Tanečník a choreograf Michal Šaray odchoval za svou kariéru stovky mladých tanečníků
Michal Šaray, dříve známý jako tanečník a choreograf skupiny M Dance Club, která se stala Mistrem České republiky a Evropy ve street formation v roce 2005 a 2010. Dnes už Michala jen tak na jevišti neuvidíte, na Mezinárodní konzervatoři Praha vyučuje nejen pohybovou výchovu, ale i jevištní tanec.
„Teď jsme měli pololetní zkoušky, trvaly přes 4 hodiny. Mám tam 12 tříd, což znamená nějakých 150 studentů.“
Přestože se Michal stal dvakrát během své kariéry mistrem České republiky a Evropy, přiznává, že podstatné v jeho práci je hlavně nezakrnět a zlepšovat se v různých tanečních stylech.
„Každý taneční styl nabízí něco jiného. Je pravda, že to, co mě naplňuje nejvíc, je funky, street a takový ten styl, který hraje a zpívá Steve Wonder, Whitney a takoví. Tam jsem doma. Na druhou stranu, kdybych se nezlepšovat na nepřiučoval se novým věcem a stylům, tak jakýmsi způsobem zůstanu jen u toho jednoho, což by asi v dnešní době bylo špatně.“
Často na projektech spolupracuje i se známými osobnostmi.
„Těch českých hvězd je docela dost. Teď děláme Pomádu, kterou režíruje známý herec Zdeněk Žák, kterého můžete znát ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, pracuju hodně s Marcelou Březinovou, známým rockerem Otou Balážem, známou herečkou Danielou Šinkorovou, hodně teď také spolupracuju s Veronikou Žilkovou.“
Michal přiznává, že mu samotný tanec na jevišti už nestačí, rád se pouští do složitějších projektů, například dnes tolik populárních muzikálů.
„Právě proto, že se na to už koukám z té druhé strany – za dva roky mi přeci jen bude 40 – a už se na to všechno koukám opravdu jinak. Už mě nenaplňuje to, že jsem na té stagi já a lidé mi tleskají. Víc si vychutnám, když mám show, která trvá hodinu a půl. A lidé vědí, že jsem dělal režii, choreografii, že jsem to vymyslel, že už nejsem jen ten tanečník nebo jenom ten choreograf. A to mě v mém věku už naplňuje víc.“
Rodák z Brna odchoval za svou kariéru stovky mladých tanečníků. S mnohými z nich pracoval od útlého dětství až do dospělosti. I proto se možná dle Michala dařilo tanečníky snadněji motivovat a tvarovat, než je tomu kupříkladu dnes.
„Ono je to takové zvláštní, protože ten, kdo má talent, o něm určitě ví. A přeci jen v tomhle věku, v tom studentském, už je to takové těžké. Když jsem pracoval, když jsem měl taneční skupinu M Dance Club, ti lidé byli mladší, byli takoví tvárnější, dalo se s nimi víc určitým způsobem pracovat, víc je motivovat, víc jim ukazovat nějakou cestu, kdežto v tomhle věku a ještě plus nová mladá generace, která už je jiná, je dospělejší, má svůj názor a ví, kam má jít, a konkrétně mě bere jako prostředek sebezdokonalování se. Už to ale není o tom, že by student potřeboval někam protlačit. To už tak není. Je pravda, že mi občas chybí taková ta děcka z ulice, kde je to víc otevřené a právě tam je to na místě.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.