Rozpadlá radnice v Dívčím Hradu

14. březen 2002
Pod kůži

V Dívčím Hradu na Bruntálsku nemají už pět měsíců stálé sídlo obecního úřadu. Budova tamní radnice je v havarijním stavu a protože nejsou peníze na opravu, musel se obecní úřad už dvakrát stěhovat. Na podzim do fotbalových kabin, v zimě do obecního bytu. Navíc se nemají lidé kde scházet, a tak v obci ustal i společenský život.

Autor 2: Obec Dívčí Hrad má necelých 300 obyvatel. Radnice tam byla centrem veškerého dění. V budově totiž sídlil nejen obecní úřad, ale také tam fungovala hospoda, knihovna a společenský sál, kde se lidé pravidelně scházeli. V létě se však ve zdech radnice objevily praskliny a koncem září popraskaly zdi objektu natolik, že už nešly otevřít okna a dveře. Vedoucí Stavebního úřadu v Osoblaze Vilém Darda proto vydal rozhodnutí o vyklizení stavby.

Vilém Darda, Stavební úřad v Osoblaze: Objekt je v havarijním stavu, může tam kdykoliv dojít k větším poškozením, než tam jsou v současné době.

Autor 1: Jediným místem, kam se obecní úřad mohl okamžitě přestěhovat, byly fotbalové kabiny. Mělo to být provizorní řešení. Kabiny se nedají vytápět a je v nich zima. Starostka Dívčího Hradu Dagmar Válková však spoléhala na to, že peníze na opravu radnice sežene.

Dagmar Válková, starostka Dívčího Hradu: Teď bychom potřebovali zhruba 1,6 milionu, aby se ten objekt spřáhl, aby nedocházelo k dalšímu poškozování tohoto objektu.

Autor 2: Malá obec jako je Dívčí Hrad takové peníze samozřejmě nemá. Neměl je ani Okresní úřad v Bruntále.

Marcela Hendrychová, mluvčí Okresního úřadu Bruntál: My, protože se změnil způsob financování okresních úřadů, nemůžeme ze svých vlastních finančních zdrojů tuto obec podpořit. My vlastně můžeme jenom podpořit její žádost na ministerstvu.

Autor 1: Víceméně všichni spoléhali na to, že ministerstvo uvolní prostředky z havarijních fondů. Dopadlo to však jinak. Mluvčí okresního úřadu konstatovala: "Bohužel, dostali jsme zamítavé stanovisko."

Autor 2: Když se starostka Dívčího Hradu Dagmar Válková dozvěděla, jak žádost dopadla, neskrývala své rozčarování.

Dagmar Válková, starostka Dívčího Hradu: Člověk se snaží udělat pro tu obec všechno možné a když už nemá kam sáhnout a nemůže a obrátí se, že by nám mohli poskytnout a pomoct hlavně, tak nám dají takové stanovisko, že to nelze. Tak si říkáte proč?

Občané v obci přirozeně také radost neměli, protože doufali, že jim stát pomůže.

Obyvatelé Dívčího Hradu: Protože jsme doufali a moc jsme tomu věřili.

Určitě je to špatné.

Hospoda je to nejmenší, hlavně ten úřad aby byl.

Bude chybět, určitě. Tam mají děti ze školky vystoupení, dělaly je tam pro důchodce.

Autor 2: Varianta s opravou radnice do příchodu zimy padla. Starostka Dagmar Válková tak musela řešit otázku, kde úřadovat. Ve fotbalových kabinách to bylo o zdraví. A tak koncem loňského roku obecní úřad opět změnil sídlo.

Dagmar Válková, starostka Dívčího Hradu: Z kabin jsme se přestěhovali do rekonstruované bývalé základní školy, to je do obecního bytu. Je to malinké, ale máme tady teplo a nemrzneme.

Autor 1: Peníze na opravu radnice však v Dívčím Hradu shánět nepřestali. Do záležitosti se vložil senátor Rostislav Harazim, který kontaktoval ministra financí.

Rostislav Harazim, senátor: Projednali jsme to a on mi slíbil, že se na to podívá. Pokusím se dostat nějakou informaci.

Autor 2: Ministr financí Jiří Rusnok se situací skutečně zabýval. Výsledkem bylo doporučení, ať obecní úřad pošle na ministerstvo novou žádost. Čas plynul, mezitím začal nový rok a ve zdech radnice se objevily další praskliny.

Dagmar Válková, starostka Dívčího Hradu: Budova radnice je v takovém stavu, že jestli se s ní letos opravdu nic neudělá, tak nám příští rok spadne. Objevily se další praskliny až po okna a objevily se další praskliny i v kanceláři, kde jsme seděli všichni pohromadě.

Autor 1: Zdá se však, že se nepohnuly jenom zdi radnice v Dívčím Hradu. Ministerstvo financí obecní úřad v únoru opakovaně kontaktovalo a vypadá to, že peníze na opravu radnice budou. Starostka Válková je o tom přesvědčena.

Dagmar Válková, starostka Dívčího Hradu: Já si opravdu myslím, že konečně se letos dočkáme toho, že se ministerstvo financí rozhodlo tyto finance nám poskytnout, aby se tento obecní úřad plus kulturní dům dal do pořádku. Jen to spřažení a ostatní si postupně budeme už dělat sami.

Autor 2: Protože v Dívčím Hradu neslouží budova radnice, tudíž ani kulturní sál a hospoda, přesunul se kulturní život v obci k obchodu, kde se lidé scházejí. Není to dvakrát ideální místo, ale jiné tam nemají. Poskytne-li však ministerstvo peníze na opravu radnice, vrátí se postupně život v obci do svých kolejí a podobné nářky, že tam nemají ani hospodu, už nebudou na místě.

Obyvatelé Dívčího Hradu: Já jsem tam taky třeba jednou za měsíc do té hospody šla. Dala jsem si tam čaj s malým rumem, přišlo mě to na 14 Kč, ale pobyla jsem mezi lidma, povykládali jsme si. A teď nemáme nic tady. Studený odchov na obecňáku a rozpadlou budovu!

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autoři: mkp , Ivan Sekanina , spr , Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu