Senátoři se sešli na první schůzi po volbách, předsedou byl zvolen Štěch
Senátoři se poprvé po říjnových volbách sešli v novém složení. Horní komora parlamentu si dnes vybírá nové vedení a rozděluje si křesla ve výborech a komisích. Předsedou Senátu se potřetí za sebou stal Milan Štěch z ČSSD.
„Senát přes všechny problémy, které provází českou politickou scénu, je právě tím tělesem, který ukazuje, že se nechá politika dělat kultivovaně a slušně tak, že si nasloucháme. Ale nakonec samozřejmě padne rozhodnutí demokratickým hlasováním,“ řekl po zvolení Milan Štěch.
Místopředsedy Senátu budou dál Zdeněk Škromach (ČSSD), Přemysl Sobotka (ODS) a Miluše Horská (Nestraníci). Čtveřici zástupců nově doplnil Ivo Bárek (ČSSD).
Senátoři na své první schůzi po volbách ještě nebudou projednávat žádné zákony, přesto se už shodli, že dnes schůzi přeruší do pátku.
Nejvyšší správní soud v Brně totiž zatím neprojednal poslední z trojice stížností na průběh voleb, konkrétně stížnost pirátů na složení volební komise ve volebním obvodu Rychnov nad Kněžnou.
Tam za ČSSD kandidoval a svůj mandát obhájil nestraník Miroslav Antl. Porazil právě kandidáta pirátů. Antl ale může složit slib až po rozhodnutí soudu. Senátoři se proto usnesli, že dnes vyberou členy mandátového a imunitního výboru.
„Tento výbor dnes musí být ustaven kvůli tomu, aby ověřil po zítřejším rozhodnutí soudu mandát pana senátora Antla, který by v pátek složil slib, a my bychom pokračovali ustaveními výborů a komisí,“ vysvětlil důvody šéf klubu senátorů ČSSD Petr Vícha.
Předsedou Senátu byl podle předpokladů opět zvolen Milan Štěch (ČSSD). V tajných volbách získal 70 ze 78 odevzdaných hlasů, dva hlasy byl označeny neplatně.
Jednašedesátiletý Štěch patří ke třem nejdéle sloužícím senátorům, členem horní komory je od jejího ustavení v roce 1996. V letech 2002 až 2010 vedl ČMKOS. Je senátorem za Pelhřimovsko, letos mandát obhájil také potřetí.
Štěch se ještě jako řadový senátor účastnil řady vzpomínkových akcí na 17. listopad:
„Pan prezident udělal chybu některými svými prohlášeními, zavdal jim určitou příčinu. Na druhou stranu nemohu souhlasit s tím, že se jakékoli shromáždění nechá strhnout k tomu, že hází na kohokoli, na prezidenta dvojnásob, vajíčka nebo jiné předměty. Z tohoto pohledu to nebyla povedená akce. Neudělal to dobrý obraz naší země v zahraničí.“
Prezidentu Zemanovi vyčítá Štěch některá jeho prohlášení: „V prvé řadě musím připomenout jeho prohlášení v Krnově, kde hovořil k Senátu velmi nedobře. Takto můžeme hovořit i my směrem k Hradu. Myslím si, že by takto ústavní činitelé neměli o další ústavní instituci hovořit.“
„Dále je to slovník používání slov, které do slušné společnosti nepatří. Nevyčítám mu jeho jednání v Číně, ani to, co se děje kolem pozvání prezidentů republiky včetně Putina. Je to akce na žádost evropských organizací Židů. Česká republika funguje de facto jen jako organizátor."
"Prezident pozval hlavy států jen na základě této žádosti, stejně jako my s kolegou Hamáčkem předsedy parlamentů. Jsem překvapen, že se vede taková diskuze – kdo se může a nemůže účastnit setkání, které má připomenout konec druhé světové války a holokaust. V tom zas musím dát prezidentovi za pravdu.“
Na dnešní den chystají organizátoři happening u Pražského hradu mimo jiné proti politice prezidenta Zemana. Podle Štěcha by si měl prezident Zeman dávat pozor na vyjádření:
„Myslím si, že ani jeho zázemí nefunguje dobře. Na některá rizika by ho měli upozornit. Myslím si, že informace kolem Číny nebyly z počátku vyvážené. Přínos návštěvy v Číně je poměrně značný. Do Číny cestují státníci z celého světa. Návštěva našeho prezidenta byla směrována k jednomu vystoupení, které možná nebylo úplně přesné. Možná by měl prezident zvažovat, jestli není lepší hovořit v mateřském jazyce a nechat si vystoupení překládat, než se snažit za každou cenu vyjádřit přesně anglicky.“