Skvosty pražské zoo. Vypravte se s námi za největšími lákadly naší nejnavštěvovanější zoologické zahrady
Představa, že gorily baští banány, je úplně mimo, říká chovatel Ťoupal. Primátům servíruje celer a cibuli
Richard si podepře bradu, upřímně vám pohlédne do očí a v tu chvíli máte intenzivní pocit, že vám chce něco říct. Jenže Richard, onen známý gorilí samec z pražské zoologické zahrady, komunikuje beze slov – především se svými dvěma syny Kiburim a Nuruem a s chovatelem Janem Ťoupalem. Ideální čas pro takovou rozmluvu je krmení, které seriál Radiožurnálu nazvaný Skvosty pražské zoo zachycuje. Nečekejte ale, že gorily nížinné dostanou k obědu třeba banán.
„To by se jim líbilo, kdyby dostávali banány,“ říká chovatel Jan Ťoupal nad dřezem s gorilí potravou.
Čtěte také
Obsahuje červenou řepu, celer, ředkev, cuketu, rajčata, ale i cibuli. „Protože jim chutná. Je to paradoxní, ale mají rády tyto nadýmavé, pro nás ne úplně voňavé druhy zeleniny. Pórek je strašně oblíbená věc, cibule jsou taky hodně oblíbené, i ta řepa, ředkvičky a podobně,“ popisuje Ťoupal.
Přichystaný výběr stravy vypadá, jako kdyby žily gorily v Polabské nížině. S běžnými představami o jejich ovocném jídelníčku se nepotkává. „Myslím si, že takové představy má většina lidí, když se řekne krmení primátů. Je to zarytý obrázek, který je ale v současné době úplně mimo. V tom dřezu nenajdete nic, co by bylo ovoce,“ boří mýty Ťoupal. „Všechno je to jinak!“ přisazuje.
Tak trochu jiní lidé
Jan Ťoupal sice krájí rajčata a cuketu, ale za chvilku dostanou gorily sušenky. „To jsou sušenky pro listožravé primáty, které dostávají buďto jako obohacení, anebo právě během gorilího oběda,“ vysvětluje.
„Já jsem je vždy viděla jíst jen listí, chřoupat haluze nebo kůru, ale neviděla jsem, že by jedli banán, nebo že by jim je dávali. To jsem taky neviděla,“ sdílí svá pozorování Helena, která se v zoologické zahradě zastavila cestou do divadla.
Gorila se posadí, dá si nohy přes sebe, rukou si podloží bradu a rozhlíží se. Opravdu působí trošku jako člověk. Tady v zoo jim říkají „tak trochu jiní lidé“.
Čtěte také
„Teď na nás kouká Kiburi, což jeden ze starších synů, bude mu 15 let. Spíš si myslím, že v současné chvíli si prohlíží vás, vaše neznámé tváře,“ provádí mě Ťoupal.
V zoologické zahradě je ještě jeden, nový pavilon, kde je osm goril včetně mláďat. „V současné době můžeme v zoologické zahradě vidět dvě gorilí mláďata. To se nám tedy ještě v historii chovu nikdy nepovedlo,“ poukazuje chovatel. Ze starého pavilonu se za nimi občas přijde podívat, ať už jako chovatel do zázemí, nebo jako návštěvník.
„I mláďata baští cibuli. Je pravda, že holčičky mají rády třeba rajčata a papriky, říkala mi teď kolegyně, že si docela oblíbily i lilek,“ přibližuje Ťoupal. „Hlavně ne banány,“ shodujeme se závěrem.
Související
-
Ředitel liberecké zoo: O bílých tygrech už moc nemluvíme. Snažíme se představit skutečné hrdiny
David Nejedlo je ředitelem liberecké zoologické zahrady. Čekají ji velké změny. Co je podle něj největším úkolem všech ředitelů zoologických zahrad?
-
Výborná v zoo. Celý týden se zvířaty a jejich chovateli. Na Radiožurnálu od 8. srpna
Lucie Výborná se bude po celý týden hlásit přímo od expozic. Popovídá si s chovateli i ošetřovateli a v pátek vám nabídne i živý přenos z nového gorilího pavilonu.
-
Do pražské zoologické zahrady se můžete vydat i po setmění. Unikátní Světelná zoo zve do Afriky
V pražské zoologické zahradě se díky úchvatným světelným instalacím můžete přenést do divoké Afriky. Cestou potkáte přes sto lampionů ve tvaru afrických zvířat a rostlin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.