášky, prezentace neziskového sektoru a koncerty. Vystoupí např. David Koller, Zrní, Prago Union, Dagmar Pecková či Tata Bojs. Večer velkoformátová světelná instalace a projekce příběhů sametové revoluce s názvem Paměť národa: 1989. Sametové posvícení - satirický karnevalový průvod začíná na Kampě ve 14 hodin. Ve 14:30 si nenechte ujít rekonstrukci průvodu Albertov-Národní, kterou pořádají studenti Univerzity Karlovy. Na Koncertě pro budoucnost na Václavském náměstí vystoupí v neděli od 16:30 Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Thom Artway, Buty, Vypsaná fixa, MIG 21 nebo Tata Bojs.

Mnoho státních institucí otevře brány svých historických budov. V neděli tak můžete nahlédnout třeba do Kramářovy vily nebo Strakovy akademie. Den otevřených dveří se chystá také na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy při příležitosti státního svátku 17. listopadu. Prohlídky se budou konat každou půlhodinu. 

Na náměstí Václava Havla najdete v neděli od 12:30 akci Obývák Václava Havla, na které budou číst z děl Václava Havla Dagmar Havlová, Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dana Němcová, Dan Přibáň, Bára Hrzánová, Lenka Klicperová, Michael Žantovský a další.

Přerod Václava Havla v roce 1989 z vězněného disidenta v klíčovou postavu sametové revoluce a následně i prezidenta tehdejšího Československa ukazuje výstava fotografií Z Hrádečku na Hrad, kterou najdete v kulturním centru Pražská křižovatka. Snímky od řady autorů včetně Havlovy manželky Dagmar a jeho bratra Ivana doplňují ukázky Havlových projevů a dobové dokumenty. Podkladem pro výstavu byl deník Havlova tajemníka Vladimíra Hanzela, který zachycuje Havlovu cestu od květnového propuštění z vězení do vedení hnutí Občanské fórum, které zásadně přispělo k nenásilnému pádu komunistického režimu. 

Divadlo Na zábradlí připravilo na neděli od 17 hodin scénické čtení s názvem Nad dopisy diváků (od roku 1989 po současnost). Jiří Vyorálek, Jana Plodková, Václav Vašák, Magdaléna Sidonová, Petra Bučková a Kateřina Císařová se začtou do dopisů diváků zaslaných divadlu od konce roku 1989 (další v 18:00, 19:00 a 20:00). Vstup na všechna scénická čtení je volný.

Třicet let od sametové revoluce připomínají v Praze výstavy fotografií Jana Šibíka a Alana Pajera, maleb Aleny Anderlové nebo dokumentů vztahujících se k událostem ze 17. listopadu 1989. K vidění jsou ve veřejném prostoru, v galeriích i na vysokých školách. Šibíkovy fotografie, které zachycují listopadové i další důležité momenty roku 1989 v Praze, si můžete prohlédnout na Mariánském náměstí. Venkovní panelová výstava tam bude měsíc. Kulturní centrum Pražské křižovatky nabízí cyklus tří výstav nejen s tematikou sametové revoluce. Výstava v prostorách Vysoké školy uměleckoprůmyslové se ohlíží za stávkou, která se na škole konala krátce po 17. listopadu 1989.

Na symbolické adrese Revoluční 30 začala v Praze výstava, která reflektuje třicetileté výročí od sametové revoluce. Kurátoři Radek Wohlmuth a Čestmír Suška na ni přizvali zhruba tři desítky umělců, jejichž práce během uplynulých desetiletí mnohdy nevybíravým způsobem komentovaly to, co se v tuzemsku dělo. Akce je součástí Festivalu svobody.

Zajděte se podívat do pražské Galerie Skleňák, kde uvidíte výstavu "Cesta ke svobodě 1989 - 2019". Představuje emotivní velkoformátové fotografie z Národní třídy 17. listopadu a následujících dní, kdy se Československu měnil režim, a lidé se těšili na nástup cesty ke svobodě. Kromě působivých fotografií se dočtete o listopadových událostech tak, jak šly za sebou, počínaje demonstrací na Albertově, brutálním zásahem milicí na Národní třídě a reakcemi komunistického režimu i nově vznikajícího Občanského fóra. Vzpomínky pokračují demonstrací na Letné, jmenováním nové vlády a končí volbou Václava Havla prezidentem Československé republiky. Výstava je doplněna kopiemi výtisků dobových deníků. 

Prohlídky zákulisí pražské Laterny Magiky, rodinná bojovka v IDU, výstava Divadlo a revoluce v divadle Komedie, setkání s herci divadla Ypsilon, diskuze nazvaná Známe cenu svobody?! v Ponci, scénické čtení diváckých dopisů v Divadle Na zábradlí a mnoho dalšího. Třetí listopadová sobota bude opět patřit největšímu divadelnímu svátku v celém roce! Sedmý ročník Noci divadel - tentokrát s tématem „Divadlo a svoboda" - se uskuteční 16. listopadu, v předvečer 30. výročí sametové revoluce. V Praze bude Noc divadel probíhat na více než 45 místech. 

Nenechte si v pražském CAMPu, Centru architektury a městského plánování, ujít výstavu fotografií Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene. Tento Kanaďan je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Ve své tvorbě se dlouhodobě soustředí na zachycení přeměny krajiny, která přichází kvůli zásahu člověka o svůj původní charakter. Výstavu 80 fotek na velkoplošné obrazovce doplní filmová přehlídka, přednáška Edwarda Burtynského a diskuse s tématem vlivu člověka na planetu.

V pražské Galerii Tančící dům je teď k vidění největší retrospektivní výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Retrospektiva. Ta je zároveň i poslední ucelenou prodejní výstavou originálů z depozitáře Bořka Šípka. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec vlastnoručně vyráběl. 

V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s názvem Dědictví pout zbavené - to je nová výstava, kterou najdete ve Vodárenské věži na Letné v Praze. Představuje symbolických 30 významných památkových obnov realizovaných po roce 1989. Výstava se ohlíží za uplynulými 30 lety a ukázat, jak se podařilo naplnit výzvu, před kterou stála památková péče po pádu komunistického režimu v Československu.