Tipy na víkend: Den otců, pražská náplavka v režii bratří Formanů i milovický Votvírák

16. červen 2017
Den otců

Knižní jarmark Knihex na pražské Štvanici, Podbořanské letní slavnosti, Baroko naoko v hospitalu Kuks nebo muzejní dílna na středověkém hradě Helfštýn – tyto a mnohé další akce nabízí nadcházející víkend. Udělejte si výlet a hezky si sobotu a neděli užijte!

Praha: Festival bratří Formanů, Knihex i výročí operace Anthropoid

Pražská smíchovská náplavka u železničního mostu ožije divadlem, novým cirkusem, hudbou, kinem, tancem i dílnami pro děti. Divadlo Bratří Formanů tam až do neděle nabídne zájemcům první ročník venkovního festivalu Arena 2017.

Při koncertech na souši i na lodi se představí například skupiny The Prostitutes, Circus Brothers nebo Orchestroj. Sólo koncert u ohně pak bude mít nevidomý akordeonista Mário Bihári. Pro zájemce bude na náplavce postaveno i kino maximálně pro dva diváky, takzvaný Cinetandem, kde se budou promítat krátké filmy.

Nudit se nebudou ani dětští návštěvníci, v dřevěné dílně na smíchovské náplavce si budou moci vyrobit koníka, ptáčka nebo dřevěný meč a zahrát si například na rytíře.

Čtěte také

Na pražském Karlově náměstí začíná v sobotu dvoudenní akce k 75 letům od operace Anthropoid. Československá obec legionářská předvede dobový tábor československých vojáků a výcvik vojáků a parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil, při kterém budou předvedeny zvažované varianty provedení atentátu. K vidění budou veteránské vozy, motocykly i děla.

V Praze se v sobotu můžete podívat do Werichovy vily v rámci dvoudenního multižánrového festivalu. Na programu je mimo jiné divadelní představení v podání herců z Divadla Na zábradlí, čtení z korespondence Voskovce a Wericha, doprovodná hudební tematická vystoupení, výtvarné a divadelní workshopy, komentované prohlídky.

Werichova vila

V Havlíčkových sadech v Praze navštivte v sobotu gastronomický festival Apetit Piknik s prodejem specialit, ukázkami vaření, přednáškami a workshopy.

Na pražském Výstavišti najdete o víkendu 20. ročník world music Respect festival.

Neobvyklý stánek, ve kterém lze získat občerstvení i prohlížet si umělecká díla, stojí na pražském Malostranském náměstí. Vytvořil ho výtvarník František Skála jako doplněk ke své výstavě ve Valdštejnské jízdárně. Šest metrů vysoký objekt je svébytným artefaktem. Prastánek má sloužit jako místo setkávání, centrum nečekaných interakcí, prostor občerstvení fyzického i duchovního.


Na pražskou Štvanici můžete v sobotu zamířit na knižní jarmark Knihex.

Staroměstské náměstí v Praze bude o víkendu svědkem šampionátu v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink.

Nenechte si ujít pátý ročník jízdy historických vozidel do vrchu na trase Zbraslav – Dolní Břežany. Vozy vyjdou z náměstí v Dolních Břežanech u Prahy ve 12 hodin.

V pražském Rudolfinu si můžete v neděli od 18 hodin vyslechnout koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka. Na programu pod taktovkou Jakuba Hrůši bude Dvořákova Stabat Mater. Vystoupí Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Pavel Černoch a členové Pražského filharmonického sboru.

Čtěte také

Pražské výstavy

Jak v minulosti vypadala vesnická svatba, se můžete dozvědět v Letohrádku Kinských na pražském Smíchově. Kromě svatebních krojů z různých regionů bude k vidění také unikátní kytice z východních Čech nebo vysoký svatební koláč z Hané. Autoři výstavy nazvané Svatba chtějí představit všechny důležité aspekty příprav sňatku v minulém a předminulém století na českém i moravském venkově.

V rámci připomínání životních jubileí autorů poštovních cenin otevřelo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou populárnímu grafikovi, ilustrátorovi a humoristovi Jiřímu Slívovi. Začátkem července oslaví sedmdesátiny. Expozice nazvaná Jiří Slíva – PostPoesie představuje původní návrhy na známky, obálky prvního dne vydání, razítka i autorovu volnou tvorbu, která se s tou poštovní často prolíná.

Přízemí poštovního muzea s expozicí známkové tvorby

Svou výtvarnou tvorbu představuje na výstavě v Galerii Nová síň v Praze Martin Němec, známý hlavně jako muzikant. Po více než 30 let je spjat se skupinou Precedens, v níž jako zpěvačka začínala Bára Basiková. Němec, vystudovaný malíř, patří k silné generaci šedesátníků reprezentujících alternativnější kulturu70. a80. let v někdejším Československu. Jubileum oslaví 16. června, výstava se jmenuje s odkazem na narozeniny LX.

Středočeský kraj: Votvírák v Milovicích a výročí bitvy u Kolína

18. června 1757 proběhla u Kolína jedna z největších bitev sedmileté války. Skončila slavným vítězstvím rakouské armády pod velením polního maršála Dauna, které přimělo Prusy ukončit obléhání Prahy a odtáhnout z Čech.


Milovice na Nymbursku zvou o víkendu na hudební festival Votvírák.

Kromě pietních akcí k uctění památky padlých bude v sobotu k vidění dobový vojenský tábor, tržiště s řemesly a zajímavý doprovodný program. Vrcholem akcí pak budou bitevní ukázky, v nichž se představí téměř 200 vojáků z desítky historických jednotek od nás i ze zahraničí.

Čtěte také

Jihočeský kraj: Toulava a Slavnosti pětilisté růže

Na náměstí v Bechyni se v sobotu představí umělci a turistické zajímavosti z oblasti Toulava, která se rozkládá v okolí Tábora, Milevska a Sedlčan.

Český Krumlov bude hostit Slavnosti pětilisté růže spjaté s historickým obdobím, kdy bylo město a jeho okolí pod správou rodu Rožmberků. Letošní ročník připomene 430. výročí sňatku Viléma z Rožmberka s Polyxenou z Pernštejna. Městem budou procházet historické průvody a pro všechny svatební hosty je připraven bohatý program, který bude probíhat na deseti scénách po celém městě.

Český Krumlov

Plzeňský kraj: Zážitkové nocování v Plzni a Pohádkový les na Rokycansku

Sedm nomádských příbytků, ve kterých můžete i přespat, stojí na nádvoří plzeňského kulturního prostoru DEPO2015. Zážitkové nocování nabízejí především streetartoví umělci, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a bez střechy nad hlavou, ale také architekti a designéři. Součástí expozice jsou také dva kontejnery, jejichž střechy jsou porostlé zelení. Tato experimentální laboratoř je součástí nynějšího Landscape festivalu.

Oddíl Divoká Orlice zve děti a rodiče na velkou dobrodružnou cestu pohádkovým lesem z Rokycan na zámek Kozel. Start je v sobotu 17. června od 8.00 do 9.30 před sídlem firmy Eugen Wexler v Rokycanech.

Ústecký kraj: Růžový den v Děčíně nebo Podbořanské letní slavnosti

Na zámku v Děčíně navštivte v neděli Den růží v Růžové zahradě, kde se pěstuje 38 druhů růží. Poslechnete si písně o růžích, barokní hudbu, podíváte se na vázání kytic z dostupných květin. Připravena je i pohádková hra pro děti.

Čtěte také

Dubí na Teplicku, které je domovinou cibuláku, hostí mezinárodní výstavu Porcelánové reflexe. Díky ní mají možnost návštěvníci vidět, kam lze práci s porcelánem posunout. Na výstavě jsou díla od dvacítky umělců, kteří vystavují díla odkazující k užitému umění až po neobvyklé sestavy. Výtvarnice a kurátorka Patty Woutersová přivezla práce třeba Pauly Bastiaasenové, které vynikají křehkostí a pohybem.

Liberecký kraj: Letadla, hasiči a tramvaje nebo řezbářské sympozium

V Liberci si v sobotu nenechte ujít den otevřených dveří na liberecké základně Letecké záchranné služby, která slaví čtvrtstoletí od svého vzniku. Letové ukázky budou v11 ave 13 hodin.

Dlaskův statek

Cvikov na Českolipsku zve v sobotu na oslavy 150 let vzniku Sboru dobrovolných hasičů ve Cvikově s ukázkami historické i moderní techniky hasičů a zábavným programem.

Na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova míří řezbáři na řezbářské sympozium. V areálu bude v sobotu tvořit přes dvacet umělců.

Za ovládací pult tramvaje se můžete postavit v Severočeském muzeu v Liberci. Je na výstavě ke 120 letům od zahájení tramvajového provozu v Liberci. První linka vedla od vlakového nádraží do Lidových sadů. Ovládací pult s madlem je z tramvaje typu T3. Kromě historie tramvajového provozu ukazuje, jak se stavebně proměnil Liberec ve 20. století.

Čtěte také

Královéhradecký kraj: Baroko naoko na Kuksu a Medobraní v Hostinném


Sobotní odpoledne v Hostinném bude patřit už 4. ročníku Medobraní.

V barokním hospitalu Kuks navštivte v sobotu slavnost Baroko naoko, která nabídne například hudbu a tanec, jarmark či dobové vojenské ležení.

Pardubický kraj: Výstava děl Jana Zrzavého a vzpomínka na pardubické legionáře

Galerie Sklenář v Litomyšli zahájila výstavu Poklady Jana Zrzavého. Představuje 18 ikonických obrazů 20. století, které jsou známé z reprodukcí nebo poštovních známek.

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě začíná v neděli výstava Legionáři Pardubického kraje, která vás seznámí s osudy československých legionářů pocházejících z tohoto kraje.

Vysočina: Muzeum RAF, Hrůza v Telči a zábavně naučné odpoledne pro děti v Havlíčkově Brodě

V Polici na Třebíčsku se v sobotu slavnostně otevírá muzeum RAF. Spolu s exponáty nabízí také informační centrum s databázemi a odbornou knihovnou.


Na zámku v Telči v sobotu od 19.30 vystoupí zpěvák Michal Hrůza se svojí kapelou Hrůzy.

Odpoledne pro rodiče a děti připravili na sobotu od 13 h v Havlíčkově Brodě. Na 13 stanovištích budou děti plnit jednoduché a praktické úkoly jako obvazování rány, poskytnutí první pomoci, vyzkouší si, jak lékárníci připravují léky, jak si správně dezinfikovat ruce nebo jak pomoci mamince s přebalováním novorozence.

Své stanoviště bude mít také Městská policie Havlíčkův Brod, canisterapie a profesionální hasiči z Havlíčkova Brodu. I letos se návštěvníci dočkají ukázek aerobicu nebo výcviku policejních služebních psů. Po celé odpoledne bude hrát živá hudba.

Olomoucký kraj: Muzejní dílny na Helfštýně a rakouská Božena Němcová v Šumperku

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se v sobotu promění v jednu velkou muzejní dílnu. Ve všech svých prostorách představí jednotlivé profese, které jsou jinak ukryty za dveřmi muzejních pracoven. Lidé tak budou moci nahlédnout pod ruce archeologů, asistovat ornitologům nebo podívat se na práci konzervátorů.

Dodnes je Helfštýn monumentální pevnost

Děti si například u správce sbírky sfragistiky zkusí složit razítkové puzzle, zatímco dospělí se dozví, jak se artefakt popisuje, ukládá či eviduje. Zajímavostí bude vlastnoruční výroba pamětního listu. Aby měli návštěvníci co tvořit, budou si muset nejdřív vyrobit vlastní ruční papír, pak jej společně s mistrem tiskařem opatří vybraným tiskem, doplní ho kaligrafií a na závěr opatří voskovou pečetí.

Čtěte také

Klášterní kostel v Šumperku hostí výstavu o spisovatelce Marii Ebnerové z Eschenbachu, přezdívanou též rakouská Božena Němcová. O jejím životě i díle se lidé mohou dočíst na dvanácti panelech. Výstavu připravil spolek Respekt a tolerance, které na Šumpersku dokumentuje historii a kulturu bývalých židovských komunit, ve spolupráci s šumperskou radnicí.

Jihomoravský kraj: Ohňostroje nad přehradou a festival minipivovarů v Brně

U Brněnské přehrady uvidíte v sobotu ve 22.30 poslední ze soutěžních ohňostrojů na přehlídce Ignis Brunensis.

Ignis Brunensis

Minifestival malých pivovarů na brněnském Zelném trhu představí v pátek a v sobotu méně známé pivovary a jejich produkty. Připraveno bude i něco malého k zakousnutí a kulturní program s příjemnou atmosférou historického centra města Brna.

Moravskoslezský kraj: Den otců v Národním památníku 2. světové války

Třetí neděle v červnu je svátkem otců. Slezské zemské muzeum se proto letos poprvé připojí k oslavám otcovství netradičním kulturním programem. Nejen tatínkové si v doprovodu svých ratolestí mohou v Národním památníku 2. světové války v Hrabyni vyzkoušet přesnou mušku a fyzickou zdatnost, vyfotit se v dobových uniformách se zbraní v ruce nebo si vyrobit malý dáreček.


Od pátku do neděle se v Bruntále budou konat městské slavnosti, připraven je hudební a koncertní program.

V průběhu celého dne bude připravena řada doprovodných aktivit – hod granátem, střelba z praku, výroba katapultu nebo vojenská opičí dráha. Těšit se můžete také na bitvu vodními pistolemi a na mnoho dalšího.

V 15 hodin se uskuteční speciální komentovaná prohlídka výzbroje umístěné v prostorách památníku. Ve 13,14 a16 hodin budou moci návštěvníci vystoupat po 104 schodech na vyhlídku památníku a vychutnat si nádherný pohled na okolní krajinu.

Zlínský kraj: Andy Warhol v Holešově a Tátafest ve Zlíně

V holešovském zámku je k vidění dílo krále pop artu, grafika, malíře, filmového a reklamního tvůrce Andyho Warhola. Návštěvníci si mohou prohlédnout 130 exponátů. Výstava nazvaná Andy Warhol I'm OK potrvá do 1. října.

Výstava I'm OK na zámku v Holešově

Na výstavě nechybějí slavné plechovky Campbellovy polévky a obaly gramofonových desek od Velvet Underground, Rolling Stones či Warholova přítele Johna Lennona. Zajímavostí jsou například kresby, které Warhol vytvořil v 50. letech.

Čtěte také

V České republice slavíme Den otců od roku 2007 pod záštitou Ligy otevřených mužů. První akcí podporující Den otců je právě Tátafest, který se letos bude konat už popáté. Kromě tvořivých dílniček, her a aktivit pro celou rodinu bude v neděli ve Zlíně připraven bohatý doprovodný program, pestrá představení a nově taky soutěž Táta roku 2017.

Spustit audio
  • Cestování
  • Pozvánka