Splátka ruského dluhu
Česká republika musela Rusku odpustit část zbytku dluhu, který Moskva vůči Praze má od dob socialismu. Na splácení pohledávky se budou podílet celkem 4 firmy, včetně tolik diskutované společnosti Falcon Capital. O okolnosti kolem vymáhání dluhu se podrobně zajímal reportér Radiožurnálu Jan Hrbáček.
Zbytek ruského závazku ve výši 700 milionů dolarů bude nakonec splacen dodávkami elektrické energie, palivových článků pro jaderné elektrárny, počítačových technologií a vojenské techniky. Státní rozpočet ale získá jen část z uvedené sumy. Dohodu o vyrovnání zbytku dluhu podepsali 4. března v Praze náměstci ministrů financí, Ladislav Zelinka a Sergej Kolotuchin. Mluvčí českého ministerstva Marek Zeman potvrdil informaci Radiožurnálu, že jsme Rusku museli prominout 20 procent zbylé dlužné částky. Jen díky tomuto ústupku Moskva nakonec přistoupila na rychlejší způsob vyrovnání. Do státní pokladny by mělo letos přitéci navíc 2 miliardy, příští rok 2 a čtvrt miliardy korun.
Marek Zeman: Pro nás to znamená, že do konce roku 2006 bude uhrazena zbytková část dluhu v celkové výši 700 milionů amerických dolarů. Celkem se na ní budou podílet 4 firmy s tím, že největší část bude zajišťovat firma Falcon Capital.
Ministerstvo financí ale vyjma Falconu Capitol nechce sdělit, které subjekty budou na projektu participovat. Informační strohost Sobotkův resort vysvětluje tím, že dokumenty, týkající se vyrovnání závazků z dob socialismu, jsou tajné. Opozice se nad utajováním podobných údajů pozastavuje. Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a poslanec ODS Martin Kocourek k tomu říká.
Martin Kocourek: Opravdu by mě zajímalo, jak se tam ty firmy, který ty pohledávky dobývají, vybíraj, jaký jsou kritéria, protože to je absolutně netransparentní.
Radiožurnál vypátral, že na umořování dluhu se budou podílet také letecké opravny Malešice a společnosti Alta a Uniprogram. Ty by měly odbourat z dluhu celkem 8 miliard korun. Letecké opravny budou mít na starost vojenskou část dodávky. Velice pravděpodobně dodání bojových a transportních vrtulníků pro armádu. Společnost Alta bude dodávat palivové články do jaderných elektráren. Od roku 1995 má uzavřenu smlouvu s jejich ruským výrobcem, společností Tvel. Uniprogram by se měl podílet na dodávkách počítačových technologií. Jeden z majitelů firmy, Lubomír Kundrát, je na informace podobně skoupý, jako Ministerstvo financí.
Lubomír Kundrát: Pude o telekomunikační komponenty, mikroschémy a takový zboží, který pude částečně do Čech a částečně na export. Ty prostě byly schválený a to všecko se rodí, jo, to je jakoby kontrakt finální a když je něco ve stádiu zrodu, tak se o tom nemá mluvit.
Největší část ruského dluhu připadla společnosti Falcon Capital. Ta by měla do rozpočtu postupně dodat 4,25 miliardy korun. Šéf Falconu, Josef Čimbura, konstatuje.
Josef Čimbura: My jsme s Ministerstvem financí České republiky se dohodli na formě deblokace, a sice několikaletými dodávkami elektrické energie z Ruské federace.
Stát prodal Čimburově firmě i první část dluhu na podzim roku 2001. Za tuto pohledávku v původní výši 4 miliardy dolarů Falcon zaplatil 22 procent nominální hodnoty. V přepočtu přes 20 miliard korun. Od ruského energetického gigantu RAO UES za to Falcon obdržel elektrickou energii, kterou podle dohod nesmí prodávat v Česku ani v Rusku. Schéma druhé fáze vymáhání bude podobné. Partnerem Falconu Capital bude tentokrát dceřinná firma zmiňovaného energetického gigantu INTER RAO.
Josef Čimbura: Je všeobecně známé, že energetický sektor v Ruské federaci prochází strukturálními změnami, dá se říci, že to bude v rámci velkého RAO, ale samotná činnost exportu elektrické energie je vykonávána prostřednictvím dceřinné společnosti.
Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka před časem BBC řekl, že výtěžnost poslední části ruského dluhu by se měla pohybovat kolem 35 procent. I po splacení zbytku částky však závazky Moskvy vůči Praze nekončí. Mluvčí Ministerstva financí Zeman podotýká:
Marek Zeman: Do konce roku 2006 by v podstatě ruský dluh měl být vyřešen. Zůstaly by tam už pouze nějaké drobné úroky.
Přestože se ministerstvo pyšní výší zbytkové sumy, kterou z Moskvy vymohlo, opozice tvrdí, že státní rozpočet mohl získat mnohem více peněz. Ruský dluh je splácen v dolarech a poslanec ODS Kocourek se domnívá, že v první fázi vyrovnání dluhu česká pokladna tratila.
Martin Kocourek: Mě zarazilo to, že jsme na kursových rozdílech prošvihly asi 2,5 miliardy.
Vysvětluje to tím, že dolary za ruský dluh od Falcon Capital byly uloženy na účtech České národní banky a než byla americká měna převedena na koruny, kurz české koruny výrazně vzrostl. Odkup státních pohledávek je velmi výhodný byznys. V Česku v této oblasti zatím dominuje už zmiňovaný Falcon Capital. O odkup zbytku ruského dluhu se pokoušely ještě 3 české a 2 zahraniční společnosti. Mezi nimi figuroval například významný importér a exportér Metalimex, v němž mají majoritu ostravští uhlobaroni, nebo česko-ruská banka.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Možná Putin válku nechce zastavit, uvedl Trump. Kreml tvrdí, že je připraven jednat s Kyjevem
-
Emise velmi mírně poklesly. Nová technologie umí rychle změřit skleníkové plyny z Počerad i Číny
-
Obyvatelé Nových Heřminov v referendu souhlasili se stavbou přehrady. Ta zatopí část obce
-
Slavia slaví mistrovský titul. Olomouc přehrála vysoko 5:0