Romea spustila novou kampaň na podporu stipendijního programu s názvem Hejtři nás nezastaví
Kampaň Hejtři nás nezastaví organizace Romea reaguje na nenávistné komentáře určené romským studentům, které se pravidelně objevují na sociálních sítích.
„Jak už samotný název napovídá, jedná se o kampaň, která bojuje proti nenávistným komentářům na internetu. Tyto komentáře často píší lidé, kteří v nich vyjadřují velmi stereotypní názory na Romy. My jsme se rozhodli touto kampaní ukázat, že romští studenti existují, že jich je mnoho a že jim záleží na tom, jaké vzdělání budou mít,“ říká koordinátor vzdělávání Štefan Balog a prozrazuje, jaké konkrétní hejty se nejčastěji na internetu ve spojitosti s romskými studenty objevují:
„Většinou když Romea přidá nějaký post na Facebooku, který se věnuje studentům, objeví se následně v diskuzi pod postem spousta nenávistných komentářů, mnohdy velmi rasisticky motivovaných. Komentářů, které legitimizují stereotypní názory. Nejčastěji v komentářích uživatelé zpochybňují vzdělanost Romů vůbec, jejich obory na vysokých školách. Argumentují tím, že za celý svůj život nepotkali jediného romského studenta.“
Kampaň Hejtři nás nezastaví potrvá do konce srpna letošního roku.
„V průběhu celého trvání kampaně přineseme každý týden rozhovor s jedním stipendistou z našeho stipendijního programu. Rozhovory budou ke zhlédnutí na www.romskastipendia.cz.“
Již 6 milionů korun na vzdělávání Romů
Stipendijní program romského vzdělávacího fondu REF dlouhodobě podporuje romské středoškoláky, ale i studenty vyšších odborných a vysokých škol.
„Program je určen pro všechny studenty prezenčního i kombinovaného studia, v bakalářském, magisterském nebo i doktorském stupni. Jedná se o program, který podporuje romské studenty ve všech oblastech. Nejde jen o finanční podporu, snažíme se i o mentoring, koučing a uvědomování si romské identity. Studenti, kteří patří do našeho stipendijního programu, jsou z celé ČR. Studenti, kteří mají socioekonomické podmínky trochu horší, ale o to možná větší mají motivaci studovat, aby se jejich situace zlepšila.“
„Za tu dobu, co funguji ve stipendijním programu, už jsem zažil desítky vysokoškoláků, kteří dnes úspěšně studují v oborech jako je právo, biologie, lékařství, učitelství, …“
Za šest let organizace Romea udělila studentům stipendia ve výši 6 milionů korun.
„Od roku 2016 jsme rozdělili celkem 365 stipendií v hodnotě téměř 6 milionů korun. Navíc jsme dalším stovkám romských studentů zaplatili doučování, jazykové kurzy, pomůcky do školy, atd.“
Peníze organizace získává také díky fundraisingovým kampaním nebo od jednotlivých dárců.
„Finance pro stipendijní program se snažíme získávat hlavně od nadací, které tento stipendijní program podporují. Dále z firem a v neposlední řadě, což je teď velmi důležité, přibližně třetinu financí tvoří soukromé dary od osob, které přispívají buď jednorázově, nebo pravidelně v rámci našich kampaní.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.