Svéhlavý teolog Kurajev nemá v Rusku lehký život

11. leden 2014
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Poslední den loňského roku v Rusku proběhl mimo jiné ve znamení tvrdého zásahu proti profesorovi Moskevské duchovní akademie protodiakonovi Andreji Kurajevovi. Tento pravoslavný teolog, publicista, spisovatel a bloger byl z akademie vypuzen.

Otec Andrej je svými nesmlouvavými postoji, které jsou často v rozporu s oficiálním stanoviskem církve, znám už dlouho. Nejvíce mu v poslední době přitížilo, když se zastal punkerek z Pussy Riot. Tehdy dovozoval, že i případný mírný trest odnětí svobody pro mladé výtržnice bude pro Ruskou pravoslavnou církev nevýhodný a že daleko lepší by bylo velkorysé odpuštění a odhodlání jakékoli pomstě se vyhnout. Od Učené rady Akademie se mu tenkrát dostalo „bratrského pokárání“, jež ale podle názoru tohoto ctihodného shromáždění svéhlavý teolog nevyslyšel.

Nejnovější kauza, která vedla až k vypuzení Andreje Kurajeva z Moskevské duchovní akademie, má pozadí bezpochyby ještě mnohem dramatičtější než punková bohoslužba Bohorodičko, zažeň Putina v chrámu Krista spasitele před necelými dvěma lety. Jedná se totiž o skandální sexuální nátlak ze strany učitelů a vedení kazaňského pravoslavného semináře.

Na začátku prosince vyjela do kazaňského semináře vyšetřovací komise Učené rady Moskevské duchovní akademie, aby tam prošetřila četné stížnosti posluchačů v tomto směru. Studenti se s nimi už řadu let obraceli na místního metropolitu i na moskevský patriarchát. Nakonec se ukázalo, že oprávněně. V semináři je 74 posluchačů, z nichž 42 potvrdilo, že byli vystaveni sexuálnímu nátlaku.

Oficiální stanovisko MDA uvádí, že Kurajev byl profesury zbaven pro „opakované vyzývavé a provokativní postoje, neslučující se s jeho statutem duchovního a vysokoškolského pedagoga“. Kurajev na to reagoval poznámkou, že „vyjádřit své stanovisko jednou může snad patriarcha, kdežto všichni ostatní musejí umět trvat na svém, a to opakovaně, je-li třeba.“

Pokud jde o reakci samotného Kurajeva na své vyobcování z nejdůležitějšího duchovního vzdělávacího zařízení Ruska, domnívá se, že jde o „triumf homosexuální lobby v pravoslavné církvi“. Opravdu anekdotické mu připadá, že šéf zmiňované komise prof. Kozlov, která působila v Kazani, vinu tamního prorektora Kirilla Iljuchna potvrdil… a vzápětí navrhl, aby Kurajeva z akademie vyhodili. Otec Andrej k tomu podotýká, že za 300 let existence této školy se ještě nestalo, že by odtud byl někdo vyhnán za činnost či názory, s akademií nesouvisející. Inu, nepohodlným v Ruské pravoslavné církve se vede zhruba stejně jako nepohodlným v současném ruském státě.

autor: ldo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.