Svědci i obžalovaní v kauze LTO pod ochranou policie
Těžkooděnci, brokovnice, neprůstřelné vesty - to všechno provází proces s obchodníky s lehkými topnými oleji, který probíhá u Krajského soudu v Ostravě. Na případu je paradoxní právě to, že stát chrání život samotných obžalovaných a svědků. Ti totiž v jiné kauze pomohli usvědčit daleko brutálnější zločince, bossy, kteří organizovali vraždy svých protivníků. Více Andrea Čánová, Český rozhlas Ostrava.
Redaktor (Andrea Čánová): Kolona pěti opancéřovaných aut s majáky, která se řítí centrem města. Tak vypadala situace poblíž ostravské věznice. Eskorta před věznicí zablokovala úzkou cestu. Maskovaní muži se samopaly Škorpión kontrolovali přesun ostře hlídaného Jiřího Večeře. Už za hodinu ho za stejných přísných bezpečnostních opatření vedli do jednací síně. Svědčil tam v kauze LTO, kde jsou obžalovaní dva muži, Jaroslav Málek a Luděk Havránek. Oba patří k tak zvaným "malým rybám". Jak říká novinářka Jana Lorencová, která kauzu LTO odhalila, přesto je důležité, že tohoto svědka stát chrání.
Host (Jana Lorencová): Večeř samozřejmě zná pozadí obchodu s topnými oleji, zná lidi, kteří v tom působili, zná vazby mezi jednotlivými firmami a jejich majiteli. Za jeho odstranění byla vypsána odměna padesát milionů na jeho život.
Redaktor (Andrea Čánová): Večeř pomohl usvědčit dva bosse mafie kolem LTO, Milana Šišmu a Vratislava Kotalu, kteří organizovali vraždy nepohodlných lidí. Ti už byli pravomocně odsouzeni. Soud jim vyměřil tresty ve výši třináct a půl a deset let. Soudkyně však po rozsudku onemocněla, a tím se nestihlo vydat nařízení o výkonu trestu. Tak došlo pro laika k neuvěřitelné situaci, bossové mafie kolem LTO jsou fakticky na svobodě a ti, kteří je pomohli usvědčit, mají strach o život.
Kromě korunního svědka Večeře je v této situaci i Luděk Havránek. Ten v Ostravě vystupuje jako obžalovaný, také obchodoval s LTO a také krátil daně, ale v hierarchii těchto zločinců patří k těm menším rybám. Před časem u Pražského soudu právě tyto bosse také usvědčoval. Používá institut mimořádné ochrany. Do jednací síně vchází v neprůstřelné vestě, obklopen maskovanými specialisty se samopaly. Proces je také zvláštní tím, že probíhá s vyloučením veřejnosti. Předsedkyně senátu Marie Slaná to odmítla zdůvodnit. Předseda Krajského soudu Jiří Doležílek už byl sdílnější.
Host (Jiří Doležílek): Důvodem pro vyloučení veřejnosti v tom případě lehkých topných olejů byl jednak nerušený průběh jednání a důležitý zájem svědka, respektive přesně řečeno zájem na ochraně bezpečnosti svědka, když jeden ze spoluobžalovaných v té věci se zároveň v jiné trestní věci nacházel v procesním postavení svědka a vztahuje se na něj režim zákona o zvláštní ochraně svědků.
Redaktor (Andrea Čánová): Novinářka Jana Lorencová, která dokonce o LTO připravuje knihu, přesto nechápe, proč veřejnost do jednací síně nemůže.
Host (Jana Lorencová): Tato situace mně připadá naprosto neuvěřitelná, já jsme se účastnila, několikrát jsem byla v Praze, když probíhalo to velké a tam opravdu šlo o něco, tam opravdu šlo o skutečně velké peníze, velké bossy, v té motorové naftě nezdaněné a přitom ta veřejnost nebyla vyloučená. Já nechápu, z jakého důvodu já nemám právo vědět, co který ze svědků v této kauze vypovídá, naprosto to nechápu, uniká mi to.
Redaktor (Andrea Čánová): Předseda Krajského soudu Jiří Doležílek však oponuje, že i tak je rozhodnutí o vyloučení veřejnosti v pořádku.
Host (Jiří Doležílek): A v každém případě samozřejmě o tom, zda ty předpoklady jsou nebo nejsou splněny pro to vyloučení veřejnosti podle paragrafu 200 trestního řádu, rozhoduje senát, který to projednává, není závislý, není vázán třeba rozhodnutím jiného senátu v jiné trestní věci soudu téhož stupně.
Redaktor (Andrea Čánová): Určité pochybnosti, jestli je, či není v pořádku, že tato kauza probíhá za zavřenými dveřmi má i obhájce Luďka Havránka Petr Stoklas.
Host (Petr Stoklas): Je tam vyloučená veřejnost, což taky si myslím, že není až tak v souladu s trestním řádem, protože ten zákon, si myslím, že v tomhle směru na to nepamatuje, ale to je věc předsedkyně senátu, která si to řízení vede.
Redaktor (Andrea Čánová): V jednom se však soudci i obhájci shodují. Taková bezpečnostní opatření ostravský soud snad ještě nezažil. I na vypjatých tvářích členů justiční stráže je vidět, že si oddechnou, až proces definitivně skončí.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čeští policisté jsou kvůli zásahu na Ukrajině naštvaní na slovenské kolegy. Zamlčeli, že stopa vede do Ruska
-
Stačilo! schválilo spolupráci se SOCDEM pro sněmovní volby. Šmarda kvůli tomu ve straně končí
-
‚Krajně nevěrohodný.‘ Proč soud neuvěřil tvrzením Janouška, který chtěl za stíhání 150 milionů korun
-
Zůstala jsem tady s dětmi. Pracuju, platím daně, ale nezískám zvláštní dlouhodobý pobyt, říká Ukrajinka