Slacklining vypadá jako extrémní sport, ale není to tak. Všechno máme pojištěné, říká slacklinerka Kuchařová
Hostem sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem je jedna z nejlepších slacklinerek na světě Anna Hanuš Kuchařová. Jaký je rozdíl mezi slackliningem a provazochodectvím? Co je ve slackliningu nejhodnotnější výkon? Jak s tímto progresivním sportem začala? A jak se jím dá uživit? Poslechněte si celý rozhovor!
Když jsi nahoře na lajně, uvědomuješ si rizika? Připouštíš si vůbec, že jsi v takové výšce?
Nějaká rizika jsou, ale když tu lajnu připravujeme, tak všechno děláme dvakrát a všechno je pojištěné. Ačkoliv to vypadá jako extrémní sport, tak to zase tak extrémní není. Zase tolik neriskujeme, když všechno uděláme dobře a přivážeme se.
Čtěte také
Na co myslíš, když jdeš po lajně? Jaká je ta mentální stránka věci?
Nejlepší je nemyslet na nic, ale někdy to nejde. Fungují různé metody – například může člověk počítat nebo si zpívat nějakou písničku. Pro mě je nejzajímavější být v tu chvíli tam. Nechci svůj mozek oblbovat tím, že tam nejsem. Naopak si chci naplno uvědomovat to, v jakém jsem prostoru, protože to mě na tom nejvíc baví.
Dá se na to trénovat? Třeba meditací nebo jógou?
Meditace, vizualizace jsou super tréninky. Teď nemůžu chodit po lajnách, ale když chodím na procházky se synkem, tak počkám až usne, zpomalím krok a dělám to samé, co bych dělala na lajně. Je to hrozně příjemný pocit a primitivní meditace. Představím si, že všechny myšlenky plavou na hladině a já se buď potopím pod ní, nebo vyletím nad ní. Posunuji svoje vědomí někam jinam, než jsou ty myšlenky.
Související
-
V medaili z mistrovství světa jsem nevěřil. Hrát proti Američanům byl obrovský zážitek, říká bowler
„Kluci mi pořád říkali, že jsem pesimista. Měl jsme za to, že můžeme udělat dobrý výsledek, třeba se dostat do první desítky, ale v medaili jsem nevěřil,“ popisuje Macek.
-
Spousta lidí si uvědomí až na kopci, že tam nechce být, popisuje himálajský lezec
„Samotná expedice a příprava ve spolupráci s nepálskou agenturou trvá krátkou dobu. V České republice je to ale dlouhodobá záležitost,“ popisuje Jan Trávníček.
-
Manželé Paulovi mají na hrách v Pekingu šanci uspět. Medaile by ale byla překvapením, říká curler
„Na tento moment jsme čekali spoustu let. Je to pro nás příležitost představovat náš sport veřejnosti v trochu jiných barvách než v minulosti,“ popisuje Karel Kubeška.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.