Starý nábytek má duši, věří Jiří Mrázek a Adam Karásek. Jejich projekt Nanovo vrací krásu starým kouskům
I nábytek, který pamatuje polovinu minulého století, může být krásný. V rozhovoru s Lucií Výbornou to dokazují Jiří Mrázek a Adam Karásek. Ti shromažďují věci, které zažily minulé století, a prodávají je dál. Nejde ale o „obyčejné“ vetešnictví nebo bazar.
Psací stroj ze 60. let, gymnastická koza jako ze staré tělocvičny nebo kancelářské hodiny Pragotron. „Oba máme silnou sběratelskou vášeň,“ vysvětlují Jiří Mrázek a Adam Karásek, jak se zrodil jejich projekt Nanovo.
V jeho rámci shromažďují, opravují a dál prodávají ten nejkrásnější a nejzajímavější nábytek a vybavení z druhé poloviny 20. století. A ne, nejde o protimluv. „Hezké věci v druhé poloviny 20. století existovaly, v Československu a Česku ale byly zaneřáděné balastem toho ostatního,“ vysvětlují.
„Snažíme se proto vyzobávat kousky, které by obstály ve světovém srovnání,“ říkají a připomínají, že se svým hledáním kdysi začali na internetu. „Pak jsme začali skupovat staré magazíny Domov, kde je nepřeberné množství informací.“
Starý nábytek má duši.
Jiří Mrázek a Adam Karásek
Dnes nábytku z druhé poloviny 20. století vracejí jeho původní krásu. A prodávají ho dál. Máte doma taky nějaký skvost, který už neupotřebíte, ale je vám líto ho vyhodit? „Pošlete nám fotku na e-mail a my vám řekneme, zda to má cenu,“ doporučují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výborný: Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland. Posílí se dezinfekce vozidel
-
Vejce v Česku dál zdražují. Někteří chovatelé se připravují na zákaz klecových chovů
-
Erdogan má z rivala strach. Buď ho svrhnou, nebo Turecku hrozí ruský scénář, tvrdí expertka
-
Příměří v Černém moři Rusko bolet nebude. Uvolnění sankcí by bylo ‚injekcí‘ pro pokračování války