Jan a Petra Francke se vrátili z Yukon Arctic Ultra: Slzy hned neomrznou, až někde u pusy
Manželé Jan a Petra Fancke vyzkoušeli 50stupňové mrazy na ultramaratonu Yukon Arctic Ultra v Kanadě. Oba závod nedokončlili, přesto mají mnoho zážitků. „Během jedné noci mi bylo hodně úzko a říkal jsem si, že až budu v Praze v Radiožurnálu, tak to bude nádhera. Hnalo mne to dopředu,“ popisuje Jan Francke. A jeho žena Petra dodává: „Sami nevíme, proč to děláme.“
Trasu dlouhou 700 km musí závodníci urazit za 13 dní, což se podařilo 10 lidem z 31 na startu. Jan Francke závod ukončil po 500 km kvůli problémům s achilovkou. Část závodu ho doprovázela jeho žena Petra. Ta ze závodu odstoupila, protože ji začaly trápit kyčle.
„Před dokončením 100 km jsem věděla, že kvůli zranění Honzu zpomaluji. Ale pak jsem s ním sdílela zážitek. Slzy tam byly často,“ říká. A Jan dodává: „Slzy hned neumrznou, až někde u pusy.“
Oba dva se na nejstudenější maraton na světě připravovali tři měsíce dopředu, ale Jan přiznává, že na příští závod začnou o něco dříve: „Vyzkoušel jsem si, že 70 % úspěchu je psychika. Fyzicky je člověk unavený, ale boj s hlavou, to bylo potěšení.“ A Petra přikyvuje: „Když jdete do takhle dlouhého závodu, tak se musíte připravit, sestra mne přivedla k józe, za což jsem vděčná.“
Jen pár omrzlin a puchýřů
Někteří závodníci se nevyhnuli vážnějším zraněním, české ultramaratonce naštěstí postihly jen povrchové omrzliny a puchýře, které se rychle hojí. „Na 30 vteřin jsem si sundal rukavice a najednou necítil prsty, hned máte omrzliny,“ popisuje Jan.
Při pohybu používali tři vrstvy oblečení, ale museli dávat pozor, aby se nezpotili. „To je nebezpečné, zmrzne to a studí,“ říká Jan. A jídelníček? Ve výbavě měl s sebou spíše tučné jídlo, sýr, salám a nějaké sladkosti.
Podmínkou účasti na Yukon Arctic Ultra je lékařská prohlídka a zkušenosti se zimními podmínkami. Pořadatel také připravuje před závodem kurz přežití v zimě.
„Člověk by měl jíst, co má rád. Táhl jsem s sebou strašně jídla, nakonec nebylo tolik potřeba,“ podotýká. Nechyběla ale slivovice a tři litry vody, které měl na zádech. „Na checkpointech jsme Honzovi donesli pivo,“ dodává s úsměvem Petra.
A kde je ta hranice, kdy člověk pozná, že už nemůže? Po šestihodinové chůzi byl Jan velmi unavený, pak ale spatřil ohromné stopy s vlků. „To mne nastartovalo, šel jsem další 3 hodiny,“ vzpomíná.
Přesto ani jeden z nich nelitují, že se závodu zúčastnili. „Spousta lidí říká, že jsme je motivovali k nějakému výkonu, za což jsem rádi,“ říká Petra. Jana zase překvapila podpora krajanů, kteří přišli na start. „Najednou zprava Čech, zleva další Čech, bylo to příjemné, když nám popřáli,“ pochvaluje si.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
U obce Rynholec na Rakovnicku hoří skládka plastů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu