Stát připravil českým exportérům návod, jak vyvážet do Ruska po zpřísnění sankcí

2. srpen 2014

Ministerstvo průmyslu zveřejnilo návod pro české firmy, jak exportovat do Ruska. Kvůli novým sankcím stát nevydá například žádné povolení na vývoz zbraní do Ruska. Stát také vývozcům neudělí žádné povolení k vývozu, pokud bude mít podezření, že dodávky slouží pro průzkum nebo těžbu ropy v hlubinných vodách.

Čeští exportéři by se měli řídit podle návodu, který zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých internetových stránkách. Instrukce pro vývozce popsal mluvčí úřadu František Kotrba.

„Omezení dotýkající se kapitálového trhu, ale v našem případě především omezení týkající se zbraní, citlivých technologií pro ropné odvětví a související obory a samozřejmě omezení pro vývoz zboží a technologií dvojího užití. To znamená, ten, kdo si tam bude rolovat, se bude postupně dostávat k těm informacím, které potřebuje, včetně kontaktních adres,“ přiblížil Kotrba.

Podle Svazu průmyslu a dopravy sankce omezí až stovku českých firem. Samotný manuál pro exportéry ale viceprezident Svazu Radek Špicar chválí.

„To je v tuto chvíli velmi cenné, protože podniky samozřejmě v tuto chvíli ten sankční materiál studují,“ říká a doplňuje:

„A je pravděpodobné, že vzhledem k jeho komplexnosti a rozsahu budou mít množství dotazů. Na to se snaží ministerstvo reagovat a poskytnout jim informace, na kterých resortech se potřebné informace dozví.“

Podrobnější informace o licencích získají vývozci na speciální zelené lince Ministerstva průmyslu a obchodu 800 133 331. Linka je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin.

Omezení vyplývající z protiruských sankcí by se měla týkat smluv a dohod, které se uzavřou od 1. srpna. Platnost smluv uzavřených před tímto datem se bude v konkrétních případech posuzovat.

Například ale sankce nebudou platit pro dohodu mezi českou vládou a Ruskem, která se týká oprav vrtulníků. Omezeny nejsou ani technologie pro kosmický průmysl.

Špicar: Sankce se dotknou až stovek českých firem

Protiruské sankce podle viceprezidenta Svazu průmyslu omezí až stovky českých firem. „Myslíme si, že by se sankce mohly dotknout desítek, možná až stovek exportujících firem. V této souvislosti samozřejmě může dojít k ohrožení pracovních míst, podle našeho názoru v řádech stovek míst,“ tvrdí Špicar.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk ve vysílání Českého rozhlasu Plus varoval před případnou ruskou reakcí.

„Může to začínat tím, že nebudou včas placeny naše pohledávky. Ale může to vyústit až v to, co zmiňoval ruský prezident Putin, že by mohlo dojít k znárodnění majetku všech členů členských států Evropské unie. To by myslím bylo velmi nepříjemné a mohlo by to vyvolat další napětí,“ uvedl.

autoři: pbe , rok , kap
Spustit audio