Sport není jen o fyzickém výkonu, ale o nastavení hlavy, říká Bernardová. Zdolala 1111 km dlouhý triatlon

25. září 2021

Přeplavala La Manche, na kole dojela do Chebu a do Prahy pak doběhla. Abhejali Bernardová tak překonala celkem 1111 kilometrů dlouhý triatlon. Nebylo na trati více bolesti než radosti? „Idea byla v tom, že pokud se dokážu takhle dostat z Anglie k nám, tak vím, že k sobě máme blízko. Lidé řeší stejné radosti, stejné problémy. Hranice si stavíme sami v hlavách,“ vysvětluje dálková plavkyně a běžkyně, která v roce 2018 dokončila plaveckou výzvu Oceans Seven.

13. září jste podruhé překonala La Manche. Těch 35 kilometrů jste uplavala v čase 15 hodin a 33 minut. Před 10 lety jste k tomu potřebovala skoro o hodinu méně. Jde vůbec tyto dva výkony srovnávat?

Doufala jsem, že to budu mít rychlejší, ale podmínky úplně nespolupracovaly, takže jsem byla ráda, že jsme se na tu druhou stranu dostali. Ten den vyplavaly dvě další lodě a z těch dvou štafet doplavala jedna. V tu chvíli člověk opravdu neřeší čas, ale hlavně aby se tam dostal.

Jste prvním suchozemcem, který dokončil výzvu Oceans Seven. Co to obnáší?

Oceans Seven, neboli sedmička oceánů je sedm různě obtížných přeplaveb po světě. Jedno z toho je kanál La Manche, pak je tam třeba kanál Catalina, americká obdoba La Manche, Cookova úžina na Novém Zélandu, Cugarský průliv v Japonsku, Severní průliv… La Manche je jedna z nejobtížnějších přeplaveb na světě, počasí je nevyzpytatelné a voda chladná. Celkově těžší je ten Severní průliv, protože je stejně dlouhý, ale ještě třeba o dva tři stupně chladnější. Pro mě úplně nejtěžší byla přeplavba na Havaji, je 42 km dlouhá, tedy jako maraton.

Když se vrátím k té poslední výzvě 1111 kilometrů, po zdolání Lamanšského průlivu vás čekalo 896 km na kole do rodného Chebu, potom ještě běh 180 km do Prahy. Proč jste to pojala takto?

Abhejali Bernardová

Nápad zapojit po La Manche běh a kolo přišel od Sri Chinmoy, což je zakladatel našeho maraton týmu. Naším mottem bylo sebepřekonání, takže když jsem uvažovala, že nepatřím do starého železa a co bych mohla udělat, tak mě to inspirovalo dotáhnout to až do České republiky. Ta vzdálenost je veliká.

Mají extrémní sporty své fanoušky?

Najdou se lidé, které to inspiruje. Ale moje snaha je nejenom inspirovat k extrémním výkonům, ale abychom si troufali plnit své sny, abychom dělali věci, které nám dávají radost. Pokud to inspiruje nejenom mě, ale i někoho jiného, tak je to bonus navíc.

Sebepřekonání – to je motto oddílu Sri Chinmoy Marathon Team, kterého jste členkou. Co zatím bylo pro vás nejtěžší?

Nejtěžší byla přeplavba Havaje, ale co se týče mé hlavy, tak to bylo, když jsem plavala Robben Island, ostrov, kde byl vězněný Nelson Mandela. Ta přeplavba byla krátká, jenom sedm a půl kilometrů, ale byla strašně studená, měla jen devět stupňů, což je o nějaké tři stupně teplejší, než bývá voda na otužilcích na Štěpána. Do té doby jsem se bránila tomu, že bych plavala Severní kanál, protože mi přišel studený. Když jsem tohle zvládla, tak moje mysl si dokázala připustit, že to dokážu.

Co to znamená trojkoruna dálkového plavání? Jak se bojuje hlavou s mořskými proudy? A k čemu je v životě dobrý neúspěch? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související