Sto let od atentátu na Aloise Rašína. Kde stála v padesátých letech jeho urna?

Před sto lety anarchokomunista Josef Šoupal střelil do zad ministra financí Československa Aloise Rašína, který o šest týdnů později zemřel. Stalo se tak před cihlovým domem v pražské Žitné ulici, o který se dodnes stará jeho pravnučka. Jak na své předky vzpomíná? A jak to bylo s pozůstatky Aloise i jeho syna Ladislava po jejich smrti? Poslechněte si reportáž.

„Lidé se zastavují před domem a připomínají tam historii člověka, který tady žil. Na chodníku na dlažbě je taky datum jeho smrti,“ vypráví drobná elegantní plavovláska Karolina Breitenmoser-Stransky. Se svou rodině žije ve Švýcarsku, ale do Prahy se často vrací. Stará se tam o dům, do kterého se roku 1912 přistěhoval její pradědeček Alois Rašín.

Bez hrobu i kaple

„Aloise zavraždili tady na chodníku,“ popisuje okolnosti smrti svého pradědečka. Stojíme ve druhém patře, před dveřmi, za kterými měl Alois Rašín svoji advokátní kancelář.

Kde žil Alois Rašín? Projděte si jeho dům až po půdu ve virtuální prohlídce

„Alois, ani můj dědeček, nesměli mít v padesátých letech hrob. Tady v domě byla kaple, kterou tu měla Karla Rašínová, kde udržovala jejich věci. V roce 1948 se tahle kaple musela zlikvidovat a babička se ocitla se dvěma urnami a nevěděla, co s nimi. Tak je měla v ložnici,“ vypráví paní Karolina.

Vzpomínky ve vitríně

Mimo polstrovaných zelených křesel nebo tmavohnědé knihovny z masivu jsou tu prosklené vitríny. Rašínova pravnučka si dobře vzpomíná na to, co v nich uchovávala její prababička. „Karla Rašínová nechala udělat tyhle skříňky, v nich byly Aloisovy šaty, obvazy z kliniky, spisy, dopisy, byla tam strašná spousta věcí,“ vyjmenovává.

Rašínovi se podařilo vybudovat silný ekonomický stát. On sám se toho ale nedožil. Zemřel 18. února 1923 na následky střelného zranění.

Spustit audio

Související