Tipy na víkend v Praze

18. leden 2019
Arthur Jafa, APEX, 2013, video, 8’12’’, color, sound

O víkendu máte poslední příležitost prohlédnout si ve Valdštejnské jízdárně dílo Františka Kupky. Galerie Rudolfinum představuje dílo amerického umělce Arthura Jafy, který se zabývá identitou a kulturou černošské komunity. V Praze je nově otevřeno Národní filmové muzeum.

Tento víkend máte poslední šanci navštívit v pražské Valdštejnské jízdárně výstavu díla Františka Kupky. Uvidíte známá Kupkova díla, která běžně visí v Národní galerii, ale i zápůjčky ze zahraničních sbírek, které české publikum nemusí tolik znát, nebo díla, která jsou v soukromých sbírkách.

Dílo amerického umělce Arthura Jafy, který se zabývá identitou, kulturou a vizuální estetikou černošské komunity, představuje poprvé v České republice Galerie Rudolfinum.

Lidé v Praze si připomínají upálení Jana Palacha. Konají se vzpomínkové akce i výstavy

Pamětní dlaždice Jana Palacha byla odhalena 16. ledna 2019 na nádvoří Karolina v Praze

Zástupci Univerzity Karlovy dnes v pražském Karolinu odhalili pamětní dlaždici Jana Palacha. Na různých místech se konají i výstavy.

Ukazuje několik filmů a artefaktů pracujících s fotografiemi, velký význam v jeho tvorbě má také hudba. Výstava s dlouhým názvem Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání potrvá do konce března a je součástí turné po Evropě.

Během tří desítek let své tvorby Arthur Jafa vybudoval dynamické a rozmanité dílo – filmy, instalace, přednášky, performance a happeningy. Stěžejním tématem jeho tvorby je to, jak kultura vnímá identitu a rasu.

V Praze je nově otevřeno Národní filmové muzeum. Diváci v něm najdou například virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklým způsobem seznamují s praktikami prvních filmových projekcí z počátku 20. století.

Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici. Na své si přijdou i milovníci filmových projekcí, v expozici jsou nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasická 35mm promítačka na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu.

Držitel Grantu Prahy udíleného v soutěži Czech Press Photo Matěj Dereck Hard má novou výstavu v sídle této společnosti. Jmenuje se Livi'n a zachycuje známé lidi v jejich pražských bytech.

Autor Kytice, Karel Jaromír Erben žil a zemřel v domě v Michalské ulici

V domě U Tří tykví žil Karel Jaromír Erben

Dům číslo popisné 440 na Starém Městě, v Michalské ulici, býval nazýván různými jmény. Říkalo se mu U Tří tykví, U Pěti tykví, U Tykvů nebo U Jelena. V domě krátce žil a zemřel Karel Jaromír Erben.

Kolekce snímků vznikla právě na základě ocenění v soutěži Czech Press Photo, které Hard získal před dvěma lety. Do svých bytů nechali Harda nahlédnout zpěvák Matěj Ruppert, violoncellistka Terezie Kovalová, výtvarník Pasta Oner, zpěvák Ben Cristovao, tanečnice Anet Antošová nebo DJ a producent Mike Trafik.

Historii drátenického řemesla i jeho současnou podobu ukazuje výstava, která dnes začíná v Národním zemědělském muzeu. Jmenuje se Dráteník na vsi a představuje činnosti spojené s drátem, který lidé používali ke své ozdobě či jako pomůcku už od pravěku.

Drátenictví jako řemeslo, které pomáhalo prodloužit život obyčejným věcem denní potřeby, dnes částečně nahradilo drátkování jako výtvarná technika a zábava pro volný čas.

Historie drátu sahá až do pravěku, kdy se používal k výrobě šperků, spon, záušnic, zdobily se jím zbraně či heftovala rozbitá keramika. Ve středověku zase chránily rytíře drátěné košile.