Spojené státy své závazky vůči NATO vždy dodržely. Na tom se ani v souvislosti s volbami nic nemění, zdůrazňuje americký velvyslanec Sabet
Příští týden uplyne 25 let od vstupu Česka do Severoatlantické aliance. Do Prahy proto přijede také bývalý americký prezident Bill Clinton. Rusko je nebezpečnější a silnější než před čtvrtstoletím, Evropská unie zůstává vojensky slabá, a i ze Spojených států přichází zneklidňující signály. Můžeme se spolehnout na odrazující potenciál NATO a věřit v jeho jednotu? Petr Dudek se ptal Bijana Sabeta, velvyslance Spojených států v České republice.
Donald Trump opakovaně uvedl, že pokud někdy Rusko zaútočí na členskou zemi NATO, která neplní požadavek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu, Spojené státy pod jeho vedením napadenému na pomoc nepůjdou. Neoslabuje to jistotu společné bezpečnosti aliance?
Spojené státy podporují a jednoznačně stojí za NATO, prezident Biden to řekl zcela zřetelně a opakovaně. Budeme bránit každý centimetr čtvereční členských zemí Severoatlantické aliance. Stejně jako evropské země stojí za Spojenými státy. To, co je zřejmé, je, že americká politika je v daném ohledu jasná, jde o rétoriku při volební kampani. Neodnášel bych si z toho nic zásadního, nesnažil bych se nic vyvozovat.
Podporu v Senátu máme z obou stran, dále i ve Sněmovně reprezentantů a stejně jako v Česku ostatně většina naší veřejnosti stojí za NATO. Myslím, že na to, co někteří potenciální kandidáti během kampaně říkají, se tolik soustředit nemusíme. Mnohem podstatnější je, co NATO dělá a čím je. Je nejdůležitější a čím dál silnější obrannou aliancí.
Nerad bych mluvil přehnaně pesimisticky, ale pokud Rusko zaútočí řekněme na Polsko či Pobaltí, je armáda Spojených států připravena jim jít na pomoc?
Prezident Biden to popsal zcela jasně. Budeme bránit každý centimetr čtvereční teritoria členských států NATO.
Čtěte také
Nemohou si nevšimnout, že se v odpovědích odvoláváte na úřadujícího prezidenta Bidena. Oba ale víme, že po listopadových volbách se obsazení Bílého domu může změnit. Stane-li se prezidentem Donald Trump, bude všechno, co jste zatím uvedl, stále platné?
Chápu vaši zvědavost, ale jde o spekulace, co se může a zároveň nemusí stát. Je v podstatě nemožné odhadovat, jak volby dopadnou. Nicméně věřím, že Spojené státy za sebou mají historii, své závazky vůči NATO vždy dodržely a na tom se nic nemění. Kongresem prošel zákon, že prezident nesmí Severoatlantickou alianci opustit. Podpora z obou stran je nesmírná a věřím, že Joe Biden to říká zcela jasně.
Naše vzájemné vztahy a partnerství nikdy nebyly silnější než nyní a jsem si jistý, že kolegové v české vládě to vidí stejně.
Může případná změna v Bílém domě nějakým, lépe řečeno jakýmkoli způsobem změnit vztahy mezi Českem a Spojenými státy?
Než jsem začal působit v Praze, mluvil jsem se svými čtyřmi předchůdci. Každý z nich byl v úřadu pod jiným prezidentem, někteří byli demokraté, jiní republikáni. Česká republika za danou dobu měla samozřejmě také různé premiéry a prezidenty. Myslím, že naše přátelství, hodnoty a společné vztahy byly za celou dobu velmi silné bez ohledu na to, kdo vládl na jedné nebo druhé straně Atlantiku. Naše vzájemné vztahy a partnerství nikdy nebyly silnější než nyní a jsem si jistý, že kolegové v české vládě to vidí stejně. Máme příliš mnoho společného na to, aby tomu bylo jinak.
Čtěte také
Nedávno jste s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) podepsal dohodu o dodávce amerických bojových letounů páté generace F-35. Kdy stíhačky české armádě dorazí?
Jsem rád, že se na to ptáte. Pro vztah mezi Spojenými státy a Českou republikou jde přirozeně o zcela zásadní okamžik. Jedná se o společnou bezpečnost, obranu a spolupráci v příslušné oblasti. Na posílení NATO a vztahů mezi oběma zeměmi jsme pracovali opravdu tvrdě, a proto jsme loni podepsali dohodu o spolupráci v oblasti obrany. Naše armády mohou společně cvičit mnohem lépe než kdy v minulosti.
Jak jste zmínil, česká vláda schválila nákup 24 stíhaček F-35, které se stanou základním kamenem české modernizované armády a samozřejmě také pomohou interoperabilitě a spolupráci s dalšími členskými státy v NATO. Česká ministryně obrany zde odvedla spoustu práce, stejně jako lidé na americké straně. Písemné potvrzení přijetí nabídky, které už bylo odesláno, je začátkem procesu. Je zde ještě celá řada práce, již je třeba udělat, ale myslím, že projektové plánování je na cestě.
Jak moc je podle Bijana Sabeta americká demokracie oslabena počtem žalob, kterým čelí Donald Trump? Co znamená takzvané volební superúterý? A mohl by Prahu navštívit i úřadující prezident Spojených států Joe Biden? Poslechněte si celý rozhovor vedený Petrem Dudkem.
Související
-
Generál Míka: Jednotná evropská flotila stíhaček F-35 bude mít do budoucna větší odstrašující účinek
Potřebuje Česko americké stíhačky F-35? A v čem jsou lepší než jiné stíhací letouny, například nejnovější verze švédských gripenů?
-
Supervolební rok 2024: Velká odveta v USA, odcházení Čaputové a posilování pravice v Evropě
Supervolební rok 2024. Velká odveta v USA, drama na Slovensku a boj o europarlament. I to nás všechno letos čeká.
-
Americký velvyslanec: Dohoda je symbolem jednotné obrany. V Česku nevybudujeme základnu
„Dohoda o obranné spolupráci v žádném případě neznamená, že by američtí vojáci nastálo pobývali v České republice,“ popisuje velvyslanec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.