Smrk bych nezatracoval, ale šanci mají všechny dřeviny, zdůrazňuje lesník Pokorný

28. srpen 2022

Rozsáhlý požár lesa v Českém Švýcarsku, ale taky desítky dalších menších lesních požárů. I to je bilance letošního léta pro české lesy. Na některých místech lesní dělníci navíc dál odstraňují dřevo po kůrovcové kalamitě, ale už taky vysazují nové stromky. Je vůbec dostatek sazenic všech druhů stromů? I na to odpovídá vedoucí Ústavu zakládání a pěstění lesů na Mendelově univerzitě v Brně Radek Pokorný.

Jak lesy ovlivnilo v některých týdnech extrémně suché a horké léto?

Čtěte také

Jako vždycky, sucho a horko je predispoziční faktor pro kůrovce, pro jeho šíření, gradaci. Sucho bylo letos extrémní – tím, že se opakuje, tak se prohlubuje. Měli jsme sucho do 20. srpna, až pak začalo pršet, ale před tím jsme měli skoro čtvrtinu území v extrémním suchu. Zvlášť severozápadní části České republiky.

Když je takhle horké léto, má vůbec smysl sázet stromy?

Přes léto se mohou sázet stromy, ale pouze takzvaná opalovaná sadba, to znamená stromeček v květináči, protože už má nějaký kořenový bal a má z čeho chvilku žít. Ale v takovém suchu se sázet nedá.

Co můžeme udělat proto, aby dřeviny byly vůči škůdcům a povětrnostním vlivům odolnější?

Minimalizovat rizika, to znamená větší druhová skladba, jde o to, abychom přestali pěstovat smrky, borovice v monokulturách, které jsou náchylnější na velkoplošnější rozpad, ať už je to větrnou kalamitou, suchem nebo výskytem patogenu a brouka. Takže to budou lesy strukturně bohatší, co se týče struktury vertikální skladby.

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Související