Manželé Paulovi mají na hrách v Pekingu šanci uspět. Medaile by ale byla překvapením, říká curler
Hostem sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem je curler a curlingový trenér Karel Kubeška. Kolik hráčů curlingu v Česku je? Dá se u nás dělat na profesionální úrovni? A proč není v Česku moc populární? Poslechněte si celý rozhovor!
Největší očekávání má český curling z historicky první nominace na olympijské hry v Pekingu. Jak moc jsou ta očekávání velká?
Je pravda, že na tento moment jsme čekali spoustu let. Ambice dostat se na olympijské hry byly už před 10, 15 lety. Jasnější obrysy získaly při olympijské kvalifikaci v německém Füssenu, což je 8 let zpátky, a v Plzni před 4 lety. Českým týmům mužů i žen se ale nepodařilo na účast dosáhnout. Muži měli navíc před 8 lety velmi dobrou příležitost. Stačilo jim vyhrát o jeden zápas víc na mistrovství světa. Bylo to proti Švýcarům a bylo to hodně těsné. Mohli být na olympijských hrách a byl by to pro nás veliký moment a zlom.
Čtěte také
Teď toho dosáhli Zuzana a Tomáš Paulovi v nové kategorii smíšených dvojic, která se objevila poprvé na olympijských hrách v roce 2018. Je to pro nás příležitost představovat náš sport veřejnosti v trochu jiných barvách než v minulosti. Současně je v nás ale nevyslovené očekávání, jestli to bude úspěšná účast, nebo účast, která zapadne v ostatních událostech. Osobně si myslím, že Zuzka a Tomáš mají dobrou šanci uspět na olympijských hrách. Medaile by byla trochu překvapení. V curlingu máme mezeru za zeměmi jako jsou Kanada, Švédsko, Švýcarsko.
Smíšené dvojice vznikly speciálně do olympijského programu v rámci zrovnoprávnění počtů mužů a žen?
Je to v podstatě reakce na gender equality. Mezinárodní federace se rozhodla, že kromě smíšených týmů založí i soutěž smíšených dvojic. Ve smíšených týmech funguje klasická curlingová soutěž a byla první nabídnuta jako doplňková třetí disciplína. Ukázalo se ale, že je to příliš náročné, co se týče sportovců a realizačních týmů. Byla tak vymyšlena tato disciplína, která vychází z takzvaných pairs, což je disciplína, která se hraje v Kanadě a ve Skotsku, kde hrají dvojice, ale hrají normální curling. Smíšené dvojice tak, jak je vytvořili, mají pozměněná pravidla, hraje se pěti kameny, jsou tam přednastavené kameny a je to složitější na vysvětlení. Je to disciplína zajímavá a v Pchjongjangu měly smíšené dvojice poměrně úspěch.
Takže z vaší strany to přineslo větší atraktivitu?
Rozhodně. Možná to curling i víc zpřístupnilo, protože je jednodušší si jít zahrát dva proti dvěma, než sehnat dostatek hráčů na čtyři proti čtyřem.
Související
-
Pražské Primátorky jsou veslařským svátkem. Je to jedinečný závod, popisuje olympionička Antošová
„Pro mě je to veslařský svátek. Je to nejstarší závod u nás a má dlouhou tradici. Vždycky si vážím toho, že tam můžu startovat,“ říká o pražských Primátorkách Antošová.
-
Městské sjezdy jsou divoké a šílené. Vyhrávám, protože se nebojím, popisuje cyklista Slavík
„Aby to bylo zajímavější, tak dělají různé šílenosti, které by u nás neprošly. V Mexiku rodině zaplatili dva tisíce dolarů a prokopali jim skrz barák díru,“ říká Slavík.
-
Bronz Alexandera Choupenitche je úspěch, který nebude nikdy zapomenut, myslí si kordista Beran
„Úspěchů českého šermu je hodně a teď to vyvrcholilo medailí z olympiády. Měli bychom to přetavit, aby se tělocvičny a šermírny naplnily mladými sportovci,“ říká Beran.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.