Tipy na víkend 26.-28. září

Poslední zářijový víkend slibuje pěkné počasí a mnoho zajímavých akcí. Vydat se můžete třeba na národní Svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, na knihobraní do Chebu, na husí slavnosti do Boskovic a na mnoho dalších míst. Krásný víkend!

Páteční noc bude v Evropě patřit vědcům - začíná totiž akce Evropská noc vědců. Například v astronomickém ústavu v Ondřejově si budete moci prohlédnout areál observatoře, pozorovat oblohu dalekohledy a navštívíte také specializovaná pracoviště. Program v Ondřejově začíná v 16 hodin a skončí až o půlnoci. Stále aktualizovaný program najdete na www.astro.cz/akce/noc_vedcu/2008.

Také Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně se připojuje k Noci vědců bohatým programem. V něm mimo jiné představí řadu zajímavých osobností, jež svoji vědeckou dráhu začínaly právě na petřínské hvězdárně.

Zlínská zoo vás zve v pátek na večerní lampiónovou prohlídku. Výjimečně můžete zavítat do zoo po zavírací době a poznat její noční atmosféru. Navíc na vybraných stanovištích - u lachtanů, tučňáků, žiraf a u slonů - na vás budou čekat pracovníci zoologické zahrady. Nabídnou spoustu informací ze života chovaných zvířat, nezapomenou ani na novinky letošní sezóny a připravované expozice. Večerní prohlídky začínají v 18 hodin, povídání na jednotlivých stanovištích odstartuje v 19.00. Hlavní vstup bude pro večerní prohlídky otevřen nepřetržitě.

V sobotu se můžete vypravit na národní pouť do Staré Boleslavi. V 10 hodin vyvrcholí slavnostní mší svatou na Mariánském náměstí. Hlavním celebrantem, a také kazatelem, bude arcibiskup pražský, kardinál Miloslav Vlk. Spolu s ním okolo oltáře stanou biskupové České i Moravské provincie a také apoštolský nuncius Mons. Diego Causero. Po skončení bohoslužby bude v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava vystavena lebka sv. Václava. Pro poutníky je od 14 hodin připravena na letní scéně v nedalekém parku bývalých lázní Houštka jedinečná kulturní událost - provedení díla Giuseppe Verdiho Missa da Requiem. Od 17 hodin si pak můžete vyslechnout Chrámový koncert Hudby Hradní stráže a policie ČR v chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Celou řadu odpoledních kulturních programů v centru Staré Boleslavi zakončí tradiční historická inscenace průvodu knížete Václava, který odvádí návštěvníky do Houštky k ohňostroji a k večernímu koncertnímu programu pro mladou generaci, v němž vystoupí mimo jiné i populární skupina Kryštof. Lidová pouť se stánky a nejrůznějšími atrakcemi pokračuje do nedělního večera.

Zatímco oslavy svátku sv. Václava budou žít v sobotu především ve Staré Boleslavi, v neděli se přenesou do Prahy. V 8 hodin začíná mše svatá v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Před katedrálou na III. nádvoří Pražského hradu budou pokračovat od 16 hodin oslavy organizované Magistrátem hl. m. Prahy. Odehrají se také na údajně nejstarší české vinici, která se rozkládá nad Starými zámeckými schody při východu z areálu Pražského hradu. Čerstvě obnovenou Svatováclavskou vinici s patrně nejkrásnějším výhledem na starou Prahu požehná v neděli ve 14 hodin kardinál Miloslav Vlk. Celý bohatý program s tradičními stánky s vínem, s ukázkou lisování vína a s degustací začíná v areálu vinice a Villy Richter už v sobotu a probíhá denně mezi 11. do 18. hodinou až do neděle 5. října.

Na Svatém Kopečku u Olomouce můžete v sobotu navštívit tradiční romskou pouť. Doprovázet ji bude nejen mše, ale i vystoupení pěveckých a tanečních souborů. Pouť začíná v 10 hodin.

Na poslední zářijovou sobotu připravilo Muzeum v Chebu tradiční Knihobraní. Co je Knihobraní? Svátek knih v prostorách Muzea Cheb. Nejedná se pouze o prezentaci a prodej knih. Knihám a lidem kolem nich je věnován celý den. K mání budou odborné knihy, beletrie a knihy pro děti. V muzeu si v sobotu mohou vaše děti hrát, soutěžit a bavit se. Prohlédnout si tam můžete i obří knihu Lucie Seifertové, která netradičním způsobem zobrazuje osudové okamžiky z českých dějin.

Vydejte se v sobotu na faru v Ledcích na Plzeňsku na festival nazvaný Na Ledovec. Začíná v 15 hodin. Těšit se můžete na muziku, čajovnu, terapeutické dílny, kozí sýry, prohlídku fary a mnoho dalšího.

České dráhy vás zvou na sobotní pražské oslavy Dne železnice. Na oslavách se představí jak historická, tak i moderní tvář železniční dopravy. Historickou tvář bude prezentovat parní lokomotiva řady 434.2186 (Čtyřkolák) vyrobená v roce 1917. Ta bude nasazena do čela parních vlaků jezdících v trase Praha-Braník - Krč - Vršovice -Smíchov. Při svých jízdách Prahou se parní vlak několikrát setká s nejmodernějším vozidlem pro příměstskou dopravu, které mají České dráhy v provozu. Jde o pantografickou elektrickou jednotku řady 471, která bude jezdit po trase Praha hl.n. - Vršovice - Krč - Radotín - Smíchov. K setkání dojde ve stanicích Praha-Smíchov, Praha-Krč a v 15.30 i v Praze-Vršovicích. V 10.25 je připravena souběžná jízda parního vlaku s jednotkou 471 v úseku Praha-Vyšehrad - odbočka k vršovickému nádraží. Centrum oslav bude ve stanici Praha-Braník, kde pro vás bude v době od 10 do 16 hodin připravena výstava současných lokomotiv. Na závěr oslav je připravena vyhlídková jízda parním vlakem nad Prahou. Odjezd vlaku z branického nádraží je plánován v 15.09

Boskovice na Blanensku se připravují na víkendové husí slavnosti. Skončí při nich na pekáči přes 250 hus. Husí speciality budou k dostání v sobotu i neděli nejen v 11 restauracích ve městě, ale i v zámeckém skleníku, který se promění v obří restauraci. Součástí slavností je soutěž o nejlépe upečenou husu, do níž se zapojí devět boskovických restaurací. V jedné z nich připravují 1600 porcí hus. Lidé si budou moci pochutnat na husích paštičkách, játrech a k mání bude i chleba s husím sádlem. Slavnosti zpestří koncerty, divadelní představení a samozřejmě výstava domácího zvířectva, mezi nímž budou převládat husy.

Do Brna-Soběšic můžete v sobotu zamířit na tradiční hody. Dopoledne bude věnováno hodovému zvaní. Ve 14 hodin vyjde od Sokolovny krojovaný průvod. Cestou si krojovaní vyžádají stárky a pak si nechají hodové veselí požehnat u kláštera. Dále bude program pokračovat pod májkou na hřišti FC Soběšice, kde pan Franc kolem čtvrté hodiny přečte hodové paragrafy a předá stárkům hodové právo. Během odpoledního hodového veselí bude možnost shlédnout Moravskou a Československou besedu v podání Soběšické chasy a dětí. Večerní zábava začne ve 20 hodin v sále Kulturního domu.

V sobotu se na hradě Veveří u Brněnské přehrady sejdou turisté z celého světa, aby si připomněli 120 let od založení Klubu českých turistů a vy můžete být u toho. Na hradě Veveří bude od 12.30 do 17 hodin připraven bohatý program pro dospělé i děti a akce vyvrcholí v 15.30 slavnostním shromážděním.

Loutkářskou pouť pořádá v sobotu na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova tamní soubor Na Židli. Slaví třicet let existence. Od deseti do šestnácti hodin vždy v celou hodinu čeká návštěvníky nějaká pohádka a pro děti jsou připraveny tradiční výtvarné dílny.

Prohlédnout si prostory hejtmanství i Nové radnice v Ostravě můžete o tomto víkendu. Obě instituce totiž připravily den otevřených dveří - na Nové radnici budou prostory přístupné v sobotu, na krajském úřadu pak o den později. Nová radnice se otevře v 10.00, návštěvníci během prohlídky mohou zavítat do reprezentativních prostor radniční budovy, a to včetně míst, která nejsou veřejnosti běžně přístupné. Prohlédnout si mohou i pracovnu primátora. Součástí akce budou také ukázky práce záchranných a bezpečnostních složek a zdarma bude přístupná i vyhlídková radniční věž. V neděli se pak zájemci mohou projít i po budově hejtmanství, které se pro ně otevře už od 9.00. Připravena je téměř čtyřicetiminutová prohlídková trasa, během níž nahlédnou například do kanceláře a zasedací místnosti hejtmana kraje.

V Nových Hradech se můžete o víkendu rozloučit s letní turistickou sezonou. Na hradě, zámku, v kovárně i v koželužně vás čeká pestrý program. Například v sobotu si můžete společně zabubnovat s kapelou Z kamen ven, večer si zatančit na Václavské zábavě s kapelami Podhorankou a Monikou a v neděli si poslechnete Hanu a Petra Ulrychovi a Javory, otevřeno bude i několik různě tématických výstav.

A tady je tip na výlet:
Návštěvníci Žerotínského zámku v Novém Jičíně si mohou prohlédnout novou expozici věnovanou historii města. Archeologické nálezy připomínají založení hradu Starý Jičín i pozdější vznik města na konci 13. století. Část expozice s názvem Klenotnice města představí cenné historické předměty - například archivní truhlu nebo pečetidlo z 17. století.

V kryté jízdárně Podkrušnohorského zooparku v Chomutově můžete o víkendu navštívit Mistrovství ČR ve voltiži - tedy v akrobacii na koni. Vstupné je dobrovolné. Vždy od 9 hodin uvidíte povinné sestavy skupin a jednotlivců, ukázky koní chovaných v zooparku a v sobotu večer začne v 19 hodin Svatováclavská slavnost.

Obdobně jako v minulých letech bude i letos svatý Václav symbolicky ukládat pětici medvědů z plzeňské zoo k zimnímu spánku. Soutěžní akce, letos nazvaná Honička s medvědy, se koná v neděli ve 14, 15 a 17 hodin na vyhlídkovém ochozu nad medvědím výběhem. Čtyřčlenná dětská družstva budou soutěžit o co nejrychlejší konzumaci pokrmů podobným těm, na kterých si budou pochutnávat před jejich zraky míšové. Bude to pohár mléka, lžíce medu a ovocný perník. Vítěz si to potom ještě rozdá přímo s medvědem v pojídání dortu. Na všechny odvážné soutěžící čekají zajímavé odměny.

A tady je tip na výlet do Olomouce. Na nádvoří Arcidiecézního muzea si můžete prohlédnout dva nové zvony určené pro katedrálu svatého Václava. Do katedrály se vrátí po 92 letech a zaujmou místa zvonů, které byly zabaveny za první světové války. Větší ze zvonů nazvaný Panna Maria svatohostýnská je laděn v tónině gis 0, měří 185 centimetrů a váží bezmála 5 tun. Menší zvon Jan Pavel II. je laděn v tónině e1 a váží něco málo přes tunu.

Jablečná neděle se chystá ve Zlíně na sídlišti Obecniny. Ekologové budou od 14 hodin mezi panelovými domy vyrábět mošt z místních jabloní a péct štrúdl.

V neděli máte poslední šanci v tomto roce navštívit skanzen v Hoslovicích na Strakonicku. Muzeum středního Pootaví tam ukončí letošní turistickou sezonu. Uvidíte nejstarší a jedinečný dochovaný vodní mlýn v Čechách.

Muzeum perníku v Rábech na Pardubicku vás v neděli zve na Svatováclavskou perníkovou tlačenici. Od 9 hodin si v muzeu perníku s ježibabou upečete perník se svatým Václavem.

VÝSTAVY

Nejlepší fotografie ze žurnalistické soutěže World Press Photo dorazily opět do Prahy. V Karolinu budou vystaveny od pátku do 12. října. Přehlídky snímků zachycujících nejvýznamnější události, které v uplynulém roce zajímaly světové fotoreportéry, se v Praze konají od roku 1990.

Konfrontaci pražské a norimberské výtvarné scény nabízí výstava s názvem Napříč generacemi - Im Querschnitt. Otevřela se v úterý 16. září v pražském Clam-Gallasově paláci a potrvá do 28. října. Představuje tvorbu čtyř norimberských umělců, kteří jsou srovnáváni se čtyřmi umělecky spřízněnými pražskými výtvarníky několika generací.

Více než 100 obrazů 26 českých a slovenských umělců nastupující generace najdete v brněnské galerii Wannieck. Cílem výstavy Cz-Sk je důkladně zmapovat současnou mladou malbu v obou zemích. Podle kurátora Richarda Adama jsou zastoupeni dobře zavedení umělci i zcela nová jména, jimž může patřit budoucnost. K zážitku z výstavy přispěje zvláštní atmosféra galerie, která sídlí v části bývalé továrny Vaňkovka. Někdejší strojírnu najdou zájemci mezi brněnským vlakovým a autobusovým nádražím.

Osud polárníka a pábitele Jana "Eskymo" Welzla přibližuje výstava Moravského zemského muzea v Brně. Welzla proslavily humorně laděné prózy Bedřicha Golombka a Edvarda Valenty, jeho život však byl zajímavý i bez literární nadsázky, věří kurátoři. Výstava připomíná důležitá období ve Welzlově životě a snaží se je 'ukotvit' v čase a prostoru, tedy doložit, že se skutečně staly, a zasadit je do určitého dobového kontextu.

Na poznávací cestu k malým národům a mizejícím etnikům zve nová výstava Vymírající Evropané. Pro Etnografický ústav Moravského zemského muzea ji připravili rakouští autoři. Lidé se dozvědí, jak se žije například litevským Tatarům, Araberešům v Itálii a klajpedským Němcům.

Českobudějovická galerie Pod kamennou žábou vystavuje práce 10 výtvarníků z celé republiky na téma vítr. Projekt nazvaný FÉN X navazuje na tradici skupinových výstav, které byly i v minulosti tematicky zaměřené například na světlo a s ním související oheň. Živly jsou pro umělce velmi inspirativní a podzim je tou nejvhodnější dobou ke ztvárnění větru.

Archeologické nálezy z Českého ráje a okolí, které dosud nebyly představeny veřejnosti, nabízí výstava Kamenářská tradice - od pazourku ke kosmickým technologiím. Začala v Muzeu Českého ráje v Turnově a jsou na ní také šperky. Návštěvníci výstavy se dozvědí o moderních technologiích na zpracování drahých kamenů a rovněž o světových geoparcích.

Vzácné exempláře knih vydaných v esperantu nebo dokumenty týkající se esperantského hnutí v České republice i ve světě můžete obdivovat v Ottendorferově domě ve Svitavách. Jde o jediné tuzemské muzeum esperanta.

Část svých sbírek vystavuje ústecké muzeum na zámku v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku. Návštěvníci tam mohou vidět i několik unikátních exponátů. Na zámku muzejníci vystavují především sochy a obrazy. Jednou z nich je vyřezávaná socha ukřižovaného Krista v životní velikosti, která bývala umístěna v dnes už zaniklém kostele v Ústí nad Labem.

Vynucený odchod československého tankového pluku ze Šumperka do Kežmaroku před 40 lety si budete moci připomenout na výstavě V československých uniformách, kterou otevřelo Vlastivědné muzeum v Šumperku. Na návštěvníky čekají v expozici nejen dobové uniformy, ale i zbraně.

Nejoriginálnější tahák hledají v městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku, kde je otevřena výstava Zpátky do školy. Expozice, na které jsou k vidění například pomůcky a učebnice, které používaly prababičky a pradědečkové, bude přístupná do 19. října. Součástí dvorské výstavy je také interaktivní program s praktickými ukázkami některých současných oborů, které mohou studovat zájemci na Střední škole informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem, která výstavu spolupořádá. Návštěvníci si také připomenou obory, které se na škole studovaly v minulosti, například kdysi povinný krasopis.

V Poštovním muzeu v Praze začala výstava na oslavu devadesátého výročí pošty českých skautů. Klub skautských sběratelů Junáka chce výstavou připomenout historický význam skautů při vzniku Československé republiky.

Peru jako šperkařskou zemi představuje výstava, která dnes začala v Regionálním muzeu v Kolíně. Nabízí ozdoby ze stříbra, drahých kamenů i lastur. Doplňují je fotografie, vzorky minerálů, keramiky a textilu ze země Inků. Ke zhlédnutí budou do 22. října. V Peru se používá několik šperkařských technik a jsou to většinou techniky, které se v Evropě už nepoužívají kvůli jejich časové náročnosti.

Muzeum Kroměřížska nabízí výstavu připomínající významná léta v dějinách města, která končí osmičkou. Expozici tvoří listiny, fotografie, plakáty, obrazy i sbírkové předměty, které dokumentují například jednání ústavodárného říšského sněmu v Kroměříži v roce 1848, hospodářskou výstavu 1908, vznik republiky v roce 1918 či neblahé události v letech 1938, 1948 a 1968.

Výstava, která mapuje hospodářské využití, ale i historii a současnost pěstování ovocných stromů na Valašsku, je nově přístupná ve valašskomeziříčském muzeu. Expozice poukazuje na mizení stromů starých odrůd a trend zakládání moderních zahrad s výsadbou nepůvodních dřevin a takzvaných anglických trávníků. Jsou z hlediska přírody zcela "mrtvé", a urychlují tak obecný proces vymírání druhů na území celého Česka.

Galerie ve Vysokém Mýtě vystaví od neděle kresby Jiřího Šlitra. Uvidíte více než tři stovky kreseb. Šlitr maloval do skicáku záznamy z cest, portrétoval své přátele a kolegy, třetím okruhem jeho tvorby jsou erotické náměty.

Perly moderní architektury představuje výstava nazvaná Slavné vily Zlínského kraje, která je k vidění v Galerii v podloubí Muzea Kroměřížska. Expozice ukazuje luxusní domy baťovského Zlína, díla funkcionalistická, ale také vilové stavby posledních let. Výstava potrvá do 16. listopadu.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v Odpoledním Radiožurnálu s Jiřím Chumem mezi 12.30 a 15.00 a také ve Víkendovém Poledním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah