Skoro polovina Čechů zanedbává prevenci rakoviny, ukázal průzkum. „Stát by měl modernizovat výzvy k prohlídkám,“ myslí si Prokop

23. listopad 2022

Společnost PAQ Research zveřejnila výsledky výzkumu týkající se zdravotnictví. Ptala se v něm, jestli byli lidé v posledních dvou letech na preventivních vyšetřeních rakoviny. Z těch, kteří by dle věku měli, to bylo jen 46 %. Proč lidé na kontroly nechodí? „Stát by měl zmodernizovat výzvy a přihlašování k preventivním kontrolám,“ myslí si Daniel Prokop. Jak může české zdraví a zdravotnictví ovlivnit zvýšení daně na alkohol a slazené nápoje? Poslechněte si rozhovor.

Lidé prevenci zanedbávají hlavně kvůli neznalosti, uvádí studie společnosti PAQ Research. Nejčastěji říkají, že necítí příznaky. To znamená, že nerozumí smyslu kontrol. Týká se to zejména lidí nad 50 let, kteří nechodí na screeening rakoviny kolorekta (52 %) a v menší míře žen, které nechodí na mamograf a screening rakoviny děložního hrdla (38 %).

Daniel Prokop

Velký vliv má i absence povědomí, jak často na preventivní prohlídky docházet. Správnou frekvenci prevencí nádorů děložního hrdla a tlustého střeva nezná přes 40 % lidí v klíčovém věku. Tito lidé také screeningy častěji zanedbávají. Důležitost znalosti frekvence vidíme i u prevence nádorů děložního hrdla. Na prohlídky chodí jen 41 % žen, které neznají správnou frekvenci, čtvrtina z nich dokonce nikdy takovou kontrolu nepodnikla. Naopak na ně chodí 83 % těch, které frekvenci znají.

Poslechněte si celý rozhovor.

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

Život k nezaplacení (logo)
autoři: Tomáš Pancíř , Daniel Prokop , agf | zdroj: PAQ Research
Spustit audio

Související