Romové za komunismu na rozdíl od jiných zase tak moc netrpěli, uvedl prezident Zeman

5. říjen 2018
Zprávy

Prezident Miloš Zeman se na výstavě ke vzniku Československa Doteky státnosti vyjádřil k internetové kampani, v rámci níž zaslalo na tisíc Romů a Romek snímky, které je zachycují při práci. Sdělil Radiožurnálu, že dle jeho názoru, který si utvořil při návštěvách krajů, devadesát procent Romů ve vyloučených lokalitách nepracuje. Později vyjádření doplnil při odchodu z volební místnosti, když řekl, že Romové netrpěli za komunismu jako ostatní.

„Na základě mých návštěv v takzvaných vyloučených lokalitách a řadě dalších měst a oblastí jsem dospěl k názoru, který mi sdělovali starostové a další komunální představitelé, že devadesát procent Romů v těchto oblastech nepracuje,“ odpověděl Zeman na dotaz, zda by svá předchozí slova nezmírnil.

„Jsem tedy rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent, a děkuji za ně,“ dodal.

„Vážím si Romů, kteří pracují. Problém je v tom, že je to těch 10 procent, bohužel,“ uvedl později na dotaz reportéra serveru iDNES, který ho zastihl při odchodu z volební místnosti.

Vyslovil se i k počtu jedenácti tisíc lidí, kteří se při sčítání lidu přihlásili k romské národnosti, ačkoli dle odhadů Evropského centra pro práva Romů z roku 2003 jich bylo v Česku mezi 250 000 a 300 000 . „Co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti a místo toho se hlásí jako Slovák, Čech, Maďar?“ řekl přezident.

Na dotaz, zda nemůže jít například o obavu z období nacismu a komunismu, odpověděl: „To už je strašně dávno. Pokud jde o komunistickou, tak na rozdíl od jiných Romové za komunismu zase tak moc netrpěli.“

autoři: jac , och
Spustit audio