Skleněné trubičky s ozónem známé z Postřižin. I ty uchovává sbírka zdravotnické techniky Národního technického muzea

14. červenec 2023

Asi pět set exponátů má unikátní sbírka zdravotnické techniky Národního technického muzea v Praze. K vidění ale nejsou. Chybí pro ně totiž výstavní prostory. Zatím tak zůstávají v depozitářích v Čelákovicích.

Kurátorka sbírky Lucie Burešová mě provádí místy, kam zatím ukládá cenné předměty mapující historii medicíny od 19. století po současnost. Ukazuje lékárničku z roku 1920. „Pořád ještě obsahuje lahvičky, ve kterých byly původně roztoky i sypké látky.“

Ozón nejspíš jen tahal z lidí peníze

K vidění jsou tu i přístroje pro terapii pulzními proudy. Populární byly na přelomu 19. a 20. století. „Přístroje vypadaly nádherně v těch skleněných trubičkách různých tvarů. Říkalo se jim aplikátory. Ozón vytvářel skutečně zajímavé barevné efekty,“ přibližuje Lucie Burešová.

„Ten fialkový ozón, Maryško, od tebe odejme touhu na veřejnosti provádět věci, které si slušný člověk může pouze myslet nebo je dělat doma,“ upozorňoval svou ženu správce nymburského pivovaru Francin ve filmu Postřižiny režiséra Jiřího Menzela.

O tom, zdali měly tyto přístroje skutečně ozdravný efekt, se už tehdy vedly diskuse. „Spoustu slavných osobností se k tomu vyjádřilo, zpravidla nikoli jako o dobrém prostředku, ale o způsobu, jak vytáhnout z lidí peníze,“ říká s úsměvem Lucie Burešová.

Kde jsme byli a kam směřujeme

Ve druhé části depozitáře se také nachází zdravotnická technika. „To je magnetický navigační systém pro katetrizaci,“ ukazuje kurátorka sbírky Lucie Burešová vybavení katetrizačního sálu, které ještě nedávno sloužilo v Nemocnici Na Homolce.

Čtěte také

„Je to trošku k pousmání, protože jsme se zbavovali poměrně nové technologie, která v roce 2004 byla ohromně převratná. Byla to prostě bomba,“ vypráví primář kardiologie a milovník historické zdravotnické techniky Petr Neužil.

„U zdravotnické techniky máme ukázat, co bývalo, co nás dostalo k současné kvalitě, abychom si uvědomili, kde jsme byli kdysi dávno a kam směřujeme,“ dodává Petr Neužil.

„Náš záměr je pokrýt co největší časový úsek a seřadit zdravotnickou techniku, která se tady u nás používala,“ vysvětluje Lucie Burešová.

Historická sbírka zdravotnické techniky Národního technického muzea se podle její kurátorky Lucie Burešové stále rozšiřuje. Přispět do ní může kdokoli.

autoři: Andrea Skalická , vma
Spustit audio

Související