Rozhovor s Davidem Rathem

13. říjen 2005
O kom se mluví

Od mikrofonu přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Hostem je prezident České lékařské komory, David Rath. Dobrý den. Pane doktore, co je víc? Prezident nebo ministr?

Host (David Rath): Já už jsem v jednom rádiu na to odpovídal.

Moderátor (Jan Pokorný): Aha, tak promiňte, nebylo to originální, nemusíte odpovídat.

Host (David Rath): Prezident republiky a nebo, takže bych se zase opakoval.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, beru zpět. Jaký je posun od včerejška, kdy se o vás mluvilo jako o horkém kandidátovi na post ministra zdravotnictví?

Host (David Rath): Tak já myslím, že pořád platí to, co bylo řečeno, to znamená příští týden pan premiér se s konečnou platností rozhodne.

Moderátor (Jan Pokorný): Ve vzduchu je otázka vzhledem ke stavu zdravotnictví, jestli by měl být nový ministr ekonom nebo lékař či snad krizový manažer. Jaký je váš názor?

Host (David Rath): Já myslím, že to hlavně musí být člověk, který tam problematiku resortu hluboce zná a dlouhodobě zná. Ono je jedno, jestli to bude ekonom, lékař nebo krizový manažer. Vy tu problematiku resortu znáte.

Host (David Rath): No tak z tohoto pohledu určitě ano, pohybuji se v tom 10 let, přečet jsem o tom hromady knih, stohy různých článků, absolvoval celou řadu přednášek i v zahraničí, takže myslím si, že určitý přehled mám.

Moderátor (Jan Pokorný): Dovedete vyjmenovat všech 11 ministrů zdravotnictví polistopadové historie?

Host (David Rath): Myslím, že to je takový kvíz, to by mě dalo hodně práce, ale myslím si, že todle není to nejpodstatnější.

Moderátor (Jan Pokorný): Premiér Paroubek se dnes setkal se zástupci zdravotních pojišťoven, vy jste byl přitom. Ze schůzky vyplynulo, že celkové náklady zdravotních pojišťoven v příštím roce by měly zůstat na úrovni letošních 172 miliard a výdaje na léky by měly klesnout na úroveň roku 2004. Ruku na srdce, je to přání nebo uskutečnitelný záměr?

Host (David Rath): Tak je to určitě záměr, jestli je uskutečnitelný, podle mě ano. Ale nebude to vůbec jednoduché.

Moderátor (Jan Pokorný): Co na tom bude složitého?

Host (David Rath): Víte, v podstatě ta spotřeba léků a zdravotnického materiálu, kterého, řekněme, užijeme za rok za 60 miliard, stoupá ročně zhruba o takových 5-6 miliard. Čili dostat se do situace, kdy to nebude stoupat vůbec, naopak ještě nějakou miliardu ušetříme, tak dobře se to řekne, ale hůř se to udělá. Ne, že bysme neznali principy, jak to udělat, ale vemte si, že každý lék má svého adresáta, který ho více či méně potřebuje, každý lék má svého výrobce, který ho chce prodat, takže kombinace těchto dvou zdánlivě banálních věcí a kombinace těch 60 miliard z toho dělá hodně velký problém.

Moderátor (Jan Pokorný): Budou se prověřovat smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními, je to tak? Vyplynulo i té dnešní diskuse. Ono se to nedělalo dosud?

Host (David Rath): Víte co, to je trošku naše kritika právě Všeobecné zdravotní pojišťovny, že ta systém vůbec neřídí, nekontroluje, nespravuje. To znamená, my ho máme v neuvěřitelném chaosu, co se týče právě třeba té smluvní politiky. Některé nemocnice mají smlouvu úplně jinou než jiné nemocnice, některé ordinace, kde sedí jeden lékař, mají úvazek s pojišťovnou jedna, jiné obdobné mají třeba úvazek tři, čili je to poměrně velký zmatek, tak, jak kdo chodil na tu pojišťovnu, tak, jak kdo tam telefonoval a přimlouval se a něco chtěl, tak se mu tu vyhovělo plně, tu částečně, a tak...

Moderátor (Jan Pokorný): Tím jediným viníkem je VZP tohoto stavu?

Host (David Rath): A tak jediným určitě ne. Já myslím, že k tomu i hodně přispělo Ministerstvo zdravotnictví právě třeba i tím, že po pojišťovnách nechtělo, aby se zpovídaly z určitých věcí.

Moderátor (Jan Pokorný): Ale to přece částečně plyne ze zákona?

Host (David Rath): No, samozřejmě ministerstvo má povinnost ze zákona kontrolovat chod zdravotních pojišťoven, čili zde podle mě ministerstvo selhalo dlouhodobě a velmi.

Moderátor (Jan Pokorný): Co pro vás znamená informace, že zdravotní pojišťovny zruší smlouvy se zdravotnickými zařízeními, která poskytují nekvalitní péči.

Host (David Rath): Tak to je samozřejmě dobrá zpráva pro občany, protože doposud zdravotní pojišťovny moc tu kvalitu péče neakcentovaly. Takže nyní, zdá se, že i pod naším tlakem, trochu mění ten přístup, takže my jsme se dohodli, že budou vytipována zařízení problematická, že se tam pošlou specielní odborné komise. Pracovně se tomu říká komise odborného auditu, které by měly prohlídnout na místě, jak to tam vypadá, a pak vydat doporučení, zda smlouvu obnovit, změnit, zrušit. Čili předpokládáme, že nějakých 30-40 nemocnic by v dalších měsících mělo být takto zauditováno.

Moderátor (Jan Pokorný): Co bude s těmi, které tím auditem neprojdou?

Host (David Rath): No tak pokud komise by doporučila, že ty problémy jsou tam hluboké, že jsou v podstatě neodstranitelné, tak tato zařízení musí jít pryč ze zdravotnické sítě.

Moderátor (Jan Pokorný): A to zdravotnická síť unese?

Moderátor (Jan Pokorný): Tak předpokládáme, že ano. V České republice je o trochu hustší, ono hodně se říká, že je hodně hustá, s tím já bych nesouhlasil, ale o trochu hustší, než by musela být.

Moderátor (Jan Pokorný): To omezování smluv se zdravotnickými zařízeními, ředitelka VZP Jiřina Musílková uvedla, že zásadním parametrem bude kvalita poskytované péče, nikoliv počty nebo procenta. To je i vaše představa?

Host (David Rath): I já si myslím, že základní hodnotící parametr má být kvalita. Nikoliv jak tedy, jen ekonomika, a měli bychom to využít skutečně ke zlepšení kvality sítě zdravotnických zařízení.

Moderátor (Jan Pokorný): A to se opravdu dá kvalifikovaně kvalita posoudit?

Host (David Rath): No právě proto by byly konstruovány ty komise, kde bude zástupce komory, zástupce odborné společnosti, zástupce revizních lékařů, zástupce Ministerstva zdravotnictví, a půjdou do toho zařízení si to tam prohlédnout, kdo je primář, kdo je jeho zástupce, jací lékaři tam pracují, jak tam vypadá chod na oddělení, jaké sestry tam mají, jaké přístroje, v jakých technických podmínkách se vůbec nalézají, a poté tedy dají svůj odborný jaksi posudek, co s tím dál.

Moderátor (Jan Pokorný): Pojišťovny taky požadují záruky, že případné úspory nepoškodí jejich klienty. Dostanou pojišťovny takové garance?

Host (David Rath): Myslíte úspory z těchto...

Moderátor (Jan Pokorný): Ano, ano.

Host (David Rath): No, já dokonce bych byl hodně skeptický při hodnocení úspor. Tady bych nerad...

Moderátor (Jan Pokorný): Myslíte si, že to nepřinese žádnou úsporu?

Host (David Rath): Zásadní určitě ne, protože si vemte, že tato zařízení ošetřují určité pacienty, a ti pacienti půjdou do zařízení o pár kilometrů dál, které bude kvalitnější. A ona ta kvalita něco stojí.

Moderátor (Jan Pokorný): Takže s úsporami se nedá počítat. K čemu tedy tyhle kroky?

Host (David Rath): No částečně...

Moderátor (Jan Pokorný): Jednak asi inventura toho systému, o kterém sám dobře víte, za tu dobu, co ho sledujete, že má svoje mezery.

Host (David Rath): Má to, za prvé to má opodstatnění, ale má to i mezery, není to samospasitelné. Občas někdo má tendenci to zjednodušovat a říkat, zavřeme polovinu nemocnic a pak ty peníze budeme mít. Ono to není zdaleka tak jednoduché, dokonce paradoxně vás to může skutečně stát víc peněz. Ale co by to mohlo přinést? Ti vážně nemocní pacienti se určitě dostanou do nemocnice o kus vedle, která bude tedy kvalitnější, takže oni z toho jednoznačně budou profitovat. Současně...

Moderátor (Jan Pokorný): Možná, nechci vás přerušovat, pane doktore, ale máte asi zapnutý mobilní telefon, omlouvám se za moji nedostatečnost, že jsem vás před vstupem do studia nepožádal, abyste si mobil vypnul, což je slyšet momentálně teď z našeho vysílání.

Host (David Rath): Abych to dokončil. Takže současně ti vážně nemocní pacienti budou samozřejmě ošetřeni v těch nemocnicích dál, které budou vyhodnoceny jako kvalitnější, ale může se stát a tam je možná ta úspora, že tato malá zařízení lůžková, která nejsou tak kvalitní, tak nabírají pacienty jen aby jaksi plnili obložnost, aby vydělali něco od pojišťoven a na tom je skutečně možná úspora. Takže ti pacienti budou třeba řešeni dále ambulantně, nikoliv hospitalizací v uvozovkách v této horší nemocnici, a tam je možné počítat s určitou ekonomickou úsporou.

Moderátor (Jan Pokorný): A když jsem se ptal na ty garance, které požadují pojišťovny v takových případech?

Host (David Rath): Garance. No těžko pojišťovnám dát v tuhle chvíli nějaké jasné garance. Pojišťovny samy hospodaří se svými penězi, takže oni jsou za ně odpovědní.

Moderátor (Jan Pokorný): Jste pořád toho názoru, že lékaři mohou omezit výkon až o 20 procent, aniž to dopadne na pacienty?

Host (David Rath): Tak v určitých oblastech určitě. Česká republika, když se podíváme do statistiky, a teď mě určitě někdo chytne za slovo a řekne, propána, proč když tady se dělají jen výkony potřebné, tak prosím vás, já se na to teď dívám z pohledu celé republiky, makroekonomicky z pohledu statistiky. Čili v České republice každý občan, tedy ze všech 10 milionů lidí, jde 15x k lékaři. Víte, že vy asi, nevím, kdy jste byl naposledy u lékaře, já tam určitě 15x nejdu, moji blízcí taky ne...

Moderátor (Jan Pokorný): Možná teď jsem u lékaře, ale u vás...

Host (David Rath): Teď jsem spíš já u vás.

Moderátor (Jan Pokorný): Pravda.

Host (David Rath): Takže sám víte, že asi jste nebyl 15x každý rok a vaši blízcí taky ne, takže musíme mít lidi, který byli třeba 30x nebo 50x za rok u lékaře a to je skutečně hodně, protože evropský průměr je někdy kolem 6 kontaktů občana s lékařem za rok.

Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste, pane doktore Rathe, vždy požadoval, aby zdravotníci dostali přidáno, ať už jste byl šéfem Lékařského odborového klubu, možná potom i ve funkci prezidenta České lékařské komory. Možná ale to bylo víc než systém mohl unést a někdo vám třeba může mít tenhle krok za zlé. Co byste mu odpověděl, třeba řediteli Svazu zdravotních pojišťoven, Jaromíru Gajdáčkovi?

Host (David Rath): Tak víte co, já nemám rád lidi, kteří sami mají 100tisícové platy, 100tisícové odměny, jejich výkon já nehodnotím vůbec vysoko, jejich užitečnost pro společnost beru minimálně jako diskutabilní, a tito lidé z této pozice mají pocit, že nějakých 20-30 tisíc pro špičkového neurochirurga, kardiochirurga nebo jiného lékaře je příliš mnoho. Ale nebo třeba 15 tisíc pro zdravotní sestru, která zvedá 100kilové pacienty, přebaluje je, převlíká je. Já bych panu řediteli Gajdáčkovi docela doporučil, aby si to šel zkusit, možná by na to změnil názor.

Moderátor (Jan Pokorný): Volby budou za 8 měsíců. Měl by nový ministr zdravotnictví prosazovat přímé platby u lékařů?

Host (David Rath): Tak v tomto volebním období je to vyloučené, protože Sociální demokracie jasně slíbila ve svém volebním programu, tedy předvolebním programu, že spoluúčast nebude stoupat. To je mantinel, který je dán a podle mého soudu slovo, které je dáno voličům, by se mělo dodržet. Čili je zbytečné teď nějakým způsobem zpochybňovat tuto část. samozřejmě...

Moderátor (Jan Pokorný): Jestli do toho mohu vstoupit, takže je podle vás lepší dodržet slovo, ať to stojí, co to stojí?

Host (David Rath): Víte co, ale to myslím, že i voliči, i Sociální demokracie tušili na začátku toho volebního období, že když dávají tento slib, že to něco bude stát. Já nevěřím tomu, že ten slib byl dán bez tedy toho druhého, že to nás všechny něco bude stát.

Moderátor (Jan Pokorný): Takže do voleb bez přímých plateb, po volbách?

Host (David Rath): Po volbách, samozřejmě záleží, kdo volby vyhraje, teď je to takové zmatené. Čet jsem názor senátora Julínka, kde bych čekal, že ODS...

Moderátor (Jan Pokorný): Stínového ministra zdravotnictví za ODS.

Host (David Rath): Stínového ministra, kde bych čekal, že ODS bude mávat tím praporem spoluúčasti, protože ty pravicové strany rády mají takové ty nízké důchody, spoluúčasti atd. Pan senátor Julínek pro mě překvapivě a asi kvůli populismu říkal, že nebude stoupat, pokud by ODS jaksi řídila resort, spoluúčast. Což mě docela zaskočilo. Myslím si, že Sociální demokracie a ta diskuse mezi odborníky se posunuje, že je jasné, že v těch i západoevropských zemích tradičně sociálně demokratických ten systém funguje trochu jinak a my, máme-li být úspěšnější, musíme si, ať se nám to líbí nebo ne, brát z nich příklad.

Moderátor (Jan Pokorný): Jinými slovy, vy byste třeba chtěl zkusit přesvědčit Českou stranu sociálně demokratickou, že tento model spolufinancování zdravotnictví, je potřebný, neřku-li nutný?

Host (David Rath): No shodují se na tom skoro všichni odborníci, jedno, jestli z levého či pravého spektra. Ale já si myslím, že důležitá je odborná diskuse na toto téma. Jedna věc je ta odborná diskuse, a druhá věc je pak politické rozhodnutí, a to už si musí politici zvážit všechna pro a proti, a když odborníci dojdou k závěru, že bez spoluúčasti ten systém dlouhodobě nelze držet ekonomicky vyrovnaný, tak pak ti politici musí dát jasnou odpověď. Buď, jak jste říkal, něco nás to bude stát, tedy zvýšíme daně a zaplatíme to z daní, je to legitimní rozhodnutí, a nebo řeknou, dobře, každý bude muset něco přispět, zvláště na takovou tu banalitní péči, na ty kapky do nosu, na ty prášky proti horečce...

Moderátor (Jan Pokorný): A vám je bližší spíš to b/?

Host (David Rath): Heleďte, já nechci tady zaujímat politické postoje, ale jednoznačně z pohledu odborníka, který ty zdravotní systému má sestudované, tak musím konstatovat, že Česká republika má nejnižší spoluúčast ze všech sledovaných zemí. To je fakt.

Moderátor (Jan Pokorný): Takže by odborník David Rath eventuálně byl schopen přesvědčit politika Davida Ratha, že tento model je správný?

Host (David Rath): Tak vy to berete jako téměř schizofrenii. To mě připomíná Pána prstenů a toho Glooma.

Moderátor (Jan Pokorný): Ne, tak vy jste říkal, že jako odborník, ale že...

Host (David Rath): Ten tam mluví jako Smeagle a Gloom, tak jako si povídám sám se sebou. Tak takhle bych to neviděl. Samozřejmě já budu při diskusích s, a dělám to vždycky, s lidmi z politiky dávat na stůl odborné varianty řešení. Je pak na politicích, aby si to rozhodli.

Moderátor (Jan Pokorný): V tuto chvíli jste rozhodnut kandidovat na prezidenta České lékařské komory i pro další období?

Host (David Rath): No tak já mám ještě období dva roky, takže to bych musel...

Moderátor (Jan Pokorný): Vaše komora se sejde o víkendu...

Host (David Rath): Víte, pane redaktore, já nevím, co bude zítra, natož za dva roky.

Moderátor (Jan Pokorný): Pátek.

Host (David Rath): To jste na tom dobře.

Moderátor (Jan Pokorný): Takže opravdu zatím s premiérem Paroubkem nemáte jasno, kdo bude tím...

Host (David Rath): Nemám jasno vůbec v žádné z těchhle otázek.

Moderátor (Jan Pokorný): Kromě úkolů, plynoucích ze stavu českého zdravotnictví, bude muset nový ministr čelit i problémům možná vážnějším, například možné pandemii chřipky. Jsme na případnou kritickou situaci připraveni?

Host (David Rath): Víte, já teda musím říct, že vnímám takové ty mediální tlaky ohledně té pandemie chřipky trochu s rozpaky. Já jsem lékař a konzultoval jsem to s kolegy infekcionisty. Samozřejmě na světě může dojít k čemukoliv. Můžu vyjít z této budovy, uklouznout, spadnout, trefit se do hlavy a budu mrtvý. Je daleko pro každého občana České republiky, je v tuto chvíli daleko větším rizikem, že zemře, když vyjde na ulici či sedne do automobilu, než že ho sklátí pandemie chřipky. To je prostě fakt. To jsou svým způsobem spekulace, do jisté míry oprávněné, já bych je nechtěl úplně zlehčovat. Na druhou stranu bych skutečně chtěl lidem říct, ať trošku používají zdraví selský rozum. Ptačí chřipka v tuto chvíli tak, jak je, je přenosná pouze z ptáka na toho člověka, tak, jak je popsána, tak postihuje hlavně tedy lidi, kteří jsou pracovníci nějakých těch ptačích farem a něco takového. Teoreticky jistě je možnost, že ten virus zmutuje. S tím, dá se říci, nějakým způsobem se dají intimně dohromady s tím virem té běžné chřipky, takže se bude moct šířit z člověka na člověka kapénkovou infekcí. Ale to je pouze teoretická možnost a nikdo neví, zda to skutečně nastane, či to nenastane. Takže v tuto chvíli jak jsme, já vím, a koukám na to trošku jako Alenka v říši divů, když vidím ty lidi, jak běhají do lékáren a shání ten lék a dávají si ho doma a mají pocit, že zítra nebo pozítří začne ta epidemie, která sklátí 30 procent obyvatel Evropy, prosím vás, v tuto chvíli to v žádném případně není takto nastaveno.

Moderátor (Jan Pokorný): Říká prezident České lékařské komory, David Rath. Děkuji za odpovědi, na shledanou.

Host (David Rath): Děkuju, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Druhá část pořadu O kom se mluví. Hostem byl prezident České lékařské komory, David Rath. 221552155 a 221552255, na těchto telefonních číslech čekáme na vaše názory. Halo, dobrý den. Dočkáváme se.

Názor posluchače: Dobrý den, u telefonu Karel z Ústí nad Labem.

Moderátor (Jan Pokorný): Poznal jsem vás po hlase.

Názor posluchače: Já si myslím, pane Pokorný, že pan doktor při svém sebevědomí asi nepochopil jednu věc, že todle bude jeho poslední funkce a bude jeho konec veškerým kritickým slovům a chováním. Toť vše.

Moderátor (Jan Pokorný): Tuším ale, že v některých novinách David Rath uvedl, že z 90 procent je to politická sebevražda.

Názor posluchače: No ano, přesně, elektrické křeslo a popravčí tak, sekyra. Tak se mějte hezky, nashle.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Halo, dobrý den, další prosím.

Názor posluchače: Dobrý den, tady je Němec z Moravy. Prosím vás, mě překvapilo, že tady v té diskusi, aspoň já jsem to nezaslechl, ani od vás ani od pana Ratha nezazněla kritika na to, že vzniklo tolik zdravotních pojišťoven. Protože já si myslím, že ten systém, který nasadila kdysi ODS s jakousi takovou bláznivou myšlenkou konkurence ve zdravotnictví, takže ten zadělal tady na tyto problémy. Místo aby se soustředili na tu lékovou politiku a na takový věci, tak se tady prostě rozrostlo těch zdravotních pojišťoven, každá má palác, každá má spoustu úředníků a možná by to zpracovala i jedna úplně levou rukou. Dneska je v době počítačové éry a přesto nikdo o tým nemluví. To je chyba tedy.

Moderátor (Jan Pokorný): Teď jste o tom mluvil zrovna vy v pořadu O kom se mluví. Děkujeme za názor, hezký den. Halo, máte slovo.

Názor posluchače: Dobrý den, Moravec, Plzeň.

Moderátor (Jan Pokorný): Vítejte.

Názor posluchače: Pane Pokorný, já mám dnešní zkušenost. Poněvadž patřím do těch rizikových skupin, které měly očkování proti chřipce zdarma, tak jsem čekal, až jestli začnou hradit to očkování nebo ne. Včera proběhlo sdělovacími prostředky, že občanům nad 65 let a těm rizikovým skupinám se to bude opět hradit přes zdravotní pojišťovny. Dneska jsem zašel ráno na Krajskou hygienickou stanici tady v Plzni, kde jsem byl vždycky očkován, tam je vývěska na dveřích pořád, že se očkuje pouze za úhradu 20 korun. Tak jsem se zeptal vrátného na informacích tam, ten říká ano, u nás ano, ale u obvodních lékařů to hradí zdravotní pojišťovny. Šel jsem ke své obvodní lékařce, tam na dveřích velkej nápis, že z důvodu nekompetentnosti ministerstva, že se nadále očkuje za úhradu 250 korun. Jenom ještě jednu věc, jak říkal pan doktor Rath, ty návštěvy lékařů. Já chodím hrozně nerad k lékařům. Tak jsem si tady honem spočítal, kolikrát tak rok musím - 12x za rok k obvodnímu pro léky, změřit tlak, 4x do diaporadny, 2x požaduje urolog kontrolu, 1x na očním, 6x na plicním, nepočítám zubní a tu. Takže to vychází kolem 30 návštěv. Já tam nerad chodím, poněvadž tam musím čekat, ale ten systém je takový, že to nelze nějak udělat.

Moderátor (Jan Pokorný): Na to mohu říct jenom, že vás lituju teda. Vopravdu.

Názor posluchače: Ano, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Mějte se hezky, na slyšenou. Předposlední telefonický názor. Halo, dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, dobrý den, pane Pokorný, tady Martin z Plzně. Já si myslím asi tuto, je to taková hra škaluta hejbejte se. Pan Rath v žádným případě určitě nic nezlepší. Kdyby ten moloch, kterej je nenasytnej, co se týče zdravotní pojišťovny, která si žije v podstatě za peněz, který vybere vod poplatníků, kdyby jim snížili podíl na svůj provoz z těch hříšnejch sedmi procent na tři procenta nebo dobře na čtyři, tak si myslím, že z 10 miliard by zbyly dvě, což už se dá utáhnout. Už jednou to bylo 5 miliard, stát to zalepil nějak, nějak to někde vyškrábli, zamázli to, a jede se dál. No a dneska holt ty, myslím si, že doufají, že znova se to nějak povede, protože cestou úspor to určitě nepude.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor a prosím poslední telefonát do dnešního pořadu O kom se mluví. Máte slovo.

Názor posluchače: Dobrý den. Tady je Blažková Alena, Svitavy. Já bych měla takovej jenom, takovou připomínku. Pak doktor se tam zmiňoval vo nadměrným čerpání obvazovýho materiálu ve zdravotnickejch zařízení. Já jsem loňskýho roku utrpěla takovou těžkou zlomeninu, jako oboustrannou, hlezna, a měla jsem jako operaci, dostala jsem nějakej kov do toho, jenže tělo mi to nepřijímalo, tak mi to po 4 měsících vyndali. Potom jsem si musela jako chodit na převazy a dělat převazy i doma. za celou dobu 4 měsíců jsem nedostala ani jeden obvaz, ani jeden čtvereček gázový, no vůbec nic, ani heřmánek, v kterým jsem to měla koupat, všechno, jsem důchodkyně, musela jsem si platit sama. Myslím si, že tohleto pan doktor trošičku přehnal. Na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za telefonát. A to byl poslední do dnešního vydání pořadu O kom se mluví. Hostem byl prezident České lékařské komory, David Rath.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio

Více z pořadu