Šetřit v podfinancovaném vysokém školství není úspora, ale sebepoškozování, říká děkanka z Karlovy univerzity
Akademici vyhlásili stávku. Na některých vysokých školách se tedy dnes nebude učit. Zaměstnanci chtějí upozornit na dlouhodobě nízké platy, kvůli kterým často odcházejí z akademického prostředí jinam nebo do zahraničí. „Pokud společně něco nezměníme, budou muset svou práci snů opustit, protože je neuživí,“ říká Eva Lehečková, děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Akademici se musí podílet na efektivitě univerzit, zdůrazňuje Wildová z ministerstva školství
Akademici plánují na Den učitelů protestovat v devíti českých městech. Vadí jim nízké platy. Plánuje ministerstvo školství situaci řešit?
-
Nová rektorka Králíčková: Na konci mého mandátu budou nové kampusy a spokojení akademici
Zlepší se v dohledné době odměňování pedagogů? A proč je důležité, aby měla univerzita ombudsmana? Rektorky Mileny Králíčkové se ptal Vladimír Kroc.
-
Bareš: Akademici mají dluh v tom, že nemluví jednotným hlasem. V jejich názorech je těžké se vyznat
„Absence státního zdravotního ústavu je obrovským nedostatkem, který máme, neboť epidemii nemohou řídit čistě zdravotníci nebo lékaři,“ říká rektor Masarykovy univerzity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.