R*O*M*K*A: Pozitivní reprezentací proti segregaci

16. září 2020

Brněnský projekt R*O*M*K*A motivuje a podporuje mladé romské dívky. Využívá k tomu osobní zkušenosti a životní příběhy inspirativních romských žen.

„Sbíráme životní příběhy různých žen. Chceme je medializovat a podpořit tak a motivovat mladé romské dívky,“ říká Eva Lukešová, ředitelka Informačního centra Nora a dodává, že do projektu jsou zapojeny inspirativní a úspěšné ženy různých profesí:

„Přihlásily se nám webdesignerka, sociální pracovnice, terénní pracovnice, koordinátorka, psycholožka, atd. Poskytujeme tedy náhled toho, jak se mladým romským ženám podařilo dosáhnout různých met, úspěchů v uplatnění na trhu práce.“

2021: Živé knihovny i kalendář

Čtěte také

Během příštího roku proběhnou na základních a středních školách tzv. živé knihovny:

„Půjde o konkrétní ženy, které budou vyprávět o svých životech. Na to bude navazovat diskuze se studenty. Na základě zpětné vazby víme, že živé knihovny jsou funkčním formátem. Dokonce se některé romské ženy samy hlásí a chtějí v živých knihovnách vystupovat. Říkají, že jim to přijde velmi prospěšné a motivující.“

Pro rok 2021 je také v plánu kalendář s příběhy o dvanácti úspěšných romských ženách:

„Půjde o známé i neznámé osobnosti. To je mj. hlavní bod našeho projektu - snažíme se rozšiřovat definici úspěchu. Podle nás úspěchu dosáhne každá romská žena, která má energii neustále překonávat překážky a hledá si k tomu vlastní cestu. Přitom nemusí jít jen o bariéry ve společnosti, tzn. třeba diskriminace na základě etnicity nebo genderu. Každý z příběhů má jinou cestičku a ty jsou tím, co podle nás motivuje, inspiruje a co my považujeme za úspěch. To, že se nevzdávají.“

Postavení žen ve společnosti se zlepšuje

Lukešová se zamýšlí nad současným postavením romských žen ve společnosti:

„Postavení romských žen se podle mě mění pomalu k lepšímu. Řekla bych, že stejně jako obecně postavení českých žen ve společnosti. Z příběhů žen vidíme, že jsou mile překvapeny, když se na vyšších pracovních postech setkají s jinou Romkou. Navzájem k sobě cítí solidaritu. Vzdělání začíná být čím dál tím víc otevřené. Začínají si uvědomovat, jak je vzdělání důležité. Takže mění se to, pomalu, a my bychom to rádi naším projektem posunuli zase o krok dál.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.