Smraďoch slon

18. červen 2014

Čím víc sloní samec páchne, tím víc je pro sloní samice neodolatelný, což je první předpoklad k tomu, aby na svět přišla mláďata.

Sloní samec neboli býk je cítit až na vzdálenost jednoho kilometru. Má u očí žlázy – jakési váčky – naplněné páchnoucím slizem, který mu stéká po hlavě. Tyto žlázy mohou být v době bojů o samice dokonce větší než fotbalové míče. Zápach slizu se násobí zelenou smrdutou močí, která slonímu samci teče po nohou. Samci se před bojem navzájem důkladně očichají.

Jedno jediné nadechnutí může soupeře od souboje odradit. Nejsmrdutější samci jsou totiž většinou i nejsilnější. Takže: kdo víc zapáchá, má větší šanci na vítězství a nemá smysl s ním bojovat. Tak takhle je to zařízené ve světě zvířat. Ve světě lidí to naštěstí neplatí. Lidské smraďochy má málokdo v oblibě.

To i všechno ostatní si zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.