Slavomír Lener

28. únor 2008

Ve čtvrtek byl hostem Dopoledního Radiožurnálu hokejový trenér Slavomír Lener. Jak vzpomíná na slavné tažení olympijským turnajem v Naganu? Co se naučil po boku legendárního Ivana Hlinky? A co je na trénování nejtěžší? I to byly otázky moderátorky Lucie Výborné.V pátek 29. února bude hostem Dopoledního Radiožurnálu jachtař David Křížek.

Debata se samozřejmě velmi rychle stočila na úspěch našich hokejistů v Naganu před deseti lety. Slavomír Lener tehdy v pozápasové euforii přišel o knír. Od té doby si ho prý již neoholil. "Znovu by to změnila snad jen nějaká dobrá sázka," nadhodil Slavomír Lener. "Možná ale také přijde věk a já budu chtít vypadat zase mladší," dodal se smíchem trenér.

Na Nagano a úspěch na olympijských hrách směřovaly i další otázky moderátorky Lucie Výborné. Pro Slavomíra Lenera bylo prý největším zážitkem prvních dvacet vteřin po vítězném finálovém utkání s Ruskem. "Všechno pak už bylo jen oslavování, ale těch prvních pár vteřin to byla čistá radost, uvolnění, štěstí," popsal okamžiky ve vysílání trenér.

Největší silou zlatého týmu bylo, podle Slavomíra Lenera, optimální namíchání hráčů. Už během přípravných zápasů prý byl velmi cítit silný týmový duch. "To dobře namixované družstvo, složené zhruba z poloviny z hráčů z NHL a z poloviny z ligových hokejistů, byl takový nečekaný trumf. Současně si myslím, že nás soupeři dost podcenili. Nečekali, že budeme takhle kousat," shrnul hlavní důvody úspěchu Slavomír Lener.

"Ani jeden ze zápasů jsem těch deset let neviděl. Až teď, když se připomíná výročí tohoto úspěchu," přiznal se Lucii Výborné trenér Lener. "Strašně mě to chytlo. Hráli jsme fantastický hokej," zhodnotil po letech výkon svých svěřenců. Byl prý s odstupem času velmi překvapený, jak moc ofenzivní hokej tým hrál. "Až mě z toho šel mráz po zádech, jak jsme tenkrát riskovali. Ale vyšlo to," řekl Slavomír Lener.

Většina hráčů zlatého naganského týmu zažili tréninková střediska mládeže. Co si o těchto zařízeních myslí Slavomír Lener? "Střediska mládeže i sportovní třídy jsou, podle mě, dobrá věc. Jestli je to Husákův produkt, je už věc jiná," zamyslel se nad otázkou moderátorky. Tento model prý s velkým úspěchem převzala řada dalších států jako například Kanada, Švédsko, Finsko, Rusko i Amerika. V dnešní době tak mají, i díky tomuto, velmi úspěšně nastavený program práce s dětmi a dorostem. "U nás se od toho po revoluci upustilo, ale začíná se to vracet," uvedl ve vysílání Radiožurnálu Slavomír Lener. Prý to ale bohužel zatím není v takovém rozsahu, intenzitě a s tak kvalitním trenérským zázemím, jako mají v zahraničí.

Absolventi podobných zařízení, mezi kterými jsou například Jágr nebo Reichel, pak prý nebyli jen výborní hokejisté. "Většina z nich jsou i výborní fotbalisté, můžou hrát basket, tenis nebo golf. Byli velmi obratní. Absolvovali akrobacii i plavání," vyjmenovával výhody tréninkových zařízení Slavomír Lener. Šlo prý o velmi důležitý základ, který jim pomohl v jejich pozdější kariéře.

Světové hokejové velmoci jsou si prý takovýchto výhod vědomi. Proto tréninku mládeže, ale i aktivních hráčů, věnují velkou pozornost. Právě v práci s hráči, v tréninkovém zázemí i přístupu ke sportovcům, nám prý svět ujíždí nejvíce. "Pokud v tomto rychle nezabereme a nezajistíme hráčům špičkové podmínky, tak budeme mít brzy velké problémy," varuje Slavomír Lener.

Záznam celého rozhovoru se Slavomírem Lenerem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autoři: mmk , jpt
Spustit audio